Test: Mleko z Biedronki zdyskwalifikowane

Fundacja Pro-Test przetestowała 14 rodzajów mleka. Jedno z nich - Mleczna Dolina kupiona do testu w Biedronce - zostało zdyskwalifikowane.

Wybór rodzajów mleka jest coraz większy: Obok UHT (czyli mleka utrwalanego w bardzo wysokiej temperaturze), w sklepach dostępne są też dwa rodzaje mleka pasteryzowanego (czyli utrwalanego w niższych temperaturach). Czy dzięki niższej temperaturze obróbki w mleku pozostaje więcej wartości odżywczych? Które mleko wybierać? Czy mleko z dyskontów różni się jakością od pozostałych?

Aby odpowiedzieć na te pytania, Fundacja Pro-Test przeprowadziła test, w którym w akredytowanych laboratoriach przebadała 14 mlek, w tym cztery produkty marek własnych.

Najwyższą ocenę w teście uzyskało Samo Mleko Łaciate Świeże (Mlekpol). Tuż za nim, na drugim miejscu, uplasowały się: Mleko Wiejskie (Piątnica) oraz Mleko Garwolińskie (OSM Garwolin).

Reklama

Te najwyżej ocenione produkty należą do kategorii mleka pasteryzowanego w niskiej temperaturze. W teście znalazło się sześć mlek tego rodzaju. Ponadto Fundacja Pro-Test zbadała również sześć mlek pasteryzowanych w wysokiej temperaturze oraz - dla porównania - dwa mleka UHT.

Najniżej oceniono mleko Mleczna Dolina wyprodukowane dla Biedronki przez OSM Łowicz (pasteryzowane w wysokiej temperaturze). Zostało ono zdyskwalifikowane ze względu na niedostateczną jakość mikrobiologiczną i, co za tym idzie, niedostateczną jakość sensoryczną.

Fundacja Pro-Test porównała badane mleka pod względem następujących parametrów:

- poprawność oznakowania etykiety

- funkcjonalność opakowania

- wyróżniki fizykochemiczne: wartość pH, punkt zamarzania, gęstość, obecność pozostałości antybiotyków oraz obecność ołowiu jako zanieczyszczenia środowiskowego

- wartość odżywcza: zawartość białka, tłuszczu, wapnia i jodu

- cechy sensoryczne: smak, zapach i wygląd ogólny

- czystość mikrobiologiczna: obecność bakterii chorobotwórczych, ogólna liczba drobnoustrojów oraz liczba bakterii Bacillus cereus i Enterobacteriaceae

- parametry utrwalania: próba na peroksydazę, zawartość laktulozy i pomocniczo zawartość beta-laktoglobuliny.

W ramach testu przebadano następujące mleka niskopasteryzowane: Ale! Mleko, Mleko Garwolińskie, Mleko Łyk Pilos z Lidla, Mleko Wiejskie Piątnica, Samo Mleko Łaciate oraz Zimne Mleko Robico.

Spośród mlek pasteryzowanych w wysokiej temperaturze oceniono: Mazurski Smak Mlekpolu, Mleko Łowickie, Mleko Mleczna Dolina z Biedronki, Mleko Tesco, Milblu z Kauflandu oraz Polskie Mleko Mlekovity.

Dla porównania zbadano również dwa mleka UHT: Łaciate i Wypasione.

- - - - -

Fundacja Pro-Test jest wydawcą internetowego konsumenckiego magazynu "Pro-Test" i należy do międzynarodowej organizacji testującej produkty, ICRT (International Consumer Research & Testing), zrzeszającej 44 instytucje konsumenckie z 39 państw. Pro-Test wydaje też książki. Najnowsza z nich to "Dieta bez diety, czyli jak schudnąć przy okazji".

- - - - -

Stanowisko Jeronimo Martins Polska

W nawiązaniu do wyników testu mleka opublikowanych 25 lutego br. na stronach fundacji Pro-Test, zwracamy uwagę na fakt, iż badanie jednego produktu nie powinno być traktowane jako świadectwo jakości całego asortymentu mleka dostępnego w naszych sklepach, zwłaszcza że jest ono dostarczane przez kilku producentów.

Wprowadzając na półki każdy produkt marki własnej, dbamy o jego jakość i bezpieczeństwo dla klientów. W tym celu wdrożyliśmy m.in. system oparty na normie zapewniającej bezpieczeństwo produktów spożywczych: ISO 22000, corocznie potwierdzany audytami przeprowadzanymi przez akredytowaną jednostkę certyfikującą. Ponadto każdy produkt podlega regularnej kontroli w niezależnych ośrodkach badawczych, a warunki produkcji są monitorowane w toku audytów zakładów produkcyjnych. Mleko "Mleczna Dolina 1L" z firmy OSM Łowicz również podlega takim kontrolom. Przeprowadzane cyklicznie badania nie wykazały odstępstw w zakresie jego jakości.

Niezależnie od powyższego, każdorazowo po otrzymaniu sygnału o niewłaściwej jakości produktu wraz z dostawcą niezwłocznie weryfikujemy tę kwestię oraz w razie konieczności podejmujemy odpowiednie działania korygujące. W przypadku jakichkolwiek obaw o jakość lub bezpieczeństwo produktu nasze procedury przewidują jego wycofanie, a nawet wstrzymanie współpracy z dostawcą.

Biuro Prasowe Jeronimo Martins Polska SA

Gdzie szukać informacji o pieniądzach z funduszy europejskich?

Tekst pochodzi z

Pro-Test
Dowiedz się więcej na temat: dolina | Biedronka | fundacja | Pro-Test | testy | mleko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »