Analiza fundamentalna a techniczna – czym się różnią?
Trader, który chce handlować odpowiedzialnie, rozsądnie planować kolejne ruchy i starannie wybierać instrumenty handlowe, powinien znać podstawowe zasady oceniania sytuacji na rynku. Istnieją dwa rodzaje analiz: fundamentalna i techniczna. Czym się od siebie różnią i kiedy warto je stosować?
Oba rodzaje analiz dostarczają wielu informacji o aktywach i ogólnych nastrojach na rynku. Można stosować je do wszystkich instrumentów, zarówno akcji, obligacji, jak i kryptowalut. Traderowi korzystającemu z analizy łatwiej jest stworzyć strategię inwestycyjną oraz ustalić dogodne dla siebie momenty kupna lub sprzedaży.
Trzeba jednak pamiętać, że żadna z analiz nie jest gwarancją tego, że rynek zachowa się w taki nie inny sposób. Jest to jedynie sugestia, którą każdy inwestor interpretuje samodzielnie. Stale należy liczyć się z ryzykiem utraty swoich środków i dlatego nigdy nie inwestować tych, na których utratę nie możemy sobie pozwolić - np. potrzebnych do spłaty zobowiązań (kredytu) lub bieżącego utrzymania.
O co chodzi jednak w analizie technicznej i fundamentalnej? W skrócie można to ująć w następujący sposób: analiza techniczna polega na badaniu historycznych wyników aktywów, takich jak cena czy wolumen obrotu. Znaczenie mają tu wszystkie informacje, które można odczytać z wykresu. Natomiast analiza fundamentalna obejmuje to, co wokół wykresu. To podejście całościowe, w którym bierze się pod uwagę ogólną sytuację finansową, gospodarczą i ekonomiczną emitenta danego waloru (np. Spółki emitującej akcje) oraz wydarzenia na świecie takie jak wybory prezydenckie czy prognozy ekspertów na temat poziomu inflacji.
Analizę fundamentalną wykorzystuje się, gdy inwestor chce ustalić, jaka jest ogólna sytuacja na rynku i odpowiedzieć na pytanie, czy cena danego aktywa jest ekonomicznie uzasadniona. Robi to w pierwszej kolejności analizując czynniki makroekonomiczne, takie jak:
- stan gospodarki w kraju i na świecie,
- zdarzenia zachodzące w gospodarce światowej (wybuchające konflikty zbrojne, popisywane umowy handlowe etc.),
- dane i prognozy na temat np. poziomu inflacji, podwyżek lub obniżek stóp procentowych.
Warto przy tym pamiętać, że na poszczególne instrumenty wpływają inne czynniki makroekonomiczne. Na przykład dla wyceny indeksów giełdowych znaczenie ma sytuacja konkretnych spółek, które wchodzą w ich skład. W przypadku towarów istotne są poziomy popytu i podaży dla danego surowca. Jeśli zaś chodzi o waluty, warto sprawdzać poziomy inflacji, stóp procentowych i ogólne dane na temat wzrostu gospodarczego bądź recesji.
W analizie technicznej trader skupia się na tym, co może wyczytać z wykresu. Bada zachowania rynku, aby określić przyszłe trendy cenowe na podstawie tego, co działo się w przeszłości. Analiza techniczna opiera się na kilku podstawowych filarach:
- rynek dyskontuje wszystko - to rynek kształtuje cenę, dlatego warto analizować wykresy i wskaźniki, aby ocenić, w którą stronę podąży,
- ceny podlegają trendom - na podstawie informacji odczytanych z wykresów analityk stara się określić, w jakim kierunku podążają ceny, czyli ustalić trend spadkowy lub wzrostowy; te dane mogą pomóc mu ustalić moment na zakup lub sprzedaż aktywów,
- historia lubi się powtarzać - podczas badań wykresów trader odnajduje powtarzające się wzory, czyli formacje, które pomagają prognozować przyszłe zachowania cen; formacje odzwierciedlają zachowania ludzkie w określonych sytuacjach, a te niekiedy się powtarzają.
W określaniu trendów czy poszukiwaniu formacji pomocne są narzędzia analizy technicznej. Profesjonalni brokerzy dają do nich dostęp swoim klientom poprzez platformy handlowe, takie jak MetaTrader 4 i 5, czy autorskie rozwiązania. AvaTrade oferuje obie wersje popularnego oprogramowania MT, a także aplikacje mobilne dla systemów Android oraz iOS. Dzięki temu można przeprowadzać analizę bez potrzeby instalowania dodatkowych programów.
Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Aby podejmować rozważne i przemyślane decyzje, można łączyć elementy obu tych strategii. Wielu traderów, także profesjonalnych, bierze pod uwagę zarówno informacje pozyskane z wykresów, jak i analizy fundamentalnej.
Należy również pamiętać, że sytuacja na rynkach zmienia się dynamicznie w odpowiedzi na nieprzewidziane sytuacje. Żadna z analiz nie da gwarancji na zarobek - zawsze należy liczyć się z ryzykiem straty, również wtedy gdy podejmujemy przemyślane ruchy. Dlatego tak ważna jest zasada, aby nie inwestować środków, na których utratę nie możemy sobie pozwolić, a także utrzymywać chłodną głowę i odpowiedni dystans.
Artykuł sponsorowany