Całoroczne ogródki gastronomiczne – czy da się wydłużyć sezon?
Gdy pogoda jest słoneczna, a temperatura wysoka, chętnie relaksujemy się w kawiarnianych ogródkach – rozkoszując się pysznymi napojami i przyjemnymi spotkaniami towarzyskimi na świeżym powietrzu. Niestety, kapryśna pogoda sprawia, że sezon ogródkowy w naszym klimacie nie zalicza się do najdłuższych. Z tych też względów właściciele hoteli, restauracji i kawiarni szukają sposobów na to, by ich ogródki mogły być otwarte jak najdłużej – przyciągając zadowolonych klientów.
Co można zrobić, by wydłużyć sezon ogródkowy? Jak zagospodarować przestrzeń ogródka, by był w pełni funkcjonalny również w okresie wiosennym czy jesiennym? Co powinno do niego trafić? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.
Ogródki gastronomiczne to dodatkowa przestrzeń zewnętrzna, powiązana z lokalem (kawiarnią lub restauracją), przeznaczona dla gości - do relaksu, spożywania posiłków lub spotkań towarzyskich. Stanowi poszerzenie powierzchni lokalu, z którego korzysta się zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim, gdy sprzyjają temu warunki pogodowe.
Ogródek tworzy miejsce do przyjmowania większej grupy gości, stanowi wizytówkę lokalu i zachęca do wejścia do środka. To także bardziej swobodna przestrzeń do przyjemnej rekreacji i wypoczynku na świeżym powietrzu - zwłaszcza jeśli lokal znajduje się w atrakcyjnej wizualnie okolicy.
Popularność ogródków jest największa zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Coraz więcej jednak lokali szuka rozwiązań, które pozwolą wydłużyć czas korzystania z ogródków - by zwiększyć zyski, podnieść atrakcyjność lokalu oraz zapewnić dodatkowe korzyści dla gości.
W naszym klimacie pogoda niestety nie zawsze sprzyja rekreacji na zewnątrz, zwłaszcza w okresie jesiennym czy zimowym.
Sposobem na wydłużenie sezonu ogródkowego w ostatnim czasie stały się praktyczne promienniki ciepła, które ustawia się w pobliżu wyposażenia restauracyjnego lub kawiarnianego, które oferuje na przykład hurtownia mebli ogrodowych Bazkar. Olbrzymią zaletą takich grzejników jest możliwość ogrzewania wyłącznie ciał stałych z pomocą podczerwieni. Minimalizuje to zużycie energii potrzebnej do tego, by goście odczuli realną poprawę warunków termicznych. Nie trzeba bowiem nagrzewać chłodnych mas powietrza. Promienniki działają szybko i sprawnie.
W kawiarniach i restauracjach można zdecydować się na dwa typy promienników: modele elektryczne i gazowe. Pierwsze z wymienionych to mniejsze konstrukcje wolnostojące lub ścienne, wymagające podłączenia do sieci energetycznej. Gazowe wieże grzewcze zasila się z wymiennych butli, a ich okazała forma o ciekawym designie często staje się stylową dekoracją ogródka.
Innym pomysłem jest częściowa zabudowa ogródka gastronomicznego. Bywają to lekkie konstrukcje stalowe z zadaszeniem i rolowanymi ścianami z oknami z PVC. Rozwiązania tego typu chronią przed porywami wiatru i deszczem, pozwalają też poprawić warunki termiczne w ogródku. Taką zabudowę da się sprawnie złożyć i rozłożyć, by dopasować przestrzeń do konkretnych potrzeb chwili.
Niektórzy właściciele lokali gastronomicznych decydują się na stworzenie całorocznych ogródków. Są to najczęściej przestrzenie z demontowalnymi elementami (np. taflami pleksi), które da się zdjąć w okresie upałów i zamontować na chłodniejsze dni. Jeszcze bardziej trwałym i eleganckim rozwiązaniem są ogródki gastronomiczne, w których stosuje się przesuwne ścianki szklane. Sporo inspiracji na to, jak zagospodarować takie miejsca można znaleźć choćby na stronie: homeideas.pl.
Stylowe ogródki gastronomiczne to przyjemna przestrzeń do wypoczynku i korzystania na świeżym powietrzu z usług lokali kawiarnianych i restauracyjnych. Choć warunki pogodowe bywają dość zmienne, bez trudu da się znaleźć sposób na wydłużenie sezonu - czy to choćby przez urządzenia grzewcze, czy odpowiednią zabudowę przestrzeni. Dzięki temu da się korzystać z takich miejsc przez znacznie dłuższy czas - nawet przy mniej sprzyjającej aurze.
Artykuł sponsorowany