Co nazywamy walutą? Definicja waluty
Codziennie dokonujemy wielu transakcji kupna czy sprzedaży, nie dość że w lokalnych sklepach, to w ostatnim czasie również online od zagranicznych producentów. Abyś jednak mógł coś kupić, potrzebujesz pieniędzy, dokładnie środka pieniężnego określonego w danej walucie. Cały system od wielu lat działa sprawnie, dzięki odpowiednim regulacjom, a Ty nie musisz już jak nasi przodkowie realizować jedynie transakcji barterowych (towar za towar). Jak to działa? Czym jest waluta? Co trzeba wiedzieć o walutach? - O tym w dzisiejszym artykule
Walutą możemy nazwać akceptowany środek wymiany, służy on do nabywania (kupna) dóbr i usług. Dzięki walucie możemy dokonywać transakcji handlowych, rozliczeń na linii krajowej jak i międzynarodowej. Przybiera ona różne formy, w tym np w postacie fizycznej - jako monety czy banknoty a także w postaci elektronicznej - w postaci środków na rachunku, przelewów.
Waluta musi być uznana przez społeczeństwo i instytucje/organy jako środek płatniczy. Wartość waluty jest w dużej mierze zależna od emitenta, czyli w przypadku polskiego złotego (PLN) pod Narodowego Banku Polskiego.
Każda waluta ma swoje funkcje, dla każdej są one takie same. Do podstawowych funkcji zaliczymy:
- środek wymiany
- jednostka rozrachunkowa
- środek przechowywania wartości
Po pierwsze jest ona środkiem wymiany, a to oznacza że dzięki niej możemy nabywać różne towary i usługi. Ich wartość jest określana ceną, którą wyznacza usługodawca czy producent. Dzięki walucie społeczeństwo nie funkcjonuje już za zasadach wymiany handlowej (barter), w postaci towar za towar.
Po drugie waluta spełnia funkcję jednostki rozrachunkowej, pełni rolę miernika wartości. Funkcja ta pozwala na wycenę danego dobra czy usługi, dzięki czemu można porównywać ceny różnych produktów i łatwiej podejmować decyzje ekonomiczne.
Po trzecie waluta jest także środkiem przechowywania wartości, dzięki czemu każdy może przechowywać środki pieniężne w postaci zabezpieczenie na przyszłość, czy oszczędzania.
Na świecie istnieje wiele różnych rodzajów walut, mają one wiele wspólnych cech, ale można też znaleźć między nimi wiele różnic. Gdy słyszymy słowo waluta, pierwsze co przychodzi nam na myśl to waluty fiat, czyli emitowane przez banki narodowe, takie jak dolar amerykański, euro, funt brytyjski, frank szwajcarski czy jen japoński.
W ostatnich latach na popularności zyskują także cyfrowe waluty, zwane kryptowalutami jak Bitcoin, Ethereum, czy inne.
Na rynkach finansowych waluty mają bardzo duże znacznie, regulują one wymianę dóbr i usług pomiędzy różnymi krajami. Tutaj ogromne znaczenie mają kursy walut, dzięki którym po danej cenie np za złotówki możemy nabyć euro czy dolary amerykańskie. Ważny w takiej transakcji jest kurs dolara, czy kurs euro.
Załóżmy, że chcesz nabyć dany towar czy usługę od zagranicznego dostawcy, producenta, ale nie akceptuje on płatności w polskich złotych. Aby dokonać transakcji w obcej walucie musisz najpierw dokonać wymiany.