Czy odkładanie pieniędzy w IKE się opłaca?

Indywidualne Konto Emerytalne to rozwiązanie, dzięki któremu możesz odłożyć dodatkowe środki na emeryturę. Skorzystać z tej opcji może każda osoba fizyczna, która ukończyła 16 lat. Sprawdź, jakie korzyści przynosi inwestowanie pieniędzy w IKE.

Co to jest IKE?

IKE to Indywidualne Konto Emerytalne, czyli produkt emerytalny należący do III filaru systemu emerytalnego, umożliwiający odkładanie pieniędzy na emeryturę. Skorzystanie z rozwiązania jest w pełni dobrowolne. Prowadzenie tego rodzaju kont jest możliwe dzięki licznym instytucjom finansowym, które mają je w swojej ofercie, np. Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Szczegóły poznasz pod adresem: https://www.gstfi.pl/emerytura/ike.

Jak działa IKE?

Indywidualne Konto Emerytalne może prowadzić każdy, kto pracuje i ukończył 16 lat, lub każda osoba pełnoletnia. Wysokość wpłat wybiera się samodzielnie, a w ciągu roku można odłożyć w tej formie do trzykrotności prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. W 2023 roku limit wynosi 20 805 zł. Uczestnik programu może prowadzić rachunek tylko samodzielnie, ponieważ rachunki wspólne, np. ze współmałżonkiem, nie są dopuszczalne.

Sposoby lokowania pieniędzy zależą od wybranej firmy prowadzącej konto, czyli np. IKE w formie funduszy inwestycyjnych w Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych.

Zainwestowane środki można wypłacić jednorazowo albo w częściach w dowolnym momencie, nawet przed osiągnięciem wieku emerytalnego, jednak konieczne jest wtedy zapłacenie tzw. "podatku Belki" od tej części. Podatek płaci się wyłącznie od zysków kapitałowych, czyli od tego, co udało się zarobić na inwestycji i wynosi on 19%. Po zrealizowaniu wcześniejszej wypłaty można ponownie założyć konto, o ile nie skorzystaliśmy wcześniej z preferencji podatkowych.

Pamiętaj, że IKE podlega dziedziczeniu. Otrzymujący nie płacą podatku dochodowego ani podatku od spadków i darowizn.

Czy odkładanie pieniędzy w IKE się opłaca?

Podstawowa zaleta Indywidualnego Konta Emerytalnego to wymierne korzyści podatkowe. Jeśli wypłacisz środki dopiero po ukończeniu 60. roku życia albo po uzyskaniu uprawnień emerytalnych po 55. roku życia, nie zapłacisz podatku od zysków kapitałowych. Dodatkowy warunek to dokonywanie wpłat na IKE przez minimum 5 dowolnych lat kalendarzowych lub wpłacenie ponad połowy wartości wpłat nie później niż na 5 lat przed dniem złożenia wniosku o dokonanie wypłaty.

Nie płacisz również podatku w trakcie inwestowania, czyli tzw. "podatku Belki". To wymierna korzyść, ponieważ każdy inny sposób indywidualnego pomnażania pieniędzy (nawet lokata bankowa, rachunek oszczędnościowy czy też obligacje) podlegają temu podatkowi, który wynosi 19%.

Indywidualne Konto Emerytalne to wygodne rozwiązanie, umożliwiające budowanie prywatnej emerytury. Proste zasady sprawiają, że jeśli zmienisz zdanie i będziesz chciał wypłacić zgromadzony kapitał, możesz zarządzać nim elastycznie. Warto korzystać ze sprawdzonych ofert, np. Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych i rozpocząć inwestowanie środków na prywatną emeryturę już dziś.


Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »