Czy praca zdalna się opłaca – dla kogo jest to korzystna opcja

W dobie pandemii praca z domu stała się dla wielu osób koniecznością. Choć obecnie rzeczywistość postpandemiczna pozwala nam na powrót do normalności i stacjonarnych miejsc pracy, możemy zauważyć, że wiele podmiotów wciąż działa w modelu hybrydowym lub przeszło niemal w całości na pracę zdalną.

Jakie są największe korzyści z home office dla firm i pracowników? Z jakimi ograniczeniami wiąże się takie rozwiązanie? O tym przeczytacie poniżej.

Praca zdalna i hybrydowa - nieco statystyk

Czy praca zdalna faktycznie cieszy się tak wielką popularnością? Jak pokazują statystyki, wykorzystanie modelu zdalnego od 2009 roku wzrosło aż o 159%. Oczywiście olbrzymi udział miała w tym pandemia COVID-19 oraz kolejne fale lockdownów. Wypracowane podczas tamtego okresu schematy postępowania okazały się jednak w wielu sytuacjach bardzo przydatne i chętnie są stosowane w wielu firmach.

Zgodnie z analizami Upwork szacuje się, że do 2028 roku aż 73% wszystkich branż będzie zatrudniać pracowników zdalnie lub zdecyduje się na freelancerów, a dominującym rozwiązaniem stanie się właśnie model hybrydowy (pozwalający na połączenie pracy z biura i home office). Wówczas nie tylko zmienią się siedziby przedsiębiorstw, ale też domowe przestrzenie, w których trzeba będzie zaplanować stanowisko, np. wyposażenie biurowe czy prawidłowe doświetlenie biurka z komputerem, wykorzystując choćby lampy, które oferuje sklep z oświetleniem LightPlus.

A jak wygląda sytuacja obecnie w naszym kraju? Najczęściej z tego modelu korzysta: opieka zdrowotna, branża technologiczna oraz usługi finansowe. Około 28% pracujących Polaków deklaruje pracę w modelu całkowicie zdalnym lub hybrydowym, co stanowi wynik o 6% wyższy niż rok wcześniej. Co więcej, opcja pracy zdalnej stanowi silny atut przemawiający na korzyść pracodawcy podczas rozmów o pracę, który jest istotnym benefitem dla aż 38% osób. Warto wspomnieć, że olbrzymie zainteresowanie takim modelem działania ma swoje odbicie w prawodawstwie - od kwietnia tego roku praca zdalna znalazła się w Kodeksie Pracy.

Dlaczego warto zdecydować się na pracę zdalną - korzyści dla przedsiębiorcy

Praca zdalna niesie ze sobą szereg korzyści. Co może przekonać do takiego rozwiązania pracownika? Przede wszystkim jest to większa swoboda i elastyczność w planowaniu swojego dnia wypełnionego obowiązkami. Da się też zyskać poprawę wydajności pracy i skuteczniejsze wykonywanie obowiązków. Home office pomaga także wprowadzić w domowym budżecie solidne oszczędności związane choćby z kwestią dojazdów (dodatkowa oszczędność czasu traconego przy dojazdach do biura w korkach).

Równocześnie trzeba jednak pamiętać o wprowadzeniu samodyscypliny, by zrealizować wszystkie powierzone zadania, a także o odpowiednim przygotowaniu stanowiska pracy - pod względem użytkowym czy estetycznym (organizacja miejsca do połączeń video z pracodawcą lub kontrahentami). Warto dobrze przemyśleć wnętrze, stosując się choćby do praktycznych wskazówek, dostępnych na: domyidealne.pl.

A jakie są korzyści z wdrożenia home office dla pracodawcy? Przede wszystkim może on zoptymalizować wydatki związane z utrzymaniem miejsca pracy. Nawet przy modelu hybrydowym da się bowiem zmniejszyć wielkość siedziby firmy czy lepiej wykorzystać dostępne zasoby. Co więcej, pracodawca ma szansę na zatrudnienie lepszych specjalistów, niekoniecznie pochodzących tylko z jego regionu - praca zdalna otwiera przed nim zupełnie nowe rynki (także te zagraniczne).

Z drugiej strony praca zdalna to mniejsza kontrola nad tym, co aktualnie robią pracownicy oraz jak postępują kluczowe prace nad projektami. Według Deloitte podstawowym problemem dla wielu menedżerów przy wdrażaniu pracy hybrydowej jest utrzymanie kultury organizacyjnej, gdy większość pracowników przenosi się na tryb zdalny. 

Praca zdalna i hybrydowa - przyszłość dla rynku pracy?

Praca zdalna staje się obecnie jednym z kluczowych elementów życia biznesowego i pracowniczego. Nie jest już wyjątkiem, ale standardem, który decyduje o funkcjonowaniu sporej grupy społecznej. Wszystko wskazuje na to, że w nadchodzących latach trend ten będzie się jeszcze nasilał. Kto wie, może za jakiś czas większość osób będzie pracowała właśnie w taki sposób?

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »