Fundusze Europejskie otwierają drzwi młodym przedsiębiorcom

Elon Musk miał 24 lata. Stive Jobs 21. Mark Zuckerberg 19. W tym wieku stworzyli swoje pierwsze biznesy. Nie jest to norma.

Według raportu Polskiej Rady Biznesu, średni wiek przedsiębiorcy to czterdzieści kilka lat[1]. Doświadczenie, budowa  sieci kontaktów, zdobycie środków finansowych - to wszystko wymaga czasu. Jednak młodzi ludzie coraz częściej biorą przyszłość we własne ręce. Nie czekają na idealne stanowisko pracy - są zdeterminowani, by je sobie stworzyć. Niezależność, pasja, możliwość rozwoju to wartości, które są motorem ich działań. Jeśli stoi za tym rzetelny biznesplan i wiedza, mają szansę na realizację swoich planów. Młodych i aktywnych fachowców, którzy chcą pracować "na swoim" wspierają Fundusze Europejskie.

Ponad 12 tysięcy. To liczba dotacji na założenie własnej firmy, które zostały udzielone osobom do 30 roku życia z woj. śląskiego w ostatnich latach. Umożliwił im to Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), finansowany ze środków unijnych.

Realne wsparcie

Jak tłumaczy Piotr Kucharski, naczelnik Wydziału Zarządzania i Planowania Funduszami Europejskimi Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach: -  "POWER jest programem krajowym, którego część realizowana jest w regionach przez wojewódzkie urzędy pracy.  Pomagamy osobom do 30. roku życia wejść i powrócić na rynek pracy lub wzmocnić ich pozycję zawodową. Bezpłatne szkolenia, doradztwo zawodowe oraz środki na podjęcie działalności gospodarczej to najbardziej cenione i poszukiwane narzędzia pomocy". W toku realizacji Programu zakontraktowano projekty na kwotę  ponad 768 mln zł. Z tej puli większą część środków otrzymały powiatowe urzędy pracy, tj. ponad 500 mln zł, a pozostałą realizatorzy projektów wybrani przez WUP w drodze konkursu.

Wsparciem objęto ponad 80 tys. osób. Program jest realizowanych od 2015 roku a ostatnie projekty zakończą się w bieżącym roku. Koniec POWER nie oznacza wstrzymania działań wspierających przyszłych przedsiębiorców i osób młodych na rynku pracy przez Fundusze Europejskie. Zachęcam do śledzenia strony programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 i kontaktu z powiatowymi urzędami pracy.

Ku własnej ścieżce zawodowej

Jedną z osób, które wykorzystały swoją szansę jest Błażej Stachura zawodowo zajmujący się...iluzją. Jego firma oferuje profesjonalne pokazy magiczne podczas różnego rodzaju imprez takich jak komunie, wesela, urodziny, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Występuje m.in. w domach kultury, szkołach. - Na początku było to tylko hobby. Z czasem okazało się, że może to być także sposób na życie i zawód. O możliwości pozyskania dotacji z Funduszy Europejskich dowiedziałem się od znajomych. Zgłosiłem się do urzędu pracy, wypełniłem formalności i udało się. Z pozyskanych środków kupiłem profesjonalny sprzęt nagłaśniający i mikrofon niezbędne do występów. Warto było zaryzykować. Mam przyjemność być jedną z tych osób, które łączą prace z pasją - podkreśla Błażej Stachura. - Pokazy magiczne wymagają wielu lat nauki oraz doświadczenia w pracy z widownią na żywo. Nie jest to zajęcie dla każdego. Największą frajdę sprawia mi obserwowanie reakcji ludzi, którzy doświadczają czegoś niemożliwego. Zaskoczenie, wybuch śmiechu, radość - to jest to, co daje mi prawdziwą satysfakcję - mówi.

Magdalena Hałas to kolejna osoba, która dzięki dotacji unijnej od 8 lat z powodzeniem prowadzi studio fotograficzne w Jaworznie. - Fotografia to dla mnie sposób na to, by magicznie zatrzymać chwilę, wspomnienie. Już jako nastolatka wiecznie chodziłam z aparatem na szyi i robiłam zdjęcia. Zawsze marzyłam, by moja praca była powiązana z pasją. Jestem taką artystyczną duszą, która nie wyobraża sobie standardowej pracy "na etacie". W 2015 r. odważyłam się postawić na coś swojego, pozyskałam środki Funduszy Europejskich na założenie firmy. Z dotacji zakupiłam  profesjonalny aparat, obiektywy, komputer i oprogramowanie do obróbki zdjęć.  Specjalizuję się w sesjach portretowych, wizerunkowych, biznesowych. Tworzę także sesje modowe, hair&beauty, dla muzyków, realizuję warsztaty fotograficzne. Cały czas się rozwijam i nie zwalniam tempa - mówi Magdalena Hałas.

Chcesz wiedzieć więcej o Funduszach Europejskich?

Zapytaj w punkcie Kontaktowym FE WUP w Katowicach:

zadzwoń: 32 757 33 11 lub napisz efs@wup-katowice.pl

Wejdź na funduszeue.slaskie.pl

[1] Źródło: Raport Polskiej Rady Biznesu "Przedsiębiorca odczarowany. Kim są twórcy polskiej gospodarki?"

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »