Gospodarcza mapa świata: jaką pozycję zajmuje Polska?

Polska ma dobre zaplecze edukacyjne, co może pozwolić nam szybciej wdrażać nowe technologie. Ale naszym problemem jest demografia. Z tego powodu możemy nie wejść do G20 – mówili uczestnicy debaty „Polska-świat, do przerwy 1:1. Jak dalej grać w tym meczu

Przyczynkiem do rozmów był awans Polski do światowej ekstraklasy. Mamy szansę stać się 20. największą gospodarką świata. Obecnie w zestawieniu Banku Światowego zajmujemy 21. miejsce. Awans o jedno oczko jest dla nas jednak znaczący. Może wynikać jednak nie z siły Polski, a ze spadku w rankingu Turcji.

- PKB Polski bardzo dynamicznie rośnie od wielu lat. Jesteśmy odporni na szoki. W ciągu 30 lat udało nam się pokonać wszelkie zawirowania, więc nie uważam, że do 20-tki wchodzimy poprzez słabość innych czy na plecach kogoś - mówiła Katarzyna Zajdel-Kurowska, członek rady nadzorczej ING Banku Śląskiego, była dyrektor wykonawcza w Banku Światowym.

Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista Pekao S.A., zwrócił jednak uwagę, że nowej pozycji możemy nie zajmować zbyt długo. - Absolutnie zostaniemy prześcignięci, dlatego że są gospodarki z lepszą demografią. To nie znaczy, że coś złego będzie się działo z polską gospodarką. Najbliższe lata zapowiadają się nieźle. Ale demografia nie pozwoli nam zostać długo na 20. pozycji - mówił. Aby utrzymać nową lokatę, według Marka Tomczuka, członka zarządu BGK, musimy postawić na eksport i odważniej podchodzić do ekspansji.


Marek Tomczuk, członek zarządu BGK

Wynik meczu? 2:1

Paweł Borys, prezes PFR, ocenił, że Polska wygrywa w meczu z resztą świata 2:1. - Jesteśmy bardzo szybko rozwijającym się krajem - średnio tempo wzrostu dochodów PKP per capita jest dwukrotnie wyższe niż w strefie euro. Jesteśmy w gronie trzech najszybciej rozwijających się krajów od 2004 r., od kiedy przystąpiliśmy do UE. Dwa kraje, które nas wyprzedzają to Cypr i Malta - mówił Paweł Borys. Prezes PFR przyznał, że Polska ma bardzo duży potencjał edukacyjny, zwłaszcza techniczny, a to z kolei może pomóc nam wdrażać nowe technologie. Przyznał jednak, że Polska nie ma szans być trwale w G20.

To nie znaczy jednak, że dalej nie będzie się rozwijać. Będzie, ale potrzeba działań na szeroką skalę.- Podstawą naszej konkurencyjności przez ostatnie lata były niskie koszty pracy. Na przestrzeni ostatnich dekad to się zmieniło. Koszty pracy bardzo mocno wzrosły, ten rezerwuar się wyczerpał - mówiła Katarzyna Zajdel-Kurowska. Zwróciła uwagę na konieczność odblokowania środków unijnych. Są one konieczne, by wprowadzać zielone inwestycje.


Katarzyna Zajdel-Kurowska, członek rady nadzorczej ING Banku Śląskiego, była dyrektor wykonawcza w Banku Światowym.

- Bardzo dużym atutem jest nasze strategiczne położenie na mapie Europy i świata. Chciałbym też podkreślić kwestie związane z praktycznym wykorzystaniem technologii. Z jednej strony mamy obraz, gdzie widzimy bardzo dużo technologicznych talentów, z drugiej strony poziom wykorzystania technologii jest niski, jesteśmy w ogonie Europy - zwracał z kolei uwagę Marek Tomczuk, członek zarządu BGK.

Na obszary, które musi wypracować Polska, zwracał uwagę również Paweł Borys, prezes PFR. - Mamy duże wyzwania naszego państwa, duży ubytek potencjału produktywności, w takich obszarach, jak: energetyka - tu musimy szybko zainwestować w transformację energetyczną, dalej: służba zdrowia, system sprawiedliwości, system administracyjny - to są duże tematy, w których państwo musi sobie poradzić, jeśli chcemy grać w pierwszej lidze - mówił Paweł Borys, prezes PRF.

Dodał, że jeżeli chcemy utrzymać naszą pozycję, a nawet więcej, dalej awansować, to średnie firmy muszą być w stanie rozwijać się do bycia dużymi. - Każda z gospodarek w G20 ma potężne, globalne firmy. Polska ich nie ma. Dobrze, by było, żeby gospodarka się konsolidowała w niektórych sektorach - mówił Paweł Borys.

-------------
Kongres Biznes-Polska-Świat odbył się 27 listopada 2023 r. w hotelu InterContinental w Warszawie. W wydarzeniu wzięło udział ponad 300 przedstawicieli polskiego biznesu i nauki, a także gości zagranicznych. Zobacz całą relację z kongresu: https://kongresbps.pl/relacja-z-kongresu/

Partnerami Kongresu Biznes Polska Świat byli: Grupa Mokate, Henkel Polska, BGK, VeloBank, Asseco Poland, Polski Komitet Olimpijski, LSP Group, Totalizator Sportowy, GPW.


Partnerami merytorycznymi Kongresu Biznes Polska Świat byli: Akademia Leona Koźmińskiego, Szkoła Główna Handlowa, Warsaw Net Tech University, Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego, MCI Capital, Bain & Company, International Leaders Forum.


Partnerami medialnymi Kongresu Biznes Polska Świat byli: 
Magazyn Forbes Polska, Polsat News, Interia Biznes.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »