Harmonogram spłaty kredytu gotówkowego: jak dobrze zaplanować spłatę kredytu
Czy wiesz, czym jest harmonogram spłaty kredytu? W jaki sposób dobrać raty kredytu, aby bez trudu spłacić swoje zobowiązanie? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.
Jeżeli zaciągasz kredyt gotówkowy, jak np. korzystny kredyt gotówkowy w Santander Consumer Banku, kluczowe jest nie tylko to, w jaki sposób spożytkujesz uzyskane środki, lecz również to, aby w wyznaczonym czasie spłacić zobowiązanie. O tym, w jaki sposób będziesz spłacać zaciągnięty kredyt gotówkowy, ale też innego rodzaju pożyczkę czy kredyt hipoteczny, informuje harmonogram spłaty kredytu. Zwykle jest on przygotowany w formie tabeli przez instytucję, w której zaciągasz pożyczkę. Dostarczony jest w dniu podpisania umowy w formie elektronicznej lub papierowej. To właśnie w harmonogramie spłaty znajdziesz takie informacje jak wysokość kwoty, którą musisz oddać w danym terminie, oraz jak długo będzie trwała cała spłata. Jeśli przyjrzysz się temu dokumentowi nieco bliżej, może Cię spotkać zaskoczenie, bowiem każda rata kredytu podzielona jest na dwie części - odsetkową i kapitałową. Harmonogram to zatem podstawa i zarazem pomoc w spłacie kredytu gotówkowego.
Co jeszcze znajdziesz w harmonogramie spłaty kredytu? Oprócz wysokości rat i innych elementów wspomnianych wcześniej, w dokumencie znajdziesz też dane takie jak:
- typ kredytu,
- okres kredytowania,
- data jego uruchomienia,
- kwota udzielonego kredytu,
- aktualne oprocentowanie,
- okres karencji w spłacie (o ile jest taka możliwość).
Choć w harmonogramie znajdziesz masę absolutnie kluczowych informacji dla Twojego kredytu, to jednak niektóre z nich mogą ulec zmianie. Dzieje się tak, jeśli np. skorzystasz z wakacji kredytowych lub możliwości karencji w spłacie, albo też oprocentowanie kredytu ulegnie zmianie.
Harmonogram spłaty rat kredytu to jedno, ale kredytobiorca zawsze ma możliwość wcześniejszej spłaty kredytu lub jego częściowego nadpłacenia. Z reguły takie działanie nie jest obwarowane żadnymi dodatkowymi wymogami, choć w niektórych sytuacjach bank może pobrać pewną opłatę - informację o tym z pewnością znajdziesz w umowie kredytowej. Nadpłata kredytu może sprawić, że dojdzie do skrócenia okresu kredytowania - wtedy to odsetki od pożyczanego kapitału będą spłacane krócej, przez co zmniejszy się całkowity koszt kredytu. Druga możliwość to natomiast obniżenie wysokości miesięcznej raty wraz z zachowaniem pierwotnego terminu spłaty. To świetny pomysł dla osób, które szukają sposobu na poprawę swojej płynności finansowej. Obecnie też nadpłata kredytu gotówkowego nie jest dla banku żadnym wyzwaniem. Dyspozycję wcześniejszej nadpłaty lub nawet całkowitej spłaty możesz zlecać online. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaka jest Twoja bieżąca sytuacja finansowa.
Zasady spłaty kredytu ustalane są już przy podpisywaniu umowy o kredyt, dlatego to na tym etapie trzeba zaplanować, w jaki sposób tego dokonasz. Przede wszystkim pamiętaj, aby ustalając wysokość pojedynczej raty, dać sobie pewną swobodę finansową. Nigdy nie wiesz, czy przypadkiem nie spotkają Cię duże, niespodziewane wydatki, a może z innych powodów nie będzie Cię stać na spłatę wysokiej raty kredytowej. Zawsze musisz mieć pewien bufor bezpieczeństwa - a jeśli będziesz miał nadprogramową gotówkę, po prostu nadpłacisz wcześniej swój kredyt.
Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.
Źródła:
- https://finanse.uokik.gov.pl/kredyty-konsumenckie/kalkulator-wczesniejszej-splaty-kredytu-konsumenckiego/
- https://finanse.rankomat.pl/poradniki/plac-czas-czyli-harmonogram-splaty-kredytu/
- https://direct.money.pl/artykuly/porady/czym-jest-harmonogram-splaty-kredytu-i-jak-go-interpretowac
- https://www.totalmoney.pl/artykuly/harmonogram-splaty-kredytu-sprawdz-wzor-i-najwazniejsze-informacje-o-harmonogramie-splaty-kredytu
Artykuł sponsorowany