Jak dopisać PKD online w 5 prostych krokach? Poradnik dla zabieganych przedsiębiorców
Prowadzisz firmę? A zatem wiesz, że ten przedsiębiorca, który stoi w miejscu, tak naprawdę się cofa. Nie bój się poszerzać zakresu działalności, a nawet mocno go modyfikować, bo dzięki temu możesz wychodzić naprzeciw potrzebom potencjalnych klientów. Pamiętaj jednak o tym, aby zawsze dopełnić formalności i aktualizować PKD. Dowiedz się jak to zrobić w kilka chwil.
PKD, czyli Polska Klasyfikacja Działalności, określa zakresy działalności firm, a kody PKD pozwalają w odpowiedni sposób ewidencjonować firmę oraz wyznaczają rodzaj prowadzonej rachunkowości. Dlatego już na etapie zakładania działalności należy wpisać je we wniosku CEIDG. Kody PKD należy dopisać, kiedy profil działalności firmy zmienia się lub poszerza.
Zmiana kodu PKD w CEIDG jest całkowicie bezpłatna. Oznacza to, że w każdej chwili możesz wykreślić dany kod lub dopisać nowy i nie ponosisz z tego tytułu żadnych opłat. Ale uwaga! Jeśli będziesz działać w obszarach, które nie są określone przez odpowiedni kod PKD, urząd skarbowy może nałożyć na Twoją firmę grzywnę. Jest ona dość wysoka, dlatego po prostu warto odnotować zmiany w działalności w formularzu CEIDG. Tym bardziej że masz na to 7 dni od chwili ich zaistnienia, więc nie musisz działać natychmiast.
Zastanawiasz się, jak dopisać PKD do działalności? Bardzo łatwo. Zanim jednak przystąpisz do zmian w formularzu CEIDG, określ, jakie kody PKD będą wskazywać nowy zakres Twojej firmy. Nie zaleca się dopisywania kodów "na zapas". Dlaczego? Ponieważ np. niektóre z nich mogą wymagać zakupu określonego sprzętu - na przykład kasy fiskalnej albo zmiany formy opodatkowania. Pamiętaj, że jeśli zaistnieje potrzeba, w każdej chwili możesz bezpłatnie dopisać nowy kod. Możesz to zrobić na trzy sposoby:
- Przez złożenie wypełnionego wniosku CEIDG w urzędzie miasta lub gminy. Pamiętaj, że dokument możesz wypełnić w domu, ale konieczne jest podpisanie go na miejscu, w obecności urzędnika. Zabierz ze sobą do placówki dokument tożsamości - najlepiej dowód osobisty.
- Wysyłając wniosek pocztą - wypełniony dokument możesz przekazać listem poleconym. Ale uwaga! W takim przypadku konieczne jest potwierdzenie Twojego podpisu przez notariusza.
- Zgłaszając zmianę przez internet - jest to najszybszy i najłatwiejszy sposób na zmianę kodów PKD.
Jeśli wciąż masz jakieś wątpliwości odnośnie do przebiegu całego procesu to na Firmove.pl przeczytasz jak dopisać PKD.
Jak dopisać PKD do działalności przez internet? Wystarczy tylko pięć kroków, aby dopełnić formalności i spać spokojnie.
- Wejdź na stronę biznes.gov.pl i w usługach CEIDG na głównej stronie wybierz pole "Zmień dane w CEIDG", a następnie wybierz formę logowania (najłatwiejsza metoda to logowanie za pomocą bankowości elektronicznej).
- Po zalogowaniu, czyli podaniu hasła i loginu oraz przejściu weryfikacji SMS, wskaż profil swojej działalności. Kliknij przycisk "Dalej", zapoznaj się z regulaminem i w oknie "Zmiana wpisu w CEIDG" zaznacz opcję "Chcę edytować wpis". Nie zapomnij podać daty zmiany profilu Twojej działalności - nie zawsze pokrywa się ona z dniem dokonania wpisu.
- Na karcie "Edycja wpisu w CEIDG" znajdź kategorię "Dane firmy" i zaznacz w niej pole "Kody PKD". Potwierdź miejsce zamieszkania - jeśli oczywiście nie uległo zmianie. Przejdź do kolejnego kroku, czyli zaznaczenia, że chcesz dodać nowy kod PKD i wybierz ten, który pasuje do nowego zakresu działalności Twojego biznesu.
- Na koniec wyświetli się strona wskazująca na główny kod działalności, informująca, jakie kody PKD zostały dodane. W kolejnych krokach potwierdź dane firmy, w tym informacje o ubezpieczeniu społecznym i przynależności do określonego urzędu skarbowego. Ostatnim, co musisz zrobić, jest potwierdzenie prawdziwości dokonanych zmian.
- Podpisz wniosek profilem zaufanym z weryfikacją przez bankowość elektroniczną i wyślij dokument. W ciągu 24 godzin otrzymasz e-mailem potwierdzenie o przyjęciu dokumentu.
Jak widzisz, zmiana kodów PKD wcale nie jest trudna i zajmuje mniej czasu niż poranna kawa. Oczywiście pod warunkiem, że dokonasz jej przez internet.