Jak i gdzie sprzedawać złoto inwestycyjne? Kluczowe porady
Chociaż złoto jest powszechnie traktowane jako inwestycja długoterminowa w pewnym momencie przyjdzie czas na spieniężenie inwestycji i jego sprzedaż. Złoto inwestycyjne uchodzi za bardzo płynne aktywo, wobec czego chociaż w naszych głowach może zrodzić się wiele pytań, takich jak: gdzie sprzedać złoto inwestycyjne, kto skupuje złoto inwestycyjne, jak sprzedać złoto, nie powinniśmy mieć z tego tytułu jakichkolwiek problemów. Warto natomiast zastanowić się, gdzie najkorzystniej sprzedać złoto inwestycyjne?
Gdzie w Polsce można sprzedać złoto? Dealer, mennica, lombard, jubiler, a może osoba prywatna? Gdzie sprzedawać złoto inwestycyjne bezpiecznie, tak aby cena była zadowalająca? Przed dokonaniem wyboru warto porównać oferty skupu różnych podmiotów, sprawdzić w Internecie opinie na ich temat, przeanalizować warunki transakcji. W przypadku złota inwestycyjnego jest to szczególnie istotne zważywszy, że bardzo często przedmiotem transakcji są sztabki i monety bulionowe o dużej wartości. Należy zdawać sobie sprawę, że sprzedaż złota inwestycyjnego w takich miejscach jak lombard czy jubiler będzie zdecydowanie mniej opłacalna niż u podmiotu specjalizującego się w obrocie metalami szlachetnymi ze względu na wysokie, nierzadko sięgające kilkudziesięciu procent marże.
Sprzedaż złota u producenta
Producent bardzo często jest jedną z pierwszych myśli, która przychodzi do głowy osobom zastanawiającym się, kto skupuje złoto inwestycyjne. Czy mennica skupuje złoto? Najczęstszą praktyką, jaką stosują mennice są oferty odkupu tych produktów, które wcześniej sprzedały. Niemniej jednak sprzedaż złota inwestycyjnego u producenta jest zdecydowanie mniej popularnym rozwiązaniem niż u dystrybutorów tego kruszcu wyspecjalizowanych w obrocie metalami szlachetnymi.
Sprzedaż złota u dealera
Jeśli chcesz sprzedawać swój cenny kruszec bez żadnych obaw i szukasz miejsca, gdzie najkorzystniej sprzedać złoto inwestycyjne, świetnym wyborem będzie sprzedaż złota u zaufanego dealera. Dealer metali szlachetnych wyceni złoto uwzględniając jego aktualny kurs, a także zapewni bezpieczeństwo i przejrzyste warunki transakcji. Niezależnie czy planujesz sprzedawać monety, sztabki czy biżuterię, możesz dokonać transakcji w dowolnym oddziale Tavex. Firma Tavex swoją działalność w branży rozpoczęła już blisko 30 lat temu, jest obecna w 12 europejskich krajach, a zadowolenie ze świadczonych przez nią usług potwierdza nieustannie rosnąca z roku na rok liczba klientów, których w 2023 roku było blisko 4 miliony.
Sprzedaż złota online
Niekiedy może zdarzyć się sytuacja, że odwiedzenie punktu stacjonarnego okaże się niemożliwe, wobec czego warto wiedzieć, jak wygląda sprzedaż złota przez Internet. Złoto sprzedawać można online, np. za pośrednictwem serwisów aukcyjnych. Czy opłaca się sprzedać złoto w ten sposób? Może okazać się to ryzykowne, ze względu na to, że cena złota podlega nieustannym wahaniom i nie sposób na bieżąco dopasowywać do niej ceny przedmiotu wystawionego na sprzedaż. Sprzedawcy muszą liczyć się z tym, że w jednej chwili cena ofertowa będzie zawyżona, a w kolejnej zbyt niska, co w obu przypadkach wiąże się to z negatywnymi konsekwencjami.
Sprzedaż złota w punkcie stacjonarny
Zgodnie z tym, o czym wspomnieliśmy już wcześniej, sprzedaż złota u jubilera czy w lombardzie nie będzie zbyt opłacalna. Z tego względu, najlepiej sprzedawać złoto u dystrybutorów tego kruszcu. Wielu dealerów metali szlachetnych oferuje możliwość wyceny kruszcu, jeszcze przed odwiedzeniem punktu stacjonarnego. Na stronach internetowych sprzedawców złota bardzo często znajdziemy informację o tym, jaką cenę będziemy w stanie uzyskać za konkretne monety i sztabki, w których posiadaniu jesteśmy, a dealer posiada je w swojej regularnej ofercie. Jeśli natomiast zastanawiasz się, gdzie sprzedać złote sztabki lub gdzie sprzedawać złote monety, a dany dealer nie posiada w swojej ofercie produktów, które chcesz spieniężyć, bardzo często zaoferuje Ci możliwość wyceny na podstawie przesłanych zdjęć.
Zastanawiasz się, czy od sprzedaży złota płaci się podatek? Warto wiedzieć, że złoto inwestycyjne jest zwolnione z podatku VAT. Jednocześnie kruszec ten jawi się jako niezwykle atrakcyjna forma lokaty kapitału w kontekście podatku dochodowego. Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej i zdecydują się na sprzedaż złota inwestycyjnego po upływie pełnych 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, nie muszą uiszczać podatku do Urzędu Skarbowego.
Niekiedy rozwiązanie kwestii, gdzie sprzedać złoto inwestycyjne, stanowi miejsce, w którym dokonało się zakupu. Oferta odkupu jest usługą, którą niektórzy dealerzy posiadają w swojej regularnej ofercie i polega na umożliwieniu sprzedaży zakupionych wcześniej w danym punkcie monet i sztabek po z góry ustalonej cenie w oparciu o aktualny kurs złota pomniejszonej o jakiś procent. Zważywszy jednak, że obecnie niemal każdy renomowany dealer, który oferuje sprzedaż złota, jednocześnie skupuje kruszec, przed podjęciem decyzji o sprzedaży złota u podmiotu, u którego się je nabyło, warto sprawdzić, czy w innym miejscu nie uzyskamy lepszej ceny.
Zatem, jak nie sprzedawać złota? Gdzie bezpiecznie sprzedać złoto? Jak widać nie ma jednej, uniwersalnej metody sprzedaży złota, natomiast jest kilka istotnych kwestii, które warto wziąć pod uwagę przed spieniężeniem inwestycji. Znajomość aktualnej wyceny złota na rynku może okazać się kluczowa, a porównanie ofert różnych podmiotów przed zawarciem transakcji zapewnić nam uzyskanie najlepszej możliwej ceny. Bezpieczeństwo i przejrzyste warunki sprzedaży powinny stanowić dla nas priorytet, podobnie jak autentyczność podmiotu, któremu planujemy sprzedać złoto.
Artykuł sonsorowany