Jak rozliczyć PIT 11, żeby zyskać jak najwięcej?

Płatnik podatku (czyli najczęściej pracodawca lub zleceniodawca) ma obowiązek wysłania pracownikowi formularza PIT-11. To tak naprawdę pierwszy krok w drodze do wysyłki gotowej deklaracji PIT do urzędu skarbowego. Jednak co zrobić z drukiem PIT-11, aby ta droga była możliwie wygodna i prowadziła do solidnego zwrotu podatku? Tym zajmiemy się w tym tekście.

Każdego roku, gdy rozpoczyna się sezon rozliczeń podatków, w mediach pojawiają się artykuły o formularzach PIT-11, PIT-36 i PIT- 37. Dylematów jest wiele - PIT-11 a PIT-37, PIT-36 czy PIT-37? Dość łatwo się w tym pogubić, zwłaszcza jeśli nie ma się doświadczenia ani specjalistycznej wiedzy na temat meandrów przepisów podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się formularzowi, od którego często rozpoczyna się cały proces rozliczania podatku dochodowego. PIT-11 jest bowiem drukiem, na którym znajdują się najważniejsze informacje, na podstawie których podatnik powinien wypełnić swoją deklarację. Zobaczmy, jak i kiedy przeprowadzić rozliczenie PIT-11.

Najważniejsze terminy przy PIT-11

Zacznijmy od tego, do kiedy pracodawca musi wysłać PIT-11. Obowiązują go dwa ważne terminy. Po pierwsze termin wysyłki druki PIT-11 do urzędu skarbowego. Musi to zrobić do końca stycznia. Warto wspomnieć, że na podstawie danych z tego dokumentu przygotowywana jest wstępnie wypełniona deklaracja, którą podatnik widzi w rządowym systemie Twój e-PIT.

Drugim terminem jest koniec lutego. Do tego czasu płatnik podatku musi przekazać PIT-11 pracownikowi. Może to zrobić wręczając mu papierowy dokument, wysyłając taki druk tradycyjną pocztą lub korzystając z elektronicznej formy PIT-11 online. W tym ostatnim przypadku wysyłka może zostać zrealizowana za pośrednictwem np. poczty elektronicznej. Forma dostarczenia formularza PIT-11 jest drugorzędna. Najważniejsze jest dotrzymanie terminu.

Do czego służy PIT-11?

Jest to pewnego rodzaju podsumowanie sytuacji dochodowej pracownika w całym kalendarzowym roku pracy. Pracodawca wpisuje na formularzu dochody uzyskane przez pracownika, informację o zaliczkach na podatek oraz wysokość potrąconych składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. 

W uproszczeniu można powiedzieć, że PIT-11 to informacja na temat tego, ile pracownik zarobił i ile podatku zapłacił. Na podstawie takich danych urząd skarbowy stwierdza, czy powinien uiścić resztę należnego podatku, czy wręcz przeciwnie - należy mu się zwrot, ponieważ zapłacił zbyt dużo. Oczywiście w trakcie rozliczania PIT-u podaje się dodatkowo informacje o ulgach i odliczeniach, które zmieniają wysokość należnego podatku.

Co zrobić z PIT-11?

Jak rozliczyć PIT-11? Nie jest to z pewnością dokument, który należy przekazać urzędowi skarbowemu. Urząd powinien go już posiadać. Druk jest zbiorem informacji, które podatnik wykorzystuje do przygotowania własnej deklaracji podatkowej. Zatem powinien uważnie przenieść informacje z PIT-11 do programu, z którego korzysta podczas rozliczania podatku dochodowego. Jeśli jest nim bardzo popularny, darmowy program PITax.pl, cały proces przebiegnie nadzwyczaj wygodnie, ponieważ program sam podpowiada, które informacje z PIT-11 przenieść.

Może się zdarzyć, że podatnik otrzyma kilka formularzy PIT-11. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy podpisuje się wiele umów o dzieło z różnymi zleceniodawcami lub zmienia pracę w trakcie roku podatkowego. Co powinno się zrobić w takiej sytuacji? Jak rozliczyć PITy za 2023 rok? Dane z poszczególnych rubryk należy po prostu zsumować i podać wynik. 

Kto odpowiada za błędy w PIT-11?

Warto pamiętać o tym, że formularz PIT-11 jest przygotowywany nie przez urząd, ale przez pracodawcę. Jego zawartość powinna się zgadzać ze stanem faktycznym, ale przecież nie ma co do tego pewności. Może się zdarzyć tak, że pracownik odpowiedzialny za przygotowywanie druków popełni błąd. W takim wypadku odpowiedzialność spoczywa jednak na podatniku, który powinien podać urzędowi skarbowemu dane zgodne z rzeczywistością.

Jeśli podatnik nie otrzyma formularza PIT-11, powinien po pierwsze interweniować u pracodawcy. Jeśli to nie przyniesie skutku, kolejnym działaniem powinno być powiadomienia urzędu skarbowego, który może nałożyć na takiego pracodawcę grzywnę. Jednak mimo to, nawet przypadku braku PIT-11 i zaalarmowania urzędu, i tak podatnik ma obowiązek złożenia deklaracji. 

Gdy brak PIT-11 nie jest błędem

Warto w tym miejscu wspomnieć o szczególnej sytuacji, gdy płatnik podatku nie musi przekazywać zatrudnionej przez siebie osobie druku PIT-11. Dotyczy to umów, które opiewają na kwoty niższe niż 200 zł brutto. Płatnik odprowadza wówczas podatek w wysokości 12% od wypłaconej kwoty, ale nie przekazuje pracownikowi PIT-11. Dochód nie pojawia się także w zeznaniu rocznym.

Co ciekawa, ta regulacja dotyczy pojedynczej umowy, a nie sumy uzyskanych dochodów z danego źródła. Można więc sobie wyobrazić sytuację, w której podpisanych jest wiele umów na niewielkie kwoty, a pracownik nie otrzymuje PIT-11. Warto wiedzieć, że jest to zgodne z przepisami.

Jak dobrze widać, nie wszystkie zagadnienia związane z formularzem PIT-11, są łatwe i intuicyjne. Dlatego podczas rozliczania podatku, warto sięgnąć po pomoc darmowego programu PITax.pl, który podpowie które dane przepisać. Dzięki temu rozliczenia stanie się dużo prostsze, a ryzyko błędu gwałtownie zmaleje.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »