Jak wypełnić PIT – wszystko, co warto wiedzieć

Rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych to obowiązek każdego podatnika osiągającego dochody w danym roku podatkowym. Właściwie wypełniony formularz pozwala uniknąć błędów, które mogą skutkować wezwaniem do korekty, koniecznością zapłaty odsetek za zwłokę, a w skrajnych sytuacjach nawet konsekwencjami prawnymi. W zależności od źródeł dochodu i dostępnych ulg wypełnienie takiego druku może wydawać się mniej lub bardziej skomplikowane. Co warto wiedzieć na temat rozliczenia PIT?

Czym jest PIT i kto musi go złożyć?

PIT to podatek dochodowy od osób fizycznych. Jak sama nazwa wskazuje, pobierany jest on od dochodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne. Obowiązek jego rozliczenia dotyczy większości podatników, w tym:

  • osób zatrudnionych na umowę o pracę, zlecenie i o dzieło;
  • przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą;
  • emerytów i rencistów.

W niektórych przypadkach formularz taki wypełniają też osoby uzyskujące dochody z najmu, dzierżawy lub innych form udostępniania nieruchomości czy czerpiących zyski z giełdy, kryptowalut, instytucji kapitałowych oraz innych źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu.

Niektóre grupy podatników, np. osoby zarabiające wyłącznie na podstawie umowy o pracę, mogą skorzystać z automatycznego rozliczenia PIT przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). Mimo to jednak warto wiedzieć, jak wypełnić PIT, aby mieć pewność, że formularz taki został prawidłowo złożony.

Jakie są dostępne formularze PIT?

W zależności od rodzaju dochodów należy wypełnić odpowiedni formularz. Najczęściej sięga się po PIT-37, który przeznaczony jest dla osób zatrudnionych na umowę o pracę, zlecenie i o dzieło, rozliczających się na zasadach ogólnych. Inne druki to:

  • PIT-36 - przeznaczony jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej, a także tych, które uzyskały dochody z różnych źródeł wymagających samodzielnego obliczenia podatku;
  • PIT-36L - to druk dla przedsiębiorców opodatkowanych liniowo;
  • PIT-28 - przeznaczony jest dla osób korzystających z ryczałtu ewidencjonowanego;
  • PIT-38 - dla uzyskujących dochody z giełdy, kryptowalut czy kapitałów pieniężnych;
  • PIT-39 - dla sprzedających nieruchomości przed upływem 5 lat od ich nabycia.

Oprócz głównych formularzy, w niektórych przypadkach mogą być wymagane załączniki, na przykład PIT/O dla ulg i odliczeń czy PIT/D dla ulg mieszkaniowych.

Jak wypełnić PIT krok po kroku?

Deklarację podatkową można wypełnić elektronicznie na rządowej stronie, ale również w programach do rozliczeń podatkowych lub na papierowym formularzu pobranym ze strony Ministerstwa Finansów czy zabranym z urzędu skarbowego. Obecnie najwięcej osób korzysta z elektronicznej formy przesyłania dokumentacji z uwagi na oszczędność czasu i wygodę takiej opcji.

W pierwszej części druku należy podać dane identyfikacyjne, takie jak imię i nazwisko, pesel dla osób fizycznych lub NIP dla przedsiębiorców, miejsce zamieszkania, a także urząd skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania na dzień 31 grudnia danego roku podatkowego. W kolejnym kroku podatnik powinien zaznaczyć sposób rozliczenia, a więc indywidualnie, wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecka. Następnie w odpowiednich polach musi wpisać kwoty uzyskanych dochodów oraz zaliczek pobranych przez płatników.

Obliczenie dochodu i należnego podatku to krok, który często przysparza sporo problemów. Warto jednak wiedzieć, że podatek wylicza się na podstawie dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty uzyskania, stosując odpowiednią skalę podatkową. Do 120 000 zł to 12%, a powyżej 120 000 zł to 32% od nadwyżki. Dla przedsiębiorców stosujących podatek liniowy obowiązuje z kolei stawka 19%.

Podatnik może skorzystać też z wielu różnych ulg, takich jak prorodzinna, na internet, rehabilitacyjna, modernizacyjna, na inwestycje czy dla młodych. Warto też przekazać 1,5% podatku na rzecz wybranej organizacji charytatywnej. W tym celu należy wpisać jej numer KRS w odpowiednim polu. Następnie gotowy formularz wystarczy podpisać i złożyć w wyznaczonym terminie elektronicznie lub w formie papierowej.

Najczęstsze błędy w rozliczaniu PIT

Podczas wypełniania PIT często pojawiają się błędy, które mogą opóźnić zwrot podatku czy też skutkować koniecznością korekty zeznania. Do najczęstszych należą te związane z danymi osobowymi, nieprawidłowymi kwotami dochodów i zaliczek czy brakiem podpisu na papierowej wersji. W przypadku osób samodzielnie obliczających podatek często dochodzi do błędnych wyliczeń. Pewną stratą jest też pominięcie przysługujących ulg i odliczeń.

Terminy składania PIT i zwrot podatku

Termin składania deklaracji PIT został ujednolicony i obecnie to 30 kwietnia. Zwrot nadpłaconego podatku przysługuje w terminie 45 dni w przypadku skorzystania z elektronicznej wersji druku, a do trzech miesięcy, jeżeli był on złożony w formie papierowej.

Jak skorzystać z automatycznego rozliczenia e-PIT?

Ministerstwo Finansów udostępniło usługę Twój e-PIT, dzięki której podatnicy mogą skorzystać z automatycznie przygotowanego zeznania podatkowego. Jest to szczególnie wygodne dla osób pracujących na umowie o pracę, zlecenie lub o dzieło, które nie mają skomplikowanych źródeł dochodu. Żeby skorzystać z takiej usługi, wystarczy zalogować się na platformę urzędu skarbowego za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu lub danych podatkowych.

W systemie znajduje się wstępnie wypełniona deklaracja, którą można zaakceptować, poprawić lub uzupełnić o dodatkowe ulgi, lub odliczenia. Jeżeli podatnik nie dokona żadnych zmian, wówczas deklaracja taka zostanie automatycznie wysłana w ustawowym terminie.

Rozliczenie PIT nie musi być trudne, jeżeli zna się podstawowe zasady i unika najczęstszych błędów. Wybór odpowiedniego formularza, uwzględnienie ulg i dokładne sprawdzenie danych, pozwoli szybko i bezproblemowo rozliczyć się z urzędem skarbowym. Warto korzystać z elektronicznych form składania deklaracji, które są wygodniejsze i przyspieszają termin zwrotu nadpłaty.

artykuł sponsorowany
materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »