Jak znaleźć pracę jako programista w 2023 roku?

Od lat mówi się, że programista to jeden z najlepiej opłacanych zawodów, jednak największe zapotrzebowanie dotyczy specjalistów posiadających wieloletnie doświadczenie oraz szeroką wiedzę na temat konkretnych technologii. Początkujący programiści nie zawsze są w stanie bardzo szybko znaleźć atrakcyjne miejsce pracy. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak znaleźć pracę jako programista w 2023 roku. Zapraszamy do lektury.

Początkujący programista - jakie ma szanse na znalezienie pracy?

Branża IT od dłuższego czasu boryka się z niedoborem rąk do pracy. Nieustannie pojawiają się kolejne technologie programistyczne, dlatego też zapotrzebowanie na wysokiej klasy specjalistów cały czas rośnie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż największe szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy w tej branży mają osoby posiadające duże doświadczenie a także szeroką, specjalistyczną wiedzę na temat poszczególnych technologii. 

Czy jest to równoznaczne z tym, iż początkujący programiści mają ogromne kłopoty ze znalezieniem pracy? Niekoniecznie. Wiadomo oczywiście, że zapotrzebowanie na juniorów jest ostatnio znacznie mniejsze, jednak każdy programista na początku swojej drogi powinien podjąć jak najwięcej działań ukierunkowanych na poszerzanie zakresu swojej wiedzy i umiejętności. Dodatkowo, warto pamiętać, iż junior developerzy IT mogą znaleźć zatrudnienie nie tylko w branży IT, ale także w innych sektorach, np. bankowym, ubezpieczeniowym, telekomunikacyjnym czy e-commerce. Wielu programistów pracuje niejednokrotnie także w rozmaitych agencjach reklamowych. 

Gdzie szukać pracy?

Możliwości w zakresie poszukiwania pracy przez programistów jest bardzo dużo. Można na przykład przeglądać portale ogłoszeniowe - zarówno te dedykowane programistom jak i te ogólne. Kolejna możliwość to samodzielne kontaktowanie się z poszczególnymi firmami w celu uzyskania informacji, czy poszukują specjalisty IT. 

Jedną z najbardziej znanych i renomowanych firm w sektorze IT jest Mindbox. Firma ta współpracuje z ogromną liczbą klientów na całym świecie, a dotychczas zrealizowała dla nich tysiące rozmaitych projektów. Mindbox w każdym miesiącu zatrudnia kolejnych wykwalifikowanych specjalistów. Szczegółowe informacje na temat współpracy z Mindbox można znaleźć na https://mindboxgroup.com/pl/talent-networks/.

Nauka programowania przede wszystkim

Każdy, kto chce zacząć wykonywać zawód programisty, musi oczywiście w pierwszej kolejności poświęcić odpowiednio dużo czasu na opanowanie podstaw programowania. Bez tego rozpoczęcie kariery w IT będzie niemożliwe. W jaki sposób można nauczyć się programowania? Obecnie jest bardzo wiele możliwości. Mianowicie: można brać udział w rozmaitych kursach realizowanych stacjonarnie jak i online. Istnieje też wiele internetowych poradników - zarówno mających formę artykułów jak i filmików instruktażowych. 

Opanowanie podstaw programowania w przypadku osób mających predyspozycje do pracy w IT nie powinno być trudne i zająć zbyt wiele czasu. Dzięki podstawom w tej dziedzinie łatwo można przekonać się, czy taka ścieżka kariery to dobry wybór i spełni nasze zawodowe aspiracje.

Opanowanie wybranych technologii programistycznych

Znacznie ważniejszą kwestią od opanowania podstaw programowania jest nauka wybranych technologii programistycznych. Posiadanie specjalizacji jest szczególnie ważne, ponieważ tylko wtedy zyskujemy szansę na zatrudnienie przy określonych projektach w poważnych firmach.

Na ten moment największe zapotrzebowanie obserwuje się na specjalistów od technologii takich jak Java, JavaScript czy C++. Pierwszy z wymienionych języków przeznaczony jest dla osób, które chcą pracować podczas tworzenia zaawansowanych systemów dla korporacji. Tym, co wyróżnia dobrego specjalistę Java, jest samodzielność, cierpliwość oraz komunikatywność. 

JavaScript jest językiem używanym zwłaszcza podczas projektowania stron internetowych, a jego popularność od lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Do najważniejszych atutów tej technologii zaliczamy prostotę, dzięki czemu osoby początkujące z łatwością mogą opanować wszystkie jego zasady. 

C++ to technologia wykorzystywana przy tworzeniu gier komputerowych. Jak wiadomo, branża ta rozwija się w wyjątkowo dynamicznym tempie, dlatego zapotrzebowanie na specjalistów od tego języka jest coraz większe.


Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »