Jakie ogrodzenie minimalizuje koszty inwestycji w systemy fotowoltaiczne?

Farma fotowoltaiczna to z jednej strony zaawansowana technologia, która przekształca energię słoneczną w elektryczność. Z drugiej – wymagająca odpowiedniej ochrony inwestycja w przyszłość. Kluczową rolę w tym zakresie pełni ogrodzenie: zabezpiecza kosztowną infrastrukturę przed kradzieżą czy uszkodzeniem, ale też zapewnia bezpieczeństwo ludziom i zwierzętom. Jakie ogrodzenie wybrać, aby skutecznie chronić farmę, jednocześnie minimalizując koszty inwestycji?

Panele fotowoltaiczne oraz towarzysząca im infrastruktura elektryczna, jeśli nie są odpowiednio zabezpieczone, stanowią potencjalne niebezpieczeństwo. Przewody oraz same panele znajdują się pod napięciem prądu stałego, co niesie ryzyko porażenia - przypadkowy bądź nieautoryzowany dostęp zagraża zarówno ludziom, jak i zwierzętom.

Jednocześnie panele i ich elementy to także cenny łup dla złodziei, co z kolei wiąże się z finansową stratą, przestojem w działaniu farmy i koniecznością kosztownej naprawy. Ogrodzenie jest więc koniecznością - zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa, ochrony finansowej, jak i prawa.

Przepisy prawne dotyczące budowy farm fotowoltaicznych

Budowa farmy fotowoltaicznej w Polsce jest ściśle regulowana przez przepisy prawne, między innymi przez ustawę z dnia 20 lutego 2015 roku o odnawialnych źródłach energii, prawo budowlane oraz prawo energetyczne.

Przepisy te określają szereg wymagań dotyczących lokalizacji, projektowania, budowy oraz eksploatacji farm, a wśród regulacji znajduje się również zapis o konieczności zachowania bezpieczeństwa oraz ochrony terenów, na których znajdują się panele. W praktyce oznacza to wymóg stosowania ogrodzeń, które będą skutecznie zapobiegały nieautoryzowanemu dostępowi.

Ogrodzenie farmy fotowoltaicznej między innymi musi mieć wysokość przynajmniej 1,8 m, być wyposażone w elementy zabezpieczające (na przykład drut kolczasty na wysięgnikach), pozostawać widoczne i być oznaczone tabliczkami ostrzegawczymi informującymi o ryzyku porażenia prądem.

Ważną kwestię stanowi również przerwa migracyjna, która pozwala na swobodne przemieszczanie się zwierząt. Musi ona wynosić co najmniej 15 cm.

Natomiast sama konstrukcja powinna być trwała i odporna na warunki atmosferyczne, ponieważ tereny farm fotowoltaicznych pozostają szczególnie narażone na działanie silnego wiatru, deszczu czy śniegu. Co więcej, materiał, z którego wykonane jest ogrodzenie, musi być odporny na korozję oraz uszkodzenia mechaniczne.

Jakie ogrodzenie najlepiej sprawdzi się na farmie fotowoltaicznej?

W odpowiedzi na pytanie, jakie ogrodzenie najlepiej sprawdzi się na farmie fotowoltaicznej, cenną wskazówką okazuje się popularność zamówień: spośród oferty STAL Producent Ogrodzeń najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest siatka ocynkowana fi2,5mm h=1,8m z drutem kolczastym mocowanym na wysięgniki. Nie bez powodu: to ogrodzenie równocześnie ekonomiczne i niezwykle trwałe.

Siatka ocynkowana jest odporna na korozję, dzięki czemu doskonale sprawdza się w zróżnicowanych warunkach pogodowych. Jej elastyczność pozwala natomiast na łatwe dopasowanie do terenu, także w przypadku nierównych powierzchni.

Dodatkowymi atutami są montaż oraz wszechstronność. Dzięki możliwości wbijania słupków za pomocą kafara, czyli bez potrzeby betonowania, złożenie ogrodzenia jest szybkie i bezproblemowe. Drut kolczasty stanowi z kolei dodatkowe zabezpieczenie i utrudnia próby sforsowania ogrodzenia.

Siatkę można ponadto zamawiać na wymiar, co pozwala na precyzyjne dostosowanie ogrodzenia do potrzeb konkretnej inwestycji. Ogrodzenia tego typu są także łatwe w konserwacji i mogą służyć przez wiele lat bez potrzeby wymiany.

Warto dodać, iż w ramach oferty STAL Producent Ogrodzeń dostępne są liczne rozwiązania, ułatwiające zakup.

  • Dostawa na terenie całej Polski (niezależnie od lokalizacji farmy, klienci mogą liczyć na szybki transport zamówionych materiałów)
  • Darmowa wycena (pozwala oszacować koszty inwestycji i skuteczniej zaplanować budżet)
  • Możliwość dopasowania siatki na wymiar

Inwestycja w farmę fotowoltaiczną to krok w stronę ekologii i oszczędności, ale wymagający odpowiednich zabezpieczeń. Dobrze dobrane ogrodzenie powinno spełniać wymogi prawne, skutecznie chronić farmę przed intruzami oraz cechować się wysoką trwałością. Warto więc postawić na sprawdzonych dostawców.

artykuł sponsorowany
materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »