Karta kredytowa w firmie? Zobacz, kiedy mogą przydać się dodatkowe środki
Pożyczki, kredyty i leasingi - to według danych GUS najpopularniejsze formy finansowania zewnętrznego w polskich firmach. Gdzie wśród dostępnych źródeł ma swoje miejsce karta kredytowa? Sprawdź, w jakich sytuacjach przedsiębiorca może zyskać, posiadając kartę kredytową. Wyjaśniamy również, jak działa ten produkt i czy z jego użytkowaniem wiążą się duże koszty.
Karta kredytowa w dużej mierze opiera się na popularnym w ostatnich latach modelu Buy Now, Pay Later, czyli "kup teraz, zapłać później". Stały dostęp do środków banku może być dla wielu przedsiębiorców atrakcyjnym rozwiązaniem. Warto jednak wiedzieć, jak dokładnie działa karta kredytowa, żeby móc cieszyć się z korzyści, jakie niesie za sobą posiadanie jej.
Na początku krótkie wyjaśnienie, na jakich zasadach funkcjonują karty kredytowe. Otóż jak już wspomnieliśmy we wstępie, karta kredytowa wykorzystuje model odroczonej płatności. Oznacza to, że w momencie dokonywania zapłaty, użytkownik karty kredytowej korzysta ze środków banku, a nie własnych. Kwota, z jakiej może korzystać właściciel karty uzależniona jest od limitu, jaki przyzna mu bank.
W przypadku karty kredytowej ustanowienie limitu transakcji odbywa się podobnie jak w przypadku oceny zdolności kredytowej przy zaciąganiu pożyczki. Bank weryfikuje wypłacalność klienta, po czym proponuje określony limit zadłużenia, z jakiego może skorzystać przedsiębiorca. Dlatego też warto pamiętać, że w procesie wnioskowania o kartę kredytową bank może potrzebować dokumentów firmowych, jak np. udostępnienie danych z Księgi Przychodów i Rozchodów.
Po przyznaniu limitu następuje wydanie karty płatniczej i rozpoczyna się okres rozliczeniowy. Trwa on zazwyczaj do 30 dni i w tym czasie można dokonywać płatności kartą bez obciążania firmowego konta. Wykorzystujesz w tym czasie swój limit kredytowy, który zapisuje się na rachunku karty. Karty kredytowej można używać zarówno w trybie transakcji bezgotówkowej stacjonarnie, jak i do płatności online.
Po okresie rozliczeniowym następuje czas na spłatę zobowiązania. Banki dają na to przeważnie 26 dni. Jest to tzw. okres bezodsetkowy, ponieważ jeśli w tym czasie nastąpi spłata karty, nie musisz płacić odsetek za zobowiązanie. Może się zatem okazać, że korzystanie z limitu karty kredytowej nie będzie wiązać się z koniecznością uiszczania dodatkowych opłat. Wystarczy np. ustawić polecenie zapłaty, a bank będzie automatycznie pokrywał wydatki dokonane kartą płatniczą.
Jeżeli jednak przedsiębiorca nie zdoła w porę pokryć zobowiązania i zakończy okres bezodsetkowy z debetem, na zadłużenie nałożone zostanie oprocentowanie nominalne, przez co koszt kredytu wzrośnie. Warto wówczas jak najszybciej zdecydować się na spłatę zadłużenia, ponieważ naliczone odsetki będą rosnąć. Jak zatem widać, karta kredytowa może być praktycznym i niezobowiązującym rozwiązaniem do wykorzystania kredytu bez kosztów, jednak ważne jest, aby całkowita kwota kredytu była spłacona na czas. W przeciwnym razie koszt kredytu wzrośnie. Co wtedy zrobić?
Rozwiązaniem może być rozłożenie długu na raty. Jeśli złożysz wniosek o rozbicie zobowiązania na dłuższy czas, a bank zaakceptuje takie warunki, możesz spłacić zadłużenie karty kredytowej w comiesięcznych ratach.
Karty kredytowe są popularne przede wszystkim w przypadku klientów indywidualnych, którzy w ten sposób nie muszą martwić się tym, czy na koncie osobistym wystarczy środków do kolejnej wypłaty. Wbrew pozorom wielu przedsiębiorców zmaga się z podobnymi problemami. Chodzi oczywiście o terminowe płatności za faktury. Według badania "Etyka płatnicza przedsiębiorców" problem z terminowym opłacaniem faktur jest powszechny. Niemal 9 na 10 mikro-, małych i średnich firm zwleka przynajmniej kilka dni, zanim upomni się o płatność po terminie u kontrahenta, a co 5. monituje dopiero po upływie kilku tygodni.
Co to oznacza w kontekście kart kredytowych? Otóż dzięki karcie kredytowej przedsiębiorcom może być łatwiej zachować płynność finansową i przeciwdziałać zatorom płatniczym. Poza niewielkim procentem przedsiębiorstw, które ogłaszają upadłość wskutek niewypłacalności, w większości przypadków należne środki trafiają jednak po czasie na konto firmowe. Zanim jednak do tego dojdzie, wierzyciele muszą dysponować środkami na bieżące wydatki. Tutaj z pomocą przychodzi karta kredytowa, dzięki której można realizować pilne zakupy i przynajmniej na jakiś czas odłożyć płatność, zachowując w ten sposób płynność finansową. Jeżeli zainteresowały Cię karty kredytowe, zobacz jaką ofertę przygotował dla Ciebie bank Citi Handlowy. Wejdź na stronę https://www.citibank.pl/karty-kredytowe/ i zapoznaj się z aktualnymi warunkami dla kart kredytowych.
Atutem karty kredytowej w porównaniu np. do kredytu firmowego jest większy komfort użytkowania tego produktu. Kartą kredytową wygodnie zapłacisz zarówno stacjonarnie, jak i online. To wygodne rozwiązanie do codziennych czynności, jak chociażby tankowanie firmowego samochodu. Jeśli jesteś aktywnym przedsiębiorcą, który preferuje płatności bezgotówkowe, dzięki karcie kredytowej zyskasz swobodę przy dokonywaniu codziennych płatności. Podobnie jest z zakupami online. Obecnie powszechną praktyką jest zamawianie surowców, materiałów czy części w sklepach internetowych. Możliwość wygodnej płatności kartą kredytową jest szybka, ale również praktyczna.
Warto bowiem zauważyć, że korzystając z karty kredytowej wszystkie transakcje w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą są transparentne. Każda operacja zapisuje się w historii karty kredytowej, dzięki czemu łatwiej śledzić firmowy budżet i wykorzystany limit kredytowy. Większość banków na rynku umożliwia monitorowanie na bieżąco rachunku karty kredytowej z poziomu bankowości internetowej bądź aplikacji mobilnej. Możesz mieć zatem wszystkie firmowe wydatki pod ręką, żeby trzymać rękę na pulsie.
Przy okazji wizyty w banku czy wniosku online nietrudno otrzymać kartę kredytową na firmę. Wystarczy uzyskanie pozytywnej oceny zdolności kredytowej, a dla klientów private banking wydanie karty jest praktycznie formalnością. Jak już wspomnieliśmy, za obsługę karty kredytowej możemy płacić niewiele, jednak wszystko zależy od tego, jak będziemy z niej korzystać. Warunki banku zakładają np. konieczność regularnego korzystania z karty i przyznanego limitu kredytowego, aby suma opłat miesięcznych zmniejszyła się.
Zacznijmy jednak od początku, czyli momentu, w którym bank ocenił pozytywnie zdolność kredytową firmy. Wówczas dobrze zwrócić uwagę na takie parametry jak Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dla ewentualnego zadłużenia po okresie bezodsetkowym. W czasie użytkowania karty dobrze sprawdzić, czy całkowita kwota kredytu pozostaje w możliwościach finansowych Twojej firmy. Dobrze też sprawdzić możliwe koszty aktywacji karty oraz w jakiej wysokości pobierana będzie opłata roczna. Jeśli rozliczasz się w walucie obcej, koniecznie sprawdź warunki przewalutowania oraz opłaty za transakcje w euro, funtach czy dolarach. Wreszcie, zanim wypłacisz gotówkę w bankomacie upewnij się, że bank nie pobiera opłaty za taką czynność. W swojej karcie kredytowej możesz spotkać się z niemałymi opłatami właśnie za wypłatę gotówki.
Wiedząc, jak zadbać o prawidłową obsługę karty, możesz wydatnie zwiększyć swój komfort codziennych płatności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wykonuj łatwiej płatności zbliżeniowe, a także zakupy przez internet. Wniosek online o wydanie karty kredytowej złożysz szybko i wygodnie z dowolnego miejsca. Zamów kartę już dziś i ciesz się z większej swobody bez konieczności pilnowania salda bieżącego na rachunku firmowym oraz terminowych płatności za wystawione faktury. A jeśli zobowiązanie okaże się zbyt duże, spłacaj je w miesięcznych, równych ratach, zachowując dzięki temu płynność finansową swojego biznesu.