Kiedy warto zmienić konto firmowe?

Przeglądasz wyciąg z konta i łapiesz się za głowę, ile znowu kosztowało cię korzystanie z usług banku? Być może nadszedł czas, aby rozejrzeć się za nowym rachunkiem firmowym.

Kiedy konto firmowe staje się zbyt drogie

Nikt z nas nie lubi przepłacać, niezależnie od tego, czy firma przynosi duże, czy małe zyski. Ogólnie rzecz biorąc, rachunki firmowe są droższe od kont osobistych, nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na drogie usługi. Wciąż możesz znaleźć tanie, a nawet darmowe w prowadzeniu konto firmowe. Na taką ofertę nie powinno się patrzeć przesadnie podejrzliwie; na rynku jest sporo naprawdę dobrych propozycji z usługami wysokiej jakości, za które nie trzeba słono płacić. Możesz je porównać w internetowym rankingu kont firmowych: https://moneteo.com/rankingi/konta-firmowe.

Podstawowe koszty bankowe, jakie ponosi przedsiębiorca, to przede wszystkim opłata za prowadzenie rachunku (w tym rachunków pomocniczych), korzystanie z karty debetowej, wysyłanie przelewów oraz wpłaty i wypłaty gotówkowe. Niby każda z nich osobno nie wydaje się być szczególnie wygórowana, ale po ich zsumowaniu robi się spora kwota, oddawana ot, tak, co miesiąc bankowi.  

Tymczasem opłaty za prowadzenie konta i korzystanie z debetówki często da się uniknąć. Niektóre banki zwalniają klientów z tych prowizji, jeśli spełnią oni pewne wymogi. Co ciekawe, nie są to wymogi wyśrubowane: zwykle wystarczy notować wpływ w wysokości 2000 zł lub zlecać przelew do ZUS na niewielką kwotę, a w przypadku karty: zapłacić nią bezgotówkowo np. 300 zł miesięcznie. 

Nieco inaczej wygląda kwestia przelewów elektronicznych; ta usługa, zawsze darmowa dla klientów indywidualnych, dla przedsiębiorców zwykle jest płatna. Niemniej, na rynku działają banki oferujące darmowe przelewy przez Internet w ramach pakietu (np. 60 lub 100 przelewów miesięcznie) lub możliwość uniknięcia opłaty w zamian np. za spełnienie warunków darmowego prowadzenia konta. 

Z kolei koszt wpłat i wypłat gotówkowych dla osób prowadzących np. sklep czy gastronomię potrafi być prawdziwą zmorą. Płatne operacje w kasie banku, a nawet wpłatomaty i bankomaty instytucji, w której ma się konto, to smutna - i irytująca - rzeczywistość wielu detalistów. Wcale jednak nie musi tak być: są instytucje zapewniające darmowe wpłaty, a do tego wrzutnie nocne, sieć wpłatomatów i darmowych bankomatów.

Gdy bank nie oferuje nowoczesnych rozwiązań

Dziś bez nowoczesnej bankowości elektronicznej ani rusz. Dobra bankowość jest szybka, bezpieczna, intuicyjna oraz bogata w funkcje i usługi. Pozwala ona błyskawicznie wykonywać operacje bankowe, dzięki czemu oszczędzamy czas i nerwy i unikamy wizyt w oddziale banku. 

Opcje takie jak przelewy (w tym przelewy ekspresowe, walutowe, do ZUS, do US i SORBNET), ustanowienie zleceń stałych i poleceń zapłaty, kontrola limitów na koncie i kartach, historia konta, natychmiastowy kontakt z bankiem i mobilna autoryzacja to dziś podstawa. Dobry i nowoczesny system bankowości internetowej i mobilnej powinien udostępniać także usługi takie jak programy do fakturowania, księgowość zintegrowaną z kontem, narzędzia raportowe, profil zaufany, generowanie pliku JPK_VAT, asystenta płatności itp. 

Jeśli twój bank nie potrafi lub nie chce ci zagwarantować takich usług, rozejrzyj się, co proponują inne instytucje. Nowoczesna bankowość elektroniczna w innym banku może przynieść wymierne oszczędności (choćby przez zrezygnowanie z obsługi w placówce) i sprawić, że zarządzanie firmą stanie się prostsze i wygodniejsze.

Gdy zmienia się profil twojej firmy lub rozszerzasz działalność

Być może przed twoją firmą pojawiła się szansa na rozszerzenie działalności na rynki zagraniczne. W związku z tym pożądanym krokiem jest zweryfikowanie, czy oferta twojego banku będzie w stanie zaspokoić potrzeby firmy w tym zakresie.

Przede wszystkim weź pod lupę dostępność kont walutowych i koszt ich prowadzenia, liczbę walut (EUR, USD i GBP to dziś absolutne minimum, a niektóre instytucje oferują także rachunki w innych walutach europejskich, dolarach kanadyjskich, australijskich, lirze tureckiej, rialu saudyjskim i randach południowoafrykańskich), możliwość skorzystania z karty wielowalutowej lub karty debetowej z korzystnymi przewalutowaniami, kosztami przelewu zagranicznego oraz - co bardzo ważne - z kantoru internetowego z niskimi spreadami (do ok. 0,8%). 

Dobra oferta walutowa nie jest na rynku oczywistością, dlatego jeśli twój bank nie spełnia powyższych kryteriów, lepiej znajdź inny. Konkurencja na tym polu jest spora i naprawdę można znaleźć ofertę skrojoną do swoich potrzeb.

Gdy chcesz skorzystać z dodatkowego produktu

Chcesz wziąć kredyt inwestycyjny lub samochód w leasingu, a twój bank nie proponuje ci nic ciekawego albo żąda za to drakońskich prowizji? Czułbyś się bezpiecznej z usługą faktoringu, ale nie możesz z niej skorzystać, bo bank jej nie oferuje? Sam/sama najlepiej wiesz, co trzeba zrobić: sprawdzić, co słychać u konkurencji. 

Warto wykorzystać możliwości, które są dostępne na rynku. Nie pozwól, żeby źle dobrane usługi bankowe hamowały rozwój twojej firmy. Obecnie zmiana numeru konta firmowego nie jest już skomplikowana i pracochłonna jak przed laty, można ją przeprowadzić sprawnie w stosunkowo krótkim czasie.

artykuł sponsorowany
materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »