Maszyny leśne dla gmin i firm. Jak wygląda oferta?
Zadania związane z utrzymaniem porządku w lesie oraz obróbką drewna można wykonywać naprawdę szybko. Jak to możliwe? Odpowiedzią są sprzęty i pojazdy, które wykonują kilka czynności równocześnie. O nich, ale nie tylko, warto mieć pojęcie, gdy szuka się maszyny leśnej do wynajęcia lub zakupu. Co jeszcze trzeba wiedzieć? Czas to sprawdzić!
Współcześnie produkowane maszyny leśne dzieli się przede wszystkim na jedno- i wielooperacyjne. W pierwszej kategorii znajdują się narzędzia umożliwiające wykonywanie tylko jednej czynności np. cięcie drewna. Do drugiej grupy zalicza się sprzęt mający kilka funkcji i narzędzi takich jak chwytak oraz piła w jednym. W obu typach maszyn mieszczą się także pojazdy. Część z nich służy wyłącznie do transportu materiału, a inne wyposażone są jeszcze w przyrządy do obróbki drewna.
Przykłady urządzeń jednooperacyjnych to pilarki, korowarki i rębaki. Producenci tego rodzaju sprzętu konstruują też pojazdy przystosowane tylko do jednego charakteru pracy - forwardery, skidery i klembanki. Co je różni? Rozmiar materiału drzewnego, który są w stanie przewieźć. Najmniej może przetransportować forwarder, zdolny do przemieszczania się tylko z krótkimi pniami. Długie da się wozić skiderem, a najdłuższe, czyli całe drzewa, wyłącznie klembankiem.
W gamie sprzętu wielooperacyjnego mieszczą się procesory o różnej budowie. To właśnie pod tą nazwą kryją się multifunkcyjne narzędzia. Oprócz nich w tej kategorii mieszczą się harwestery i harwardery, czyli środki transportu wyposażone w narzędzia do zrywki, ścinki i okrzesywania drewna. Największą uniwersalnością cechują się te ostatnie. Oprócz obróbki materiału przy ich pomocy można przewozić materiał. Innymi słowy, harwarder to pojazd będący jednocześnie forwarderem i harwesterem.
Sprzedaż lub wynajem sprzętu do pracy w lesie prowadzi firma UTECH. W jej ofercie, na stronie internetowej utech.pl, znajdują się narzędzia i środki transportu marek takich jak m.in. Jarraff, Westtech i FAE. Dobrą informacją dla klientów jest możliwość zakupu części zamiennych. Co więcej, dystrybutor zajmuje się również serwisowaniem urządzeń i pojazdów.
Przykładami pojazdów oferowanych przez UTECH są harwestery amerykańskiej marki Jarraff. Spośród dostępnych modeli warte zainteresowania wydają się choćby modele Linebacker i Quad Track. Dzięki dopracowanym konstrukcjom mogą poruszać się nawet po najbardziej wymagającym terenie. Ich producent zadbał ponadto o bardzo wysoką funkcjonalność i bezpieczeństwo pracownika wykonującego przycinanie drzew.
Jak pojazdy Jarraff łączą te wszystkie zalety? W przypadku mulczera Linebacker za sprawne poruszanie się po lesie odpowiada napęd na cztery koła. Warto też zwrócić uwagę na duży prześwit między podwoziem a podłożem. Tak wysokie zawieszenie zmniejsza ryzyko zahaczenia o wystające gałęzie lub ugrzęźnięcie w podmokłym gruncie. Dodatkowo w bezpiecznej jeździe pomagają reflektory z diodami LED. Snop światła, który dzięki nim powstaje, jest dużo mocniejszy i pada dalej niż wiązka generowana przez zwykłe żarówki.
Do ciężkich prac leśnych nadaje się także wyposażona w napęd gąsienicowy przycinarka drzew Jarraff Quad Track. Dzięki takiemu rozwiązaniu nacisk na ziemię każdej z części pojazdu jest mniejszy, a przy tym pozostaje równomierny. Właśnie z tego powodu ten model sprawdza się wszędzie tam, gdzie inna maszyna by ugrzęzła. Do ścinania gałęzi służy ramię o długości 22,9 m. Zarówno wysięgnik, jak i głowicę piły można obrócić aż o 180°, co dodatkowo ułatwia pracę. W razie potrzeby da się jeszcze przechylić kabinę operatora.
Z oferty UTECH da się wybrać także osobne urządzenia do prac leśnych. Ich producenci zadbali o to, by były kompatybilne z jak największą gamą pojazdów. Za przykład służy Westtech Woodcracker CS. Ten chwytak z piłą łańcuchową można przymocować do koparek ważących od 14 do 28 ton. Poszczególne wersje różnią się m.in. szerokością cięcia (580 mm albo 750 mm) oraz masą własną wahającą się między 1,4 a 2,2 t.
Interesujący sprzęt to też mulczer FAE UML/SSL - UML/SSL/VT. Tak jak piła z chwytakiem od Westtech dostępny jest w różnych wersjach. Szerokość ostrza roboczego w najmniejszej opcji to 1,34 m, a w największej - 2,12 m. Firma FAE postarała się również o stworzenie imponującego zestawu dodatkowego wyposażenia. Składają się na niego pokrywa przeciwpyłowa, manometr ciśnienia, system regulacji płóz, łańcuchy ochronne, silniki hydrauliczne i inne akcesoria.
Artykuł sponsorowany