MES a doskonałość operacyjna – jak osiągnąć wyższą wydajność produkcji w swojej firmie? Odpowiadamy!

Zarządzanie produkcją w czasach dobrej koniunktury jest zadaniem prostym, szczególnie jeśli mamy już wypracowane procesy. Gorzej, gdy trafimy na trudniejsze momenty, w których pojawiają się problemy z łańcuchami dostaw lub też występują czynniki społeczne i ekonomiczne ograniczające nasze możliwości. Niezależnie od tego, czy jesteśmy w okresie wzrostu, czy stagnacji, na pomoc w osiąganiu wyższej wydajności produkcyjnej przychodzi oprogramowanie typu MES. Podpowiadamy, jak działa i jakie korzyści przynosi biznesowi.

Co to jest MES?

Pojęcie MES, czyli Manufacturing Execution System pojawiło się po raz pierwszy na początku lat 90. XX wieku. Ówcześnie kryły się pod nim rozwiązania pozwalające na efektywną i sprawną obsługę procesów produkcyjnych.

Dziś oprogramowanie tego typu pozwala także na swobodną konfigurację, a dzięki różnorodnym modułom można je połączyć z różnymi systemami operacyjnymi, rozwiązaniami zewnętrznymi typu CRM czy ERP. Platforma MES pozwala na całościowe zarządzanie przedsiębiorstwem niezależnie od jego struktury, rozmiaru oraz branży, w której działa firma. 

Co wyróżnia MES?

Najwyższej klasy systemy wyróżniają się dzięki rozwiązaniom, które gwarantują przewagę nie tylko technologiczną, ale i produkcyjną. Połączenie poszczególnych elementów i narzędzi w jedną całość opartą na Chmurze Azure daje zarządzającemu dostęp do środowiska produkcyjnego dosłownie z każdego miejsca i urządzenia, które ma dostęp do sieci.

Takie rozwiązanie łączy ze sobą funkcje wielu systemów, w tym WMS, APS, CMMS czy też QA/QC. Właśnie takie, zaawansowane, a jednocześnie intuicyjne w obsłudze systemy MES oferuje Kotrak.pl.

Manufacturing Execution System to przede wszystkim wysoki poziom bezpieczeństwa oraz możliwość gromadzenia i analizowania danych, dzięki którym łatwiej jest przewidywać i planować przyszłe zapasy oraz zamówienia, co ma szczególne znaczenie w przypadku towarów sezonowych.

Dobry system do zarządzania produkcją to rozwiązanie skalowalne, które można dopasować zarówno do biznesów wielooddziałowych, jak i do małych firm produkcyjnych opartych na jednym oddziale.

MES = wyższa wydajność produkcji

Dlaczego system zarządzania produkcją umożliwia osiągnięcie wyższej wydajności? Przede wszystkim dlatego, że pozwala on przeprowadzać te procesy, eliminując czynnik ludzki praktycznie do zera.

System MES automatycznie podąża za stworzonym planem, a osoba go nadzorująca może w razie konieczności interweniować i usprawniać proces produkcyjny na bieżąco, w czasie rzeczywistym. Zwiększenie wydajności spowodowane jest m.in. tym, że system optymalizuje działania na każdym etapie wytworzenia produktów.

Jest on częścią etapu przyjęcia półproduktów, kontroli jakości, obejmuje też magazynowanie, planowanie i rejestrowanie produkcji na podstawie wymagań i zamówień klientów. To jednak nie koniec, bo wyprodukowanie towaru nie jest ostatnim krokiem na ścieżce działania MES.

System ponownie odpowiada za kontrolę jakości i magazynowanie już gotowych towarów, a także za ich wydawanie. Rozwiązania MES mogą pomóc w analizowaniu łańcuchów dostaw, usuwaniu zatorów produkcyjnych, a przede wszystkim dają użytkownikowi pełną kontrolę nad działaniami przedsiębiorstwa w obszarze logistycznym, magazynowym i właśnie produkcyjnym.

Wybierając Manufacturing Execution System, dobrze jest przeanalizować dostępne na rynku rozwiązania i zdecydować się na takie, które będą optymalne dla naszego biznesu. Wiele firm oferuje wersje demo, które chętnie prezentuje się potencjalnym nabywcom podczas spotkań biznesowych. Warto docenić też takie firmy jak Kotrak, które mogą pochwalić się wieloma realizacjami, które potwierdzają ich ogromne umiejętności w tym obszarze.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »