Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego zabezpieczy elektrownie węglowe, a PGE będzie rozwijać OZE
Polska Grupa Energetyczna, w ramach realizowanego procesu tworzenia NABE, jako pierwsza z polskich grup energetycznych przedstawiła ambitną ścieżkę rozwoju już bez wydzielonych do NABE aktywów węglowych. Podstawowym celem, jaki przyświeca nowej strategii PGE, jest przede wszystkim bezpieczeństwo energetyczne i zapewnienie czystej i taniej energii. – Energetyka węglowa skupiona w Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego przez najbliższe 20-30 lat będzie podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski. Jednocześnie polska gospodarka aby być konkurencyjna potrzebuje czystej, bezpiecznej i taniej energii. Aktualizacja strategii PGE byłą konieczna żeby zrealizować te potrzeby - powiedział Wojciech Dąbrowski prezes Polskiej Grupy Energetycznej. – Wojna na Ukrainie i sytuacja gospodarcza w Europie wpłynęła na przyspieszenie prac nad tą strategią – dodaje Wojciech Dąbrowski.
Ambitna strategia PGE wiąże się z procesem zmian w polskiej energetyce. Jego istotnym elementem jest wydzielenie wszystkich elektrowni węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Będzie ona nadal - przez najbliższe dekady - głównym odbiorcą węgla pochodzącego z polskich kopalń, dzięki czemu zapewni Polakom i polskiej gospodarce bezpieczeństwo energetyczne. Umożliwi to spółkom takim jak PGE uwolnienie potencjału inwestycyjnego i przyspieszenie budowy morskich i lądowych farm wiatrowych, farm fotowoltaicznych, a nawet elektrowni jądrowej.
Plany te wiążą się z długofalowymi, ale bardzo realnymi korzyściami dla zwykłych obywateli. Transformacja energetyczna pozwoli na powstrzymanie wzrostu kosztów wytwarzania, a więc również cen energii. Wpłynie również na konkurencyjność polskich firm, które łatwiej będą mogły sprzedawać swoje produkty i usługi, gdy ich klienci będą mieli świadomość, że zostały one wyprodukowane z zielonej energii. Jak jednak wskazują eksperci, transformacja energetyczna to przede wszystkim szansa rozwojowa i potężny impuls dla gospodarki, który przyniesie tysiące nowych miejsc pracy.
Transformacja polskiej energetyki to sposób na walkę z dynamicznie rosnącymi cenami prądu. Ale też odpowiedź na wywołaną przez Rosję wojną w Ukrainie destabilizację rynku energii w Polsce. Neutralność klimatyczną można osiągnąć poprzez nakierowanie się na produkcję prądu ze źródeł odnawialnych, takich jak woda, wiatr czy słońce.
Chodzi o budowę magazynów energii, morskich farm wiatrowych, elektrowni jądrowej oraz modernizację sieci dystrybucyjnej i dekarbonizację ciepłownictwa. Na te cele Grupa PGE przeznaczy 125 mld zł. Konkrety? Ponad 7 GW w morskich farmach wiatrowych na Morzu Bałtyckim, 1,5 GW w farmach wiatrowych na lądzie oraz 3 GW w instalacjach fotowoltaicznych.
Stabilne dostawy energii do 2040 r. ma zapewnić z kolei zawodowa energetyka niskoemisyjna o łącznej mocy 5 GW. W jej skład wejdą elektrownia jądrowa oraz elektrownie oparte na paliwie gazowym. Pierwsza z inwestycji realizowana jest już w konsorcjum z partnerem polskim i koreańskim. Łącznie z odnawialnymi źródłami energii to 17 GW mocy.. By lepiej zrozumieć skalę: to mniej więcej tyle, ile obecnie potrzebuje 11 mln gospodarstw domowych w Polsce.
Co jeszcze zakładają plany Grupy PGE? Rozbudowę obecnego potencjału elektrowni szczytowo-pompowych, budowę magazynów bateryjnych oraz uruchomienie elektrolizerów o mocy 300 MW. Warto jednak dodać, iż już same tylko morskie farmy wiatrowe będą w stanie dostarczać ok. 26 TWh energii.
Jak zaznaczają przedstawiciele PGE, priorytetem pozostaje modernizacja i rozbudowa infrastruktury dystrybucyjnej oraz wdrożenie koncepcji inteligentnych sieci. Zaktualizowanie strategii zakłada także zarządzanie sieciami PGE w czasie rzeczywistym. W jaki sposób? "W oparciu o centralny system zasilany danymi z w pełni opomiarowanej infrastruktury oraz liczników zdalnego odczytu zużycia energii" mówią przedstawiciele PGE. W dużej mierze chodzi więc o automatyzację, która ma zwiększyć stabilność dostaw oraz przyczynić się do wzrostu potencjału przyłączeniowego dla kolejnych odnawialnych źródeł energii - nawet do 1 GW rocznie.
W zakresie dekarbonizacji ciepłownictwa Grupa PGE prowadzi program inwestycyjny. Zaktualizowana strategia firmy uwzględnia ponadto zasadność międzynarodowych standardów ESG w zakresie zrównoważonego rozwoju. Odpowiedzią pozostają zapewnienia o osiągnięciu przez grupę zeroemisyjności do 2040 r., ale też redukcja emisji brutto CO2 o 95 proc., rozwijanie programu recyklingu czy odzysku surowców z wyeksploatowanych instalacji OZE.