NFOŚiGW realizuje projekt poprawy efektywności energetycznej w budynkach oświatowych

Dzięki Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) systematycznie poprawia się efektowność energetyczna w budynkach oświatowych w całym kraju. Inwestycje te nie tylko wpływają na komfort uczniów i personelu szkolnego, ale również stanowią istotny krok w kierunku wdrażania idei zrównoważonego rozwoju, redukcji emisji szkodliwych substancji do atmosfery oraz efektywnego wykorzystania zasobów energetycznych. Realizacja projektu grantowego pn. „Poprawa efektywności energetycznej (w tym OZE) w budynkach oświatowych”, realizowanego w ramach działania 1.3 oś priorytetowa I Zmniejszenie emisyjności gospodarki Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020, musi być zakończona do końca 2023 r.

W realizowanych do tej pory termomodernizacjach szkół, przeważnie pomijano problem wentylacji pomieszczeń i pozostawiano wentylację grawitacyjną. Często skutkuje to fatalną jakością powietrza w budynku. Widać to szczególnie w zimie i w budynkach, gdzie realizowano tylko ocieplenie budynku. Można to poznać po otwartych oknach, przez które ucieka ciepło. W nowoczesnych, głębokich modernizacjach szkół, NFOŚiGW stawia na kompleksowe rozwiązania wraz z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła, systemem zewnętrznych żaluzji dla okien od strony południowej oraz jeśli konieczne, z możliwością chłodzenia pomieszczeń. Takie kompleksowe podejście pozwala na zwiększenie odporności na zmiany klimatyczne.

Termomodernizacja w budynkach oświatowych

Beneficjentami programu realizowanego przez NFOŚiGW są instytucje prowadzące publiczne placówki oświatowe: szkoły podstawowe, szkoły średnie. Projekt przewiduje kompleksową modernizację budynków użyteczności publicznej poprzez wdrożenie najbardziej efektywnych energetycznie technologii. Zakres prac to nie tylko same prace termoizolacyjne, takie jak docieplenie ścian, dachów, czy wymiana stolarki okiennej ale najbardziej nowoczesne rozwiązania instalacyjne typu: pompy ciepła, fotowoltaika, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła wraz z automatyką budynkową.

Łącznie prace termomodernizacyjne objęły 28 budynków, co stanowi kolejny wkład w poprawę efektywności energetycznej placówek oświatowych w kraju. Szacuje się, że w wyniku tych działań zużycie energii końcowej zostanie zredukowane aż o 27 500 GJ rocznie, co w praktyce daje znaczne oszczędności finansowe, bo nie ma konieczności jej zakupu, w celu zapewnienia komfortu cieplnego użytkownikom budynków. Będzie to zatem ważny i bardzo wymierny efekt ekologiczny projektu.

Uczące się tam dzieci, ich rodzice i nauczyciele, poprzez kontakt z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi w budynkach szkolnych, uzyskują praktyczną wiedzę i oswajają się z wymaganiami świata przyszłości. Pojęcia typu: zarządzanie energią, zrównoważony rozwój, odnawialne źródła energii, zielone ściany i dachy, instalacja fotowoltaiczna, pompy ciepła czy automatyka budynkowa nie są pustymi hasłami z pierwszych stron portali internetowych, ale namacalnymi rozwiązaniami, które pozwalają efektywnie zarządzać infrastrukturą budynkową. Zmodernizowane, nowoczesne i energooszczędne budynki szkolne mogą dodatkowo być efektywniej wykorzystywane na potrzeby społeczności lokalnych. Po godzinach można organizować tam kursy, warsztaty, zajęcia pozalekcyjne czy udostępniać sale gimnastyczne mieszkańcom w celach rekreacyjnych. Dodatkowo namacalne przykłady udanych i efektywnych realizacji termomodernizacji budynków szkolnych, są dobrym wzorem dla mieszkańców w świetle wyzwań związanych z konieczną termomodernizacją budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

Zakres wykonanych prac

Zakres każdej z realizacji wynika z opracowanego audytu efektywności energetycznej budynku z uwzględnieniem bilansu również energii elektrycznej (np. na wbudowane oświetlenie). Audyt energetyczny ma zapewniać wybór najbardziej optymalnego scenariusza realizacji wraz z analizą doboru źródła energii. W ramach przedsięwzięć demontowane są nieefektywne kotły na paliwa stałe, modernizowane istniejące kotły gazowe (np. w formie instalowania gazowej pompy ciepła), a niektóre budynki całkowicie przechodzą na ogrzewanie pompami ciepła (typu powietrze-woda) wraz z zapewnieniem części energii elektrycznej z prosumenckich instalacji fotowoltaicznych. Całkowity koszt realizacji projektu opiewa na imponującą kwotę 141 450 000 zł, przy czym Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapewnia dofinansowanie w łącznej wysokości 115 000 000 zł. To ogromna inwestycja w przyszłość, zarówno pod względem środowiskowym, jak i edukacyjnym.

Projekt skoncentrowany jest na długofalowym działaniu. W przypadku głębokiej termomodernizacji budynków, umowa zobowiązuje beneficjentów do utrzymania trwałości efektu rzeczowego i efektu ekologicznego przynajmniej przez 5 lat od zakończenia realizacji projektu.

Program NFOŚiGW stanowi inspirujący przykład na to, jak instytucje publiczne mogą przyczyniać się do zrównoważonego rozwoju Polski. Termomodernizacja szkół jest ważniejsza niż nam się może wydawać. Obniżenie rachunków za energię to przecież tylko jedna z korzyści. W zmodernizowanych szkołach będzie się kształtować podejście naszych dzieci do dbałości o jakość powietrza, o jakość przestrzeni publicznych oraz do odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego, na które tak silnie oddziałuje przestrzeń zurbanizowana. A wyzwań dla budynków oświatowych, szczególnie w dobie wyczekiwanej transformacji energetycznej kraju, przed nami jest jak wiemy, więcej: odbetonowanie powierzchni terenów szkolnych, nowe nasadzenia zieleni, zagospodarowanie wód opadowych, skuteczna segregacja odpadów, zielony transport wraz z niezbędną infrastrukturą rowerową oraz zwiększenie dostępności infrastruktury publicznej dla wszystkich mieszkańców.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »