Podatki na finiszu: Wszystko, co musisz wiedzieć przed 30 kwietnia

Podatnicy w Polsce mają obowiązek składania zeznania podatkowego każdego roku. Wymaga się od nich, by wysyłali deklarację podatkową do właściwego urzędu skarbowego w celu wykazania wszystkich dochodów z danego roku podatkowego i wysokości odprowadzonych zaliczek na podatek dochodowy. Jeśli jesteś jeszcze przed rozliczeniem podatku, sprawdź, co powinieneś o nim wiedzieć.

Czas na rozliczenie podatku dochodowego za 2024 rok powoli się kończy. Terminy rozliczeń są niezmienne, dlatego jeśli jeszcze nie złożyłeś deklaracji w urzędzie skarbowym, sprawdź, co grozi za niedopełnienie tego obowiązku. Przeczytaj również, czy musisz rozliczyć PIT i jak szybko wygenerować prawidłowo wypełnioną deklarację do celów podatkowych.

Do kiedy rozliczyć PIT za 2024 rok?

Zgodnie z obowiązującym prawem podatkowym termin złożenia deklaracji PIT od przychodów ewidencjonowanych, wynagrodzenia z umowy o pracę, czy też działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych mija 30 kwietnia 2025 roku. Ostatni dzień kwietnia jest datą końcową dla rozliczeń podatkowych obowiązujących każdego roku. Składanie deklaracji PIT po tym terminie jest możliwe jedynie w przypadku korekty pierwotnego zeznania i w sytuacji, gdy 30 kwietnia przypada na dzień wolny od pracy. Taka sytuacja nie ma jednak miejsca w 2025 roku, dlatego deklaracje podatkowe nie mogą być składane w przedłużonym trybie do 2 maja.

Co się stanie, jeśli nie wyślesz deklaracji podatkowej do urzędu skarbowego?

Niezłożenie zeznania podatkowego PIT w ustawowym terminie może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych. Takie zaniedbanie kwalifikuje się  jako wykroczenie skarbowe, za które grozi kara grzywny. Wysokość tej kary zależy od okoliczności i może wynieść od jednej dziesiątej do dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia. Kary można uniknąć w przypadku, gdy podatnik złoży oświadczenie, w którym dokładnie opisze, dlaczego spóźnił się z deklaracją. Jest to tak zwany czynny żal. Jednocześnie powinno się pamiętać, że czynny żal może zostać odrzucony przez urząd skarbowy, gdyż jedynie poważna przyczyna zwalnia z kary za niezłożenie deklaracji podatkowej w terminie (np. bardzo długi pobyt w szpitalu z powodu ciężkiej choroby uniemożliwiającej dokonywanie formalności tego typu).

Dodatkowo, jeżeli w wyniku niezłożenia deklaracji powstała zaległość podatkowa, urząd skarbowy naliczy odsetki za zwłokę. Odsetki te są naliczane za każdy dzień opóźnienia w zapłacie należnego podatku. Jeśli w deklaracji PIT pojawiła się niedopłata na kilkaset złotych, już po kilku miesiącach jej wysokość będzie o wiele wyższa. Podatnik powinien pamiętać, że urząd skarbowy nie musi przypominać mu, że ma zaległy podatek dochodowy. Składając formularz pit w terminie, jak i później, należy zatem sprawdzić, czy widnieje w nim niedopłata podatku. Jeśli tak, należy ją niezwłocznie zapłacić.

Czy każdy musi rozliczyć PIT?

Prawo podatkowe reguluje, że złożyć zeznanie podatkowe musi każdy, kto osiągnął w roku podatkowym dochody podlegające pod obowiązek płacenia PIT. Są to przede wszystkim: wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, płatności za umowy zlecenie i umowy o dzieło, dochody z najmu i dzierżawy, czy też zarobek z prowadzonej działalności gospodarczej. Ponadto opodatkowaniu podlegają emerytury i niektóre stypendia.

Część osób nie musi jednak rozliczać PIT, nawet gdy osiąga dochody tego typu. Dotyczy to przede wszystkim uczniów i studentów do 26. roku życia. Jest to grupa objęta zerową stawką podatku PIT, czyli tzw. ulgą dla młodych. Dodatkowo PIT nie składają osoby, które w ogóle nie pracują i nie mają żadnych innych przychodów opodatkowanych, a także osoby, które nie odprowadziły żadnych zaliczek na podatek z powodu zarobków rocznych niższych niż 30 tysięcy złotych. Jest to bowiem kwota wolna od podatku, od której fiskus nie pobiera żadnych danin.

Program do PIT pomoże Ci z formalnościami

Jeśli chcesz szybko i sprawnie rozliczyć e PIT lub przygotować gotowy plik do druku i złożenia PIT osobiście, możesz skorzystać z darmowego programu dla podatników.  Program do rozliczania pit 2024 na podstawie danych od podatnika oblicza wysokość należnego podatku, a także generuje gotową deklarację. Dzięki temu rozliczenie deklaracji zajmuje zaledwie kilka minut, a podatnik szybciej uzyskuje przysługujący mu zwrot podatku. Program jest narzędziem darmowym, dlatego można z niego skorzystać w każdej chwili bez konieczności wykupienia oprogramowania i jego instalowania na komputerze.

Co ważne, program do rozliczeń pozwala wyliczyć wszelkie ulgi podatkowe. Dzięki temu podatnicy mogą wygenerować nie tylko deklarację PIT-36 lub PIT-37, ale i PIT 0, w którym wykazują, jakie ulgi im  przysługują i jaka jest należna kwota zwrotu podatku. W ten sposób w jednym programie da się rozwiązać wszystkie kwestie związane ze składaniem deklaracji podatkowej za poprzedni rok.

artykuł sponsorowany
materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »