Praca w Szwajcarii a ubezpieczenie zdrowotne

Osoby wyjeżdżające do pracy do Szwajcarii obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne powinny wykupić w określonym terminie, bo inaczej narażą się na sankcje finansowe. Sprawdź, kiedy należy to zrobić!

Co warto wiedzieć rozpoczynając pracę w Szwajcarii

Niewielka Szwajcaria jest pięknym krajem o wysokim standardzie życia, dlatego wielu Polaków wybiera to miejsce jako cel swojego wyjazdu zarobkowego. Jeśli też masz takie plany, pamiętaj, że już na samym początku musisz dopełnić szereg formalności.

Jeżeli przyjeżdżasz do Szwajcarii, aby podjąć się pracy krótkoterminowej, powinieneś otrzymać od swojego pracodawcy krótkoterminowe pozwolenie na pracę, tzw. Meldeverfahren. Mimo że obowiązek ten spoczywa na pracodawcy, warto samemu dopilnować tej formalności. Meldeverfahren upoważnia do pracy na terenie Szwajcarii do 3 miesięcy i tylko raz w roku.

Przy dłuższym kontrakcie na pracę będziesz musiał się nie tylko zameldować, ale też wnioskować o zezwolenie na pobyt. Zrobisz to w swojej gminie. Na początku dostaniesz albo pozwolenie L ważne maksymalnie 365 dni, albo B, które uprawnia do przebywania i pracowania w Helwecji przez 5 lat.

To nie wszystko, ponieważ musisz jeszcze zadbać o obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.

Praca w Szwajcarii a ubezpieczenie zdrowotne w Polsce

Decydując się jedynie na tymczasową pracę w Szwajcarii na okres do 3 miesięcy, możesz korzystać z ubezpieczenia od nieszczęśliwych zdarzeń w pracy i poza nią. Takie ubezpieczenie zawiera pracodawca na podstawie kontraktu z ubezpieczycielem i Meldeverfahren. Składki stanowią procentowy odpis od miesięcznego wynagrodzenia. Pamiętaj, że osoba pracująca w Szwajcarii nie powinna korzystać z polskiego ubezpieczenia NFZ i karty EKUZ, ponieważ do korzystania z tego ubezpieczenia uprawione są osoby przebywające w Szwajcarii w celach turystycznych.

Jeśli natomiast planujesz pobyt dłuższy niż 3 miesiące, musisz już wykupić szwajcarskie obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne tzw. Grundversicherung. Co ważne, masz na to 90 dni od daty meldunku, a więc w istocie od dnia obowiązywania umowy o pracę, bo właśnie ten termin jest uznawany przez szwajcarskie gminy za rozpoczęcie pobytu na ich terenie.

Z kupieniem polisy nie ma sensu zbyt długo zwlekać, ponieważ składki i tak trzeba będzie zapłacić za okres od daty meldunku. Z kolei przekroczenie terminu 90 dni spowoduje naliczenie dość surowych kar.

Poznaj zakres podstawowego ubezpieczenia

Musisz mieć świadomość, że w Szwajcarii obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne działa na zupełnie innych zasadach niż w Polsce. Nie wystarczy zgłosić się do jednej instytucji jak ZUS i opłacać co miesiąc te same składki co wszyscy. Tutaj umowę polisy musisz podpisać z wybraną przez siebie Kasą Chorych. Poza tym przy jej zawieraniu należy zdecydować samodzielnie o następujących kwestiach:

  • wysokości franszyzy (wysokość udziału własnego w kosztach leczenia rocznie) - w kraju Helwetów do usług medycznych trzeba dopłacać i wysokość tej dopłaty zależy właśnie od wyboru franszyzy - ta niska powoduje niewielki udział własny w kosztach leczenia, ale jednocześnie trzeba przy niej płacić wyższe składki miesięczne;
  • modelu opieki zdrowotnej - do wyboru jest m.in. telefoniczny lub domowy.

Z własnej kieszeni ubezpieczony pokrywa koszty leczenia do wysokości franszyzy. Po jej przekroczeniu koszt ubezpieczonego stanowi 10% udziału własnego w dalszych kosztach leczenia (ale tylko do kwoty 700 franków rocznie). Potem wszystkie koszty są już pokrywane przez wybraną Kasę Chorych.

Do wyjątków należą tutaj opłaty za każdy dzień pobytu w szpitalu, które wynoszą 15 franków dziennie i są płatne bez względu na wysokość franszyzy.

Co więcej, ubezpieczenie podstawowe nie pokrywa w całości kosztów transportu medycznego, który w Szwajcarii jest bardzo drogi. Z takiego ubezpieczenia nie pokryjesz również kosztów leczenia poza Kantonem, w którym mieszkasz.

Dodatkowe ubezpieczenie: dlaczego warto?

Pamiętaj, że dobre ubezpieczenie w Szwajcarii nie zależy od wysokości franszyzy, tylko od odpowiedniego doboru produktów dodatkowych przystosowanych do danej osoby, jej oczekiwań, stanu zdrowia, aktywności, sytuacji finansowej czy rodzinnej. Odpowiednio dobrane produkty uzupełniające ubezpieczenie podstawowe dają gwarancję bezpieczeństwa i dostęp do usług służby zdrowia na najwyższym poziomie.

Dlatego warto również rozważyć dodatkowe ubezpieczenie. Dobrowolne polisy zdrowotne nie są bowiem drogie, a zapewniają dostęp do wielu świadczeń nieobjętych Grundversicherung.

W ubezpieczeniu dodatkowym można zapewnić większą ilość refundowanych leków, ubezpieczenie inwalidzkie, ubezpieczenie od śmierci z powodu wypadku, ubezpieczenie franszyzy (zwrot części franszyzy przy pobycie w szpitalu), dostęp do sprzętu medycznego, refundację okularów i wiele innych. Ubezpieczenia dodatkowe stwarzają możliwość dopasowania personalnie odpowiednich dla danej osoby produktów ubezpieczeniowych.

Wiesz więcej o ubezpieczeniu w Szwajcarii Decydując się na pracę w Szwajcarii, pamiętaj o obowiązkowym ubezpieczeniu zdrowotnym. Nie unikniesz jego wykupienia, dlatego postaraj się wybrać korzystną polisę. Bezpłatną pomoc w tym zakresie może Ci zapewnić doradca ubezpieczeniowy, który nie tylko doradzi Ci najlepszy pakiet ubezpieczeniowy, ale także wesprze w formalnościach związanych z zawarciem umowy.


Artykul sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »