Przestrzeganie bezpieczeństwa i higieny pracy - jakie szkolenia?
Każdy przedsiębiorca powinien mieć na uwadze, że przestrzeganie przepisów BHP jest obowiązkowe, a te kwestie mogą zostać skontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.
Na szkoleniach bezpieczeństwa i higieny pracy przekazywana zostaje kompleksowa wiedza, która dotyczy zasad oraz norm w tym zakresie. Najważniejszym elementem podczas pracy jest jej bezpieczeństwo oraz odpowiednie wykonywanie. Każdy z pracowników musi zostać zapoznany z BHP na określonym stanowisku. Szkolenie powinno zostać zapewnione przez pracodawcę zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Szkolenia z higieny pracy w 2023 roku mogą być dla wielu osób łatwym oraz wygodnym sposobem na pozyskanie wiedzy bez wychodzenia z domu. Jednak taki rodzaj kursów nie może być dla każdego. To w jakich kursach można wziąć udział online określa 15 artykuł Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 roku.
Szkolenia BHP muszą zostać przeprowadzone prze osoby posiadające wiedzę z doświadczeniem zawodowym tak by zapewniały odpowiednią realizację programu szkoleniowego. Instruktaż może zostać przeprowadzony przez pracowników służby BHP, osoby wykonujące zadania z działu BHP czy osoby wyznaczone przez pracodawcę posiadające odpowiednie kwalifikacje. Natomiast instruktaż stanowiskowy mogą wykonać osoby wybrane przez pracodawcę. Pracodawcy posiadający kwalifikacje muszą zostać przeszkoleni w temacie prowadzenia instruktażu.
Organizator szkolenia to osoba, która powinna zapewnić uczestnikom dobre warunki zarówno dydaktyczne jak i lokalowe. Dzięki temu szkolenie przebiegnie tak jak jest oczekiwane, da też możliwość zdobycia oraz utrwalenia potrzebnej wiedzy.
Właściwa realizacja szkolenia BHP jest możliwa w szczególności dzięki przygotowaniu właściwego programu szkoleniowego dla grupy. Zapewnienie profesjonalnej kadry to kolejny obowiązek, jaki spoczywa na organizatorze. Niezbędna dokumentacja szkolenia to: wykonanie programu szkolenia, przygotowanie dzienników zajęć, wykonanie protokołów oraz przygotowanie rejestru zaświadczeń.
Obowiązek w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczy systematycznego przeprowadzania szkoleń w tym zakresie. Obowiązki pracodawcy zostały nałożone przez kodeks pracy. Rozporządzenie ministra dotyczące szkoleń obowiązkowych zostało nałożone dnia 27 lipca 2004 roku. To rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa szczegółowo określa jak powinny być przeprowadzone te szkolenia.
Rozporządzenie w zakresie BHP określa zasady przeprowadzenia szkoleń oraz określone wymogi. Kodeks higiena pracy to też szkolenie, jak najlepiej przygotować pracowników do wykonywania pracy na określonym stanowisku. W rozporządzeniu ministra pracy znajdują się zasady i zakres szkolenia, wymagania dotyczące programu szkolenia oraz sytuację, gdy pracownik może zostać zwolniony z obowiązku odbycia szkolenia.
Szkolenia muszą być odbyte, gdyż zakłady gdzie ich nie będzie mogą zostać objęte karami. Wysokość kary na zapewnienie bezpiecznych szkoleń jest zapewniona przepisami prawa, a kary za nieszanowanie zasad wahają się pomiędzy 1000, a 30 000 złotych. Ustawa na temat szkolenie BHP obejmuje wiadomości, że te kwoty mogą ulec podwyższeniu, gdy nie zostaną dopełnione obowiązki kilkukrotnie. W momencie, gdy osoba nie odbyła szkolenia trzeba stawić się kolejny raz.
Przedsiębiorcy, który nie stosują zasady BHP otrzymają za każdym razem karę, która wynosi 10 000 złotych w przypadku, gdy zaniedbania pojawią się z tego powodu. Maksymalna kwota grzywny to kwota 50 000 złotych dla pracodawcy. W przypadku osób prawnych z zakresu BHP, maksymalna kwota może wynieść 200 000 złotych.
Szkolenia w środowisku pracy zwane są także instruktażem ogólnym. Są one przeprowadzane według stanowisk, programów, które są opracowywane zgodnie z określonymi programami. Szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy podzielone są na instruktaż ogólny oraz instruktaż stanowiskowy. Instruktaż ogólny jest szkoleniem dla pracowników z podstawowymi zasadami BHP.
Instruktaż z udzielania pierwszej pomocy powinien zostać odbyty przez każdego nowego pracownika. Przed dopuszczeniem do wykonywania obowiązków instruktaż powinien odbyć każdy. Taki instruktaż muszą odbyć: uczniowie, którzy uczestniczą w praktykach, nowi pracownicy oraz studenci na praktyce.
Takie szkolenie jest powtórzeniem oraz uzupełnianiem wiedzy, która została wcześniej nabyta. Głównymi celami szkoleń okresowych jest aktualizacja wiedzy, a także umiejętności. Szkolenia okresowe muszą odbyć pracownicy, którzy zajmują stanowiska administracyjno-biurowe, robotnicze, kierownicze, inżynieryjno-techniczne, pracodawcy oraz służby BHP. Natomiast szkolenia online okresowe muszą odbywać wszyscy bez wyjątku. Warto wiedzieć, jakie są obowiązki BHP.
Artykuł sponsorowany