Regały magazynowe: jak je wybrać i maksymalnie wykorzystać przestrzeń?

Regały magazynowe umożliwiają przechowywanie wielu przedmiotów – od artykułów biurowych, przez towary, a kończąc na ciężkich elektronarzędziach. Co więcej, dzięki wyposażeniu ich w kilka półek, meble te mogą być przechowywane piętrowo, zajmując tym samym bardzo mało przestrzeni magazynowej. Ważne jest jednak, by kupić regały magazynowe, które sprostają trudom codziennej eksploatacji. Jak zatem wybrać odpowiedni model i zagospodarować jego powierzchnię?

Na co zwrócić uwagę, wybierając regał magazynowy?

Wbrew pozorom wybór dobrego regału magazynowego wcale nie jest łatwym zadaniem. Mnogość dostępnych w ofercie modeli, wzorów, a nawet samych materiałów potrafi przytłoczyć, tym samym utrudniając podjęcie trafnej decyzji. Dlatego też, kupując regały magazynowe, warto zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii. 

Materiał wykonania

Od materiału zależy nie tylko wytrzymałość oraz nośność półek, lecz również odporność na uszkodzenia oraz ogólna trwałość. 

Najtańsze regały magazynowe są produkowane z tworzyw sztucznych. Są one proste w montażu, a do ich złożenia nie są potrzebne praktycznie żadne narzędzia. Niestety, plastik nie należy do najwytrzymalszych materiałów, przez co trwałość takich mebli pozostawia wiele do życzenia. Na dobrą sprawę nadają się one tylko do przechowywania lekkich przedmiotów np. segregatorów z dokumentami firmowymi lub fakturami. 

Kolejnym rodzajem regałów magazynowych są modele, których stelaże wykonywane są z wysokogatunkowych stopów stali. Taka konstrukcja zapewnia bardzo wysoką wytrzymałość na odkształcanie się i umożliwia przechowywanie ciężkich przedmiotów. Półki metalowych regałów magazynowych powstają najczęściej z drewnopochodnych płyt MDF lub HDF. W efekcie ich nośność w zależności od modelu oscyluje od 30 do nawet 70 kg. 

Ostatnią grupą regałów magazynowych są meble, których zarówno stelaż, jak i same półki w całości wykonywane są ze stopów stali. Modele te dedykowane są głównie do obiektów przemysłowych, pozwalając składować nawet najcięższe przedmioty. Nośność pojedynczej półki dobrej klasy regału magazynowego przekracza nawet 100 kg, dając możliwość składowania praktycznie dowolnych przedmiotów, a nawet desek lub stalowych elementów.  

Wymiary regału

Kolejną niezwykle ważną kwestią są wymiary regałów magazynowych, od których zależeć będzie wielkość poszczególnych półek. Im większa szerokość oraz głębokość danego mebla, tym większa przestrzeń do zagospodarowania. 

Regały magazynowe są sprzedawane w wielu rozmiarach, dzięki czemu z łatwością można dopasować je do projektu architektonicznego każdego pomieszczenia. Do urządzania warsztatów, zapleczy oraz składzików najlepiej sprawdzą się meble o rozmiarze 70 × 30 cm lub 75 × 35 cm, pozwalając na składowanie wszelkiego rodzaju narzędzi, zapasów lub towarów. Z kolei chcąc zapanować nad bałaganem w budynkach przemysłowych oraz halach magazynowych warto postawić na regały o większych wymiarach, takie jak 90 × 40 cm lub 90 × 45 cm.

Wysokość regału

Wysokość regału magazynowego bezpośrednio przekłada się na ilość półek oraz ich rozstaw. Wyższe meble pozwolą przechowywać przedmioty o większych gabarytach, a także zapewnią możliwość znacznie efektywniejszego wykorzystania dostępnej powierzchni danego lokalu. 

Standardowo regały magazynowe są produkowane w wariantach o wysokości 150 cm, 180 cm oraz 210 cm. W ofercie można jednak spotkać meble o nieco bardziej niestandardowych wymiarach. 

Półki regałów magazynowych są zazwyczaj rozstawiane symetrycznie, co ma na celu ułatwienie ich późniejszego zagospodarowania. Niesie to ze sobą pewne ograniczenia, dlatego też warto rozważyć zakup mebli zapewniających możliwość regulacji wysokości półek. Najczęściej realizowane jest to poprzez system przemyślanych zapadek lub specjalnie nawiercone otwory w metalowym stelażu mebla. 

Ilość półek

Wybierając regał magazynowy, niezbędne będzie też podjęcie decyzji dotyczącej tego, ile będzie on posiadać półek. Większość tego rodzaju mebli fabrycznie jest wyposażona w 4 lub 5 odrębnych półek, stanowiąc swoisty kompromis pomiędzy ładownością a łączną wysokością regału. 

Nośność pojedynczej półki

Nośność regału magazynowego to parametr, który określa, jak ciężkie przedmioty mogą być na nim bezpiecznie składowane. Producenci zazwyczaj informują o nośności pojedynczej półki, wyrażając ją w kilogramach. 

Standardowa nośność regału magazynowego mieści się w przedziale od 30 do 45 kg, zapewniając tym samym znaczną swobodę w jego późniejszym zagospodarowaniu. Można jednak spotkać meble przeznaczone dla bardziej wymagających klientów, których pojedyncza półka jest w stanie wytrzymać znacznie większe obciążenie.

Sposób montażu

Regały magazynowe ze względów praktycznych sprzedawane są w formie do samodzielnego złożenia. Ich montaż jest niezwykle prosty i może przebiegać na dwa sposoby. 

Pierwszym z nich jest wykonanie konstrukcji szkieletu oraz wsporników półek poprzez złączenie ze sobą odpowiednich elementów. Umieszcza się je zgodnie z instrukcją w wykonanych wcześniej otworach zapadkowych. Dzięki temu czynność ta odbywa się całkowicie beznarzędziowo, co ułatwia szybkie złożenie mebla. 

Drugi sposób montażu jest nieco trudniejszy i wymaga mechanicznego skręcenia ze sobą poszczególnych części mebla przy pomocy śrub, nakrętek, a czasami również wkrętów. Meble tego rodzaju są jednak znacznie wytrzymalsze i stabilniejsze, tym samym charakteryzują się wyższą nośnością. 

W jaki sposób zagospodarować regał magazynowy?

Pomimo swoich imponujących rozmiarów powierzchnię pojedynczej półki regału magazynowego dość ciężko jest zagospodarować w efektywny sposób. Jest to szczególnie widoczne podczas próby składowania na nim drobnych elementów lub części zamiennych. 

Rozwiązaniem tego problemu może być zakupienie praktycznych organizerów sprzedawanych w formie plastikowych kuwet. Można je piętrowo składować, a także wyposażyć w dodatkowe przegródki. Dzięki temu świetnie sprawdzą się one do przechowywania wszelkiego rodzaju śrubek, wkrętów, a nawet ręcznych narzędzi o niewielkich rozmiarach.  

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »