Regulacje - aktywa cyfrowe. Jak zmieniają się przepisy UE?
Regulacje aktywów cyfrowych są odpowiedzią na potrzebę wprowadzenia globalnych standardów dotyczących kryptowalut. Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dla branży kryptowalut, które promują możliwość inwestowania w nie, ale z pewnymi ograniczeniami, przy jednoczesnym wspieraniu innowacji. Co warto wiedzieć o zmieniających się regulacjach dotyczących anonimowości transakcji w bitomatach i nie tylko? Sprawdź!
KYC, czyli Know Your Customer to szereg specjalnych procedur, które stosują różnego rodzaju instytucje finansowe, aby zweryfikować tożsamość swoich klientów. Wdrażają je m.in. giełdy kryptowalut, jak również operatorzy bitomatów - urządzeń, z pomocą których można nabyć kryptowaluty za gotówkę czy też za pośrednictwem karty debetowej.
Warto wiedzieć, że właściwe wdrożenie w życie procedur KYC ma bardzo duże znaczenie dla skutecznej walki z przestępczością finansową - może zapobiegać praniu brudnych pieniędzy w przestrzeni aktywów cyfrowych. Tak wynika m.in. z raportu Komisji Europejskiej pochodzącego z 2021 roku.
Nie bez znaczenia pozostają również regulacje MiCA (Markets in Crypto-Assets). Przepisy wprowadzają krytyczne wymagania dotyczące ujednolicenia, jak również usystematyzowania zasad odnoszących się do rynku aktywów cyfrowych na terenie wszystkich krajów członkowskich.
Wchodzą one w życie w 2025 roku, a ich celem jest zagwarantowanie przejrzystości, ochrony konsumentów, a także bezpieczeństwa wszystkich inwestorów. Istniejące europejskie prawa dotychczas pozwalały na anonimowy zakup kryptowalut i gospodarowanie nimi. MiCA natomiast zostało stworzone po to, aby podmioty zajmujące się usługami kryptowalut miały możliwość sprawdzania tożsamości kupujących w pełnym zakresie.
Bitomaty i limity - co będzie się zmieniać? Z pewnością wiesz, że do końca 2024 roku można było kupować i sprzedawać kryptowaluty do 999 Euro dla pojedynczej transakcji i nie potrzebowałeś do tego dowodu tożsamości. Takich transakcji można było wykonać nawet 15 dziennie i to anonimowo.
Co ciekawe, z dniem 30 grudnia 2024 miało się to zmienić. Kupujący mieli być weryfikowani bez wyjątku, jednak wprowadzono pewne zmiany w tej kwestii.
Standardy globalne dotyczące kryptowalut mają na celu uporządkowanie kwestii kryptowalut niezależnie od kraju. Regulacje wprowadzone przez Unię Europejską w zakresie limitów anonimowości w bitomatach różnią się jednak w zależności od kraju członkowskiego. I tak, bitomaty w Hiszpanii od 1 stycznia 2024 roku działają w oparciu o pełną weryfikację tożsamości klienta każdorazowo - przy każdej transakcji.
W Polsce natomiast do końca marca 2025 roku można kupować kryptowaluty w bitomatach bez identyfikacji, jednak po tej dacie będzie ona wymagana przy każdej transakcji powyżej 999 Euro w krótkim czasie - najczęściej jeszcze tego samego dnia. Do września 2025 roku ma zostać wprowadzona weryfikacja tożsamości obowiązkowa dla każdej transakcji - niezależnie od jej wysokości.
W takich krajach jak m.in. Bułgaria, Chorwacja, Rumunia czy Słowacja, pełna weryfikacja tożsamości klientów bitomatów nastąpi w od września 2025 roku. We Włoszech czy Słowenii jest już ona obowiązkowa w związku z systemem KYC.
Co z państwami spoza UE? Brazylia, Ukraina czy też Chile nie planują zmian.
Zatem przed dokonaniem transakcji za pośrednictwem bitomatów warto dokładnie zapoznać się z obowiązującymi przepisami - tak, aby uniknąć przykrych niespodzianek.
Handel kryptowalutami niesie za sobą wysoki poziom ryzyka i prawdopodobnie nie jest odpowiedni dla wszystkich. Istnieje możliwość straty części lub całego kapitału. Nie należy wymieniać pieniędzy, których nie można stracić. Upewnij się, że rozumiesz ryzyko i koszty.