Rozliczenia podatkowe – gdzie szukać informacji? Poradnik
Rozliczenia podatkowe mogą wydawać się skomplikowane, szczególnie dla osób początkujących w świecie finansów. Na szczęście istnieje wiele miejsc, w których można znaleźć rzetelne informacje, porady i gotowe narzędzia pomagające uporać się z rozliczeniami i nie tylko. Gdzie szukać sprawdzonej wiedzy i co trzeba wiedzieć o PIT-ach?
Zanim zacznie się zgłębiać tajniki spraw podatkowych i rozliczeń, warto zacząć od podstawowych informacji. PIT to słowo pochodzące z języka angielskiego i stanowi skrót od wyrażenia Personal Income Tax. Oznacza podatek dochodowy od osób fizycznych.
PIT stanowi też określenie formularzy, które podatnicy wypełniają, aby rozliczyć swoje dochody za dany rok podatkowy. Druki służą do wykazania, ile dana osoba zarobiła, jakie składki i zaliczki na podatek zapłaciła oraz jakie przysługują jej ulgi i odliczenia.
Formularze PIT występują z różnymi oznaczeniami liczbowymi. Każdy z nich jest przeznaczony dla innego rodzaju przychodów i przypadków podatkowych. Dzięki temu podatnicy mogą wybrać druk, który najlepiej odpowiada ich sytuacji finansowej i zawodowej. Do najpopularniejszych należą:
- PIT-37 - formularz przeznaczony dla osób fizycznych, które uzyskują dochody w wyniku, m.in.: umowy o pracę, umowy-zlecenie, umowy o dzieło, emerytur, rent, zasiłków, praw autorskich i innych świadczeń od polskich płatników;
- PIT-36 - druk ten wypełniają m.in. osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych oraz ci, którzy uzyskali dochody z zagranicy;
- PIT-36L - formularz przeznaczony dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach podatku liniowego;
- PIT-28 - druk uzupełniają podatnicy prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem, czyli bez możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodu. Dotyczy to także osób uzyskujących przychód z tytułu najmu lub dzierżawy.
PIT w Polsce rozlicza się za miniony rok podatkowy, który trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Uzupełniony formularz odpowiadający własnej sytuacji podatkowej trzeba złożyć najpóźniej do 30 kwietnia roku następującego po podatkowym. Opóźnienia mogą skutkować m.in. naliczeniem odsetek na rzecz fiskusa.
Warto też wiedzieć, że po rozliczeniu PIT-u, jeśli zaliczki wpłacone na podatek były wyższe, niż trzeba, podatnik otrzyma zwrot nadpłaconej kwoty. Natomiast jeśli były za niskie, konieczna będzie dopłata na indywidualny mikrorachunek. Ewentualny przelew również należy wykonać do 30 kwietnia.
Gdzie szukać informacji na temat kwestii podatkowych? Dobrym źródłem pozyskiwania wiedzy na tematy finansowe jest internetowy serwis podatkowy PIT.pl. Znajdują się tam liczne artykuły poradnikowe, newsy, kalkulatory, a nawet formularze do pobrania. Użytkownicy mogą zapoznać się na stronie z obszernymi instrukcjami dotyczącymi m.in. wypełniania poszczególnych kolumn we wszystkich rodzajach PIT-ów oraz uwzględniania w nich ulg i odliczeń.
Poza tym znajduje się tam mnóstwo wiadomości przydatnych dla przedsiębiorców, w tym o takich kwestiach jak, m.in.:
- wakacje od ZUS-u;
- składka zdrowotna;
- nowelizacje ustaw;
- obieg dokumentów księgowych;
- postępowania podatkowe.
Kwestie podatkowe bywają niekiedy dość skomplikowane, a zasady i przepisy często ulegają zmianom. Dzięki serwisom podatkowym można nieustannie śledzić nowości i zyskać dostęp do praktycznych poradników i narzędzi. Wartościowe źródła wiedzy online są dostępne o każdej porze i bez względu na miejsce - wystarczy dostęp do internetu. To szczególnie ważne w przypadku osób zabieganych (nierzadko przedsiębiorców), który nie mają czasu na częste wizyty w urzędach czy spotkania z doradcami.
Znajomość podstawowych zasad podatkowych pozwala samodzielnie wypełnić roczne rozliczenie PIT bez konieczności korzystania z usług księgowych. To przydatne w szczególności w przypadku osób fizycznych, ponieważ przedsiębiorcy zwykle i tak współpracują ze specjalistami od finansów.
PIT da się rozliczyć na kilka sposobów, a najlepszym i najszybszym z nich jest zdecydowanie skorzystanie z programów dostępnych online. Warto odkryć możliwości, jakie daje chociażby Twój e-PIT. To system dostępny na oficjalnej stronie rządowej, który czerpie informacje ze źródeł Ministerstwa Finansów. Dzięki temu narzędziu każda osoba rozliczająca podatek dochodowy ma szansę zrobić to bez wychodzenia z domu.
System Twój e-PIT automatycznie wypełnia formularz za podatnika na podstawie danych od pracodawcy czy innych instytucji wypłacających środki na rzecz danej osoby. Jeśli nie ma konieczności wprowadzania żadnych poprawek, wystarczy zaakceptować i wysłać PIT, a ten trafi natychmiast do wskazanego urzędu skarbowego.
Jeśli podatnik zauważy jakiekolwiek błędy lub będzie chciał skorzystać z przysługujących mu ulg, może dowolnie edytować formularz. Warto sprawdzić listę odliczeń, z jakich da się skorzystać, ponieważ pozwalają one obniżyć wysokość należnego podatku. Wśród najpopularniejszych znajdują się, m.in.:
- ulga dla młodych;
- ulga rehabilitacyjna;
- ulga termomodernizacyjna;
- ulga dla krwiodawców;
- ulga dla pracujących seniorów.
W systemie można sprawdzić zarówno wartość zwrotu podatku, jak i sumę dopłaty, jaką trzeba niekiedy uiścić na rzecz urzędu skarbowego. Widnieje tam również numer mikrorachunku, na który wpłaca się należności.
Rozliczenie podatkowe przez internet pozwala na załatwienie formalności bez potrzeby wychodzenia z domu. Wystarczy mieć dostęp do internetu, aby rozliczyć PIT bez konieczności stania w kolejkach i tracenia czasu na dojazd do placówki. To ekologiczna opcja, ponieważ nie wymaga od podatnika drukowania dokumentów. Wszystko odbywa się zdalnie.
Dane wprowadzane w formularzach online są w pełni bezpieczne, chronione systemami rządowymi. Osoby rozliczające się przez internet otrzymują należny zwrot podatku znacznie szybciej, niż ma to miejsce w przypadku składania papierowych PIT-ów. Łatwo też w ten sposób przekazać 1,5% podatku na rzecz dowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego.