Samochody elektryczne w firmie - korzyści dla przedsiębiorstwa

Samochody elektryczne użytkuje nie tylko coraz więcej osób prywatnych, ale również firm, dla których wdrożenie elektrycznej mobilności stanowi zarówno wyzwanie, jak i szansę. Jakie korzyści dla biznesu niesie wykorzystanie pojazdów elektrycznych? Jak wyglądają perspektywy dla elektrycznej mobilności w 2024 roku? Odpowiadamy.

Elektryczna mobilność to konieczność

Rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa, a także idący za nią wzrost wymogów w zakresie ograniczenia emisji spalin powoduje, że elektryczna mobilność postrzegana jest obecnie jako konieczność, przed którą nie ma odwrotu. Zmiany są jednak nie tylko nieuchronne, ponieważ muszą zostać przeprowadzone także stosunkowo szybko, na co wpływ ma także kryzys energetyczny czy wyczerpywanie się paliw kopalnych. W efekcie konieczne stają się inwestycje w rozwój technologii, co umożliwia coraz bardziej efektywne i tańsze metody pozyskiwania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. To właśnie dzięki nim możliwy jest rozwój elektromobilności, która stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych środków transportu zasilanych silnikami spalinowymi. Co istotne, wdrożenie zmian jest o tyle prostsze, że mobilność elektryczna odnosi się nie tylko do pojazdów w pełni zasilanych elektrycznie, ale również rozwiązań hybrydowych.

Elektryczna mobilność to nie tylko pojazdy osobowe, które wykorzystywane są zarówno przez firmy, jak i osoby prywatne, ale również auta dostawcze czy elektryczne ciężarówki, które doskonale sprawdzają się zarówno w mieście, jak i w transporcie długodystansowym. Oczywiście pojazdy elektryczne wykorzystywane są nie tylko do transportu towarów, ale również przewozu osób, który realizują elektryczne autobusy. Trudno obecnie jest wyobrazić sobie transport publiczny bez takich pojazdów, ponieważ ich posiadanie przyczynia się nie tylko do poprawy jakości powietrza poprzez redukcję gazów cieplarnianych i ograniczenia hałasu, ale pozytywnie wpływa także na wizerunek danego miasta i zarządzającego nim samorządu. Oczywiście rozwój elektrycznej mobilności dotyczy nie tylko pojazdów, ale również rozbudowy infrastruktury umożliwiającej swobodne poruszanie się elektrykami. Bez tego typu inwestycji będzie on hamowany, w związku z czym istotne jest zarówno to, by powstało zdecydowanie więcej stacji ładowania, jak i to, by rozwijane były technologie w zakresie przesyłu oraz magazynowania energii elektrycznej.

Elektryczna mobilność dla biznesu

Jak już wspomniano, elektromobilność to technologia, z której korzystają nie tylko osoby prywatne, ale również firmy. W efekcie szacuje się, że do 2040 roku na całym świecie jeździć będzie około 500 milionów samochodów elektrycznych, a większość z nich będzie w posiadaniu przedsiębiorstw. Oczywiście wymaga to dużych inwestycji, jednak już teraz można stwierdzić, że jest to jak najbardziej realna perspektywa. Oczywiście efektem wzrostu dostępności samochodów elektrycznych będzie nie tylko ich większa podaż, ale także atrakcyjniejsze ceny. Co więcej, pojawi się także więcej możliwości finansowania takich pojazdów, ponieważ zarówno osoby prywatne, jak i firmy mogą nie tylko je kupować na własność, ale także korzystać z rozwiązań takich, jak leasing czy wynajem długoterminowy aut elektrycznych.

Od czego uzależnione będzie tempo rozwoju elektrycznej mobilności? Otóż istotne jest w tym przypadku zintegrowane podejście obejmujące dostępność różnorodnych pojazdów, rozbudowaną sieć ładowania, korzystne zmiany legislacyjne, aspekt ekonomiczny oraz edukację przekładającą się na wzrost świadomości społecznej.

Jakie korzyści dla biznesu przynosi postawienie na elektryczną mobilność?

Elektryczna mobilność w biznesie to rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej firm. Jest to efektem licznych korzyści, które wynikają z posiadania floty składającej się z pojazdów elektrycznych. Wymienić wśród nich należy przede wszystkim:

  • oszczędności, które są efektem zmniejszenia kosztów eksploatacji firmowej floty. Powszechnie wiadomo, że w kontekście firmowych inwestycji najważniejszy jest rachunek zysków i strat, który musi być dodatni. Warto zatem wiedzieć, że według wyliczeń Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), zakup pojazdu elektrycznego generuje oszczędności eksploatacyjne w granicach od 13 do nawet 20%, co jest efektem między innymi zdecydowanie niższych kosztów serwisowania. Wpływa na to zarówno prostsza konstrukcja pojazdu elektrycznego, jak i większa niezawodność czy brak konieczności wymiany płynów eksploatacyjnych;
  • poprawę wizerunku firmy, która będzie dzięki temu postrzegana jako nowoczesna i odpowiedzialna społecznie. Proekologiczne podejście jest coraz bardziej istotne dla klientów, zdecydowanie chętniej korzystają z usług wykazujących je przedsiębiorców;
  • zrównoważony rozwój, dzięki któremu wzrost gospodarczy następuje przy jednoczesnym ograniczeniu degradacji środowiska naturalnego;
  • możliwość z form wsparcia finansowego dostępnych zarówno przy zakupie, jak i leasingu czy wynajmie długoterminowym aut elektrycznych. Są to nie tylko dotacje, ale także ulgi podatkowe, dzięki którym nabycie pojazdu elektrycznego jest jeszcze tańsze.

Podsumowując należy stwierdzić, że elektryczność mobilna to szansa dla biznesu, który może być jeszcze bardziej efektywny i innowacyjny. Istotna jest oczywiście także odpowiedzialność społeczna, która pozwala firmom nie tylko przyciągnąć świadomych klientów, ale również wyróżnić się na tle konkurencji. Zwlekanie z wykorzystaniem elektromobilności w firmie nie ma zatem większego sensu, ponieważ jej wdrożenie to ogromna szansa na rozwój biznesu. 

artykuł sponsorowany
materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »