Sporty wysokiego ryzyka na wakacjach – czy ubezpieczenie turystyczne chroni przed ewentualnym wypadkiem za granicą podczas uprawiania sportów ekstremalnych?

Ubezpieczenie turystyczne obejmuje zwykle koszty leczenia czy ponoszone w następstwie nieszczęśliwych wypadków. Pozwoli na uzyskanie świadczenia np. wtedy, gdy wchodząc do basenu na wakacjach, poślizgniesz się i złamiesz rękę czy nogę. Jednak czy taka sama polisa umożliwi otrzymanie odszkodowania, jeśli wypadek zdarzy się przy spływie na rwącej rzece albo podczas lotu paralotnią? Niekoniecznie, zwłaszcza w przypadku standardowej polisy, ponieważ nie zawsze będzie ona ujmować ryzyka związane z uprawianiem sportów ekstremalnych. Sprawdź, kiedy ubezpieczenie turystyczne będzie obejmowało ewentualny wypadek za granicą podczas uprawiania takich sportów.

Czym są sporty wysokiego ryzyka i sporty ekstremalne?

Kiedy myślimy o sportach ekstremalnych, mamy zwykle w wyobraźni widok jazdy w trudnym terenie na rowerze górskim, skoki na bungee, loty na paralotni albo rafting. Jednak trzeba mieć świadomość, że towarzystwo ubezpieczeniowe może uważać wiele aktywności za te, które wiążą się ze zwiększonym ryzykiem powstania urazu.

Wśród nich mogą znaleźć się takie jak:

  • kolarstwo górskie i szosowe,
  • nurkowanie z aparatem powietrznym,
  • jazda motorówkami lub skuterami wodnymi i inne sporty wodne,
  • jazda konna,
  • wspinaczka,
  • kajakarstwo górskie.

Standardowe ubezpieczenie turystyczne może nie obejmować sportów ekstremalnych czy sportów podwyższonego ryzyka. Dlatego jeśli chcesz na wakacjach uprawiać takie dyscypliny, zadbaj o to, by Twoje ubezpieczenie je obejmowało. Warto sprawdzić też, czy towarzystwo ubezpiecza przy tym Twój sprzęt sportowy, np. narty , deskę windsurfingową, czy rower . Takie informacje znajdziesz w OWU.

Jakie sporty może obejmować ubezpieczenie turystyczne?

Wykupując ochronę, warto sprawdzić jej zakres. Na przykład ubezpieczenie podróży na terenie świata i Europy z UNIQA dotyczy:

  • ochrony odwołania wyjazdu,
  • pokrycia kosztów leczenia w danym kraju,
  • niezaplanowanych lub planowanych amatorskich aktywności sportowych.

Ubezpieczenie turystyczne obejmuje wiele zdarzeń, taki jak:

  • nagła choroba,
  • nieszczęśliwy wypadek,
  • utrata bagażu,
  • opóźnienie bagażu,
  • opóźnienie lotu,
  • szkody z OC wyrządzone za granicą zarówno w życiu prywatnym, jak i podczas uprawiania sportu,
  • koszty ratownictwa,
  • kradzież gotówki lub mienia w miejscu zamieszkania podczas wyjazdu,
  • rezygnacja z wyjazdu z powodu zdarzeń losowych.

W tym ubezpieczeniu ryzyko amatorskiego sportu nie jest ujęte w rozszerzeniach polisy, ale zalicza się do standardowego zakresu ochrony , co można sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Sporty wysokiego ryzyka czy sporty ekstremalne wymagają opłacenia dodatkowej zwyżki składki i rozszerzenia ochrony.

Rozszerzenie zakresu ubezpieczenia o ryzyko uprawiania sportów wysokiego ryzyka

Jeśli okazuje się, że wybrane ubezpieczenie podróży nie obejmuje ryzyka uprawiania sportów ekstremalnych, można zdecydować się na rozszerzenie zakresu ochrony. Dzięki temu polisa zagwarantuje Ci ochronę podczas uprawiania m.in. narciarstwa, snowboardingu poza trasami, nurkowania z aparatem powietrznym, uprawiania sportów motorowych, motorowodnych, raftingu, trekkingu powyżej 3500 m n.p.m., jazdy konnej i innych. Istnieje także możliwość objęcia ochroną przy uprawianiu sportów ekstremalnych. Dotyczy dyscyplin sportowych w warunkach dużego ryzyka, np. sportów powietrznych, jazdy po muldach czy kolarstwa górskiego.

Jakie jeszcze rozszerzenia zawierać może polisa turystyczna? Sprawdź to! NNW, assistance, ubezpieczenie od rezygnacji

Nie tylko sporty ekstremalne czy wysokiego ryzyka mogą być rozszerzeniem polisy turystycznej. Może nim być ubezpieczenie NNW dla całej rodziny, assistance - czyli pakiet usług dodatkowych, z pomocą prawną na czele, ale i ubezpieczenie od rezygnacji, którego zakres opisany został na stronie  https://www.uniqa.pl/ubezpieczenie-rezygnacji-z-podrozy/. Jeśli obawiasz się, że w wyniku nagłego zachorowania czy innego zdarzenia nie będziesz mógł uczestniczyć w imprezie turystycznej, przemyśl wykupienie takiego ubezpieczenia. Jego koszty wyliczysz na stronie: https://www.uniqa.pl/kalkulator/rezygnacjazpodrozy/.


Artykuł sponsorowany


materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »