Sposoby na podjęcie inwestycji w czasach kryzysu gospodarczego

Kryzys gospodarczy to warunki, w których rośnie bezrobocie i inflacja, maleje produkcja przemysłowa i Produkt Krajowy Brutto. Zamożność społeczna jest mniejsza, a inwestowanie – trudniejsze.

Przede wszystkim w takich warunkach trzeba pomyśleć o zbudowaniu i utrzymaniu tak zwanej poduszki finansowej, czyli środków na przysłowiową czarną godzinę. Pozostały kapitał, który w obliczu kryzysu gospodarczego może odpływać z giełdy czy innych ryzykownych inwestycji, można ponownie zainwestować. Pytanie tylko, jakie instrumenty finansowe będą w takim przypadku ku temu najlepsze?

Oszczędzanie na lokatach nie na kryzysowe czasy

Z pewnością trzeba powiedzieć, że okres kryzysu gospodarczego nie sprzyja oszczędzaniu w ramach terminowych depozytów czy kont oszczędnościowych zakładanych w bankach. Najlepiej pokazała to praktyka znana z okresu 2020 roku, kiedy rozpoczęła się pandemia koronawirusa w Polsce. Wraz z rozprzestrzeniającymi się zachorowaniem na COVID-19 topniała wysokość głównych stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Rada Polityki Pieniężnej, która ustala stopy procentowe w Polsce, chciała w ten sposób zachęcić inwestorów do podejmowania inwestycji. Sprzyjać miały temu tanie kredyty. Ich oprocentowanie mogło zmaleć za sprawą niskich stóp procentowych.

Automatycznie jednak w takiej sytuacji banki zmniejszały radykalnie oferowane oprocentowanie na terminowych lokatach bankowych. Niemal zerowe oprocentowanie (często było to zaledwie 0,1 proc. czy 0,01 proc. w skali roku) nie zachęca do inwestowania. Zwłaszcza, że przy rosnącej inflacji nie jest ono w stanie uchronić wartość pieniądza w czasie.

Okazuje się więc, że niskooprocentowane lokaty i konta oszczędnościowe w bankach nie zapewnią ochrony dla kapitału na czas kryzysu gospodarczego. Trzeba więc pomyśleć o innym sposobie na zachowanie wartości kapitału, ochrony przed inflacją i na zarobek z posiadanych  środków w kryzysowych sytuacjach.

Ryzykowne, ale zyskowne inwestowanie na giełdzie

Kryzys gospodarczy znajduje odzwierciedlenie na giełdzie, w postaci bessy rynkowej. Bessa przejawia się w tym, że maleją kursy większości akcji spółek notowanych na parkiecie giełdowym. Czy w takich warunkach można inwestować z zyskiem? Okazuje się, że tak. Po pierwsze, bessa stwarza szanse na kupno akcji wielu perspektywicznych spółek po niskich cenach, z nadzieją na to, że kiedyś trendy na giełdzie się odwrócą, a inwestor zarobi na swoich akcjach. 

Niektóre spółki opierają się kryzysowi gospodarczemu i nadal lokowanie w nie pieniędzy jest całkowicie uzasadnione. W przypadku kryzysu spowodowanego COVID-em, zyskali Ci, którzy zdecydowali się na lokowanie środków finansowych na giełdzie w akcje spółek z branży medycznej i farmaceutycznej, a w szczególności w spółki związane z pracami nad szczepionkami na COVID-19.

Bezpieczne przystanie inwestycyjne

W kryzysowych czasach dobrym pomysłem jest przekierowanie swoich środków finansowych w kierunku tak zwanych bezpiecznych przystani inwestycyjnych, które pozwolą na zachowanie wartości pieniądza w czasie, ale i na wypracowanie w przyszłości zysków.

Za takie przystanie uważane są inwestycje w złoto, w niektóre waluty typu major, jak dolary amerykańskie, franki szwajcarskie czy euro, a także w nieruchomości. Inwestycje w złoto zawsze w ogólnym rozrachunku okazują się opłacalne. W czasach kryzysu wielu inwestorów zwraca się w kierunku instrumentów, które mają uniwersalnie dużą, powszechnie uznawaną wartość. Złoto jak najbardziej spełnia takie oczekiwania, a jego cena rośnie właśnie w trakcie zawirowań gospodarczych. Takie inwestycje można przeprowadzić z udziałem złota fizycznego, w formie złotych sztabek i monet bulionowych, ale i z wykorzystaniem tzw. złota papierowego, np. funduszy notowanych na giełdzie typu ETF na złoto. 

Inwestycje walutowe mogą być ciekawą propozycją dla każdego, nawet początkującego, małego inwestora na trudne, kryzysowe czasy. Można kupować w kantorach waluty, które mają stabilną wartość, jak franki szwajcarskie, albo też zdecydować się na otwarcie konta tradingowego u brokera, który pozwala na inwestowanie na międzynarodowym rynku walutowym forex.

Trzecią propozycją i bezpieczną przystanią inwestycyjną są nieruchomości. Można kupować mieszkania na wynajem, flippować nieruchomościami, uczestniczyć w crowdfundingu nieruchomości lub lokować swoje środki w REITy, czyli fundusze lub spółki, które zajmują się inwestycjami w nieruchomości komercyjne na wynajem. 

Zobacz też: https://www.xtb.com/pl/edukacja/najlepsze-konto-maklerskie


Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Podejmując decyzje inwestycyjne, powinieneś kierować się własnym osądem. Akcje bez prowizji - do obrotu 100.000 EUR mies. (powyżej prowizja 0.2% min.10 EUR). Inwestowanie jest ryzykowne.



Artykił sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »