Wilgotność powietrza - jaką rolę odgrywa w przemyśle?

Wilgotność powietrza w zakładach produkcyjnych, podobnie jak odpowiednia temperatura, odgrywa istotną rolę. Szczególnie ważna jest ona w branżach, w których produkcja musi odbywać się w nienagannych warunkach, a optymalne otoczenie ma duży wpływ na jakość wytwarzanych produktów. Dlaczego wilgotność powietrza na produkcji powinna być ściśle kontrolowana i co można zrobić, żeby zawsze utrzymać ją na odpowiednim poziomie?

Dlaczego wilgotność powietrza jest ważna?

Odpowiednia wilgotność powietrza w zakładach produkcyjnych może znacząco oddziaływać nie tylko na warunki pracy, zdrowie i komfort pracowników, ale również na same procesy produkcyjne czy wytwarzane towary. Przykładowo, przechowywanie surowców lub półproduktów w odpowiednich warunkach wpływa na ich stan, a co za tym idzie na finalną jakość produktów. Zbyt wysoka wilgotność może również determinować pracę maszyn, a co za tym idzie zwiększać ryzyko awarii - zadbanie o odpowiednie warunki otoczenia przyczynia się więc do utrzymania ciągłości pracy i zapobiega przestojom.

W których branżach wilgotność powietrza ma największe znaczenie?

W niektórych gałęziach przemysłu wilgotność powietrza na hali produkcyjnej ma szczególnie duże znaczenie. Przykładowo w przypadku produkcji spożywczej może ona wpływać na smak, zapach czy wartość odżywczą produkowanego jedzenia. Co więcej zbyt duża wilgotność to zwiększone ryzyko rozwoju grzybów czy pleśni. Również w branży farmaceutycznej, gdzie ścisłe normy muszą być restrykcyjnie przestrzegane, nieodpowiednia wilgotność może wpływać na konsystencję leków czy zmieniać właściwości zawartych w nich składników aktywnych, a to mogłoby prowadzić do bardzo poważnych skutków. Odpowiednie warunki otoczenia, w tym także wilgotność, wpływają też na produkcję elektroniki - jeśli nie są optymalne, mogą pojawiać się problemy elektrostatyczne, korozje czy zwarcia.

Jak zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza?

Istnieje wiele wygodnych, nowoczesnych rozwiązań, dedykowanych specjalnie dla zastosowań przemysłowych, które pomagają w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności powietrza w fabrykach. Do najprostszych należą czujniki, które pozwalają stale monitorować poziom wilgotności i odpowiednio reagować, kiedy jest taka potrzeba. Można zastosować również bardziej złożone, specjalne systemy kontroli, na bieżąco sprawdzające zarówno temperaturę, jak i poziom wilgotności na hali produkcyjnej. Wysyłają one odpowiednie alerty jeśli aktualne poziomy odbiegają od normy lub nawet automatycznie dostosowują warunki do pożądanych parametrów. W miejscach, gdzie potrzebna jest większa wilgotność można zastosować nawilżacze powietrza przemysłowe, natomiast tam gdzie jest zbyt wilgotno sprawdzą się profesjonalne osuszacze.

Odpowiednie warunki w zakładzie produkcyjnym, takie jak temperatura czy wilgotność, mogą mieć znacznie większy wpływ na pracę i wytwarzane produkty niż z pozoru się wydaje. Mogą oddziaływać na ludzi, maszyny, a także na jakość wyrobów. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o monitorowanie stanu wilgotności, a następnie od razu reagować, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. W utrzymaniu odpowiedniej wilgotności pomogą nawilżacze lub osuszacze przeznaczone specjalnie do hal produkcyjnych.

artykuł sponsorowany
materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »