Zmiany podatkowe 2025 – to warto wiedzieć
Nowy rok zazwyczaj przynosi szereg zmian podatkowych zarówno dla osób fizycznych, jak i dla przedsiębiorców. Rok 2025 zbliża się wielkimi krokami – dlatego warto dowiedzieć się, jakie zmiany w podatkach wejdą w życie wraz z jego rozpoczęciem.
W roku 2025 w Polsce planowane są istotne zmiany w przepisach podatkowych, które wpłyną zarówno na przedsiębiorców, jak i osoby prywatne. Mogą one wymagać wielu modyfikacji na różnych szczeblach organizacji. Co ważne, większość tych przepisów została już ogłoszona w Dzienniku Ustaw, więc czasu na dostosowanie systemów finansowo-księgowych nie pozostało dużo.
Jedną z większych podwyżek wynikających ze zmian w przepisach będzie wzrost stawki akcyzy na papierosy i wyroby tytoniowe. W porównaniu do 2024 roku akcyza na papierosy będzie wyższa o 25%. W przypadku nowatorskich wyrobów nikotynowych akcyza zostanie podniesiona aż o 50%.
W 2025 roku zmianie ulegnie także podatek od nieruchomości. Wprowadzone zostaną nowe zasady deklarowania podatku od budowli na podstawie autonomicznej definicji tego pojęcia. Wiele informacji dotyczących podatków znajdziesz na stronie https://www.podatnik.info/.
W 2025 roku nie zmienią się progi podatkowe oraz stawki podatku PIT. Znacząco wzrosną jednak składki ZUS. Wysokość tych składek jest bowiem ściśle powiązana z przeciętnym wynagrodzeniem brutto, które według prognoz wzrośnie w roku 2025 aż o 7,1% w stosunku do roku poprzedniego. Oznacza to 10,8% podwyżkę składek ZUS dla przedsiębiorców. Prognozy te nie zawierają jednak składki zdrowotnej.
W przypadku składki zdrowotnej na 2025 rok zmianie ulegnie przede wszystkim jej minimalna podstawa. Zmiana ta ma zmniejszyć podstawę składki zdrowotnej o 25%. Oznacza to, że w dalszym ciągu składka zdrowotna będzie stanowiła 9%, jednak liczone od 75% minimalnego wynagrodzenia. Na obniżeniu składki zdrowotnej zyskają przede wszystkim podatnicy z niskimi dochodami, a także ci, którzy w ogóle ich nie osiągają.
Rok 2025 wprowadzi krajowy podatek minimalny. Będzie to nowy obowiązek dla podatników CIT, którzy w roku 2024 ponieśli stratę podatkową lub ich dochód był niższy niż 2% przychodu. Podatek ten wyniesie 10% podstawy, na którą składają się przychody ze źródeł innych niż zyski kapitałowe, nadwyżka kosztów finansowania dłużnego poniesionych na rzecz podmiotów powiązanych oraz koszty wybranych usług i należności, przekraczające 3 mln zł.
Celem wprowadzenia krajowego podatku minimalnego jest zabezpieczenie przed praktykami minimalizowania zobowiązań podatkowych, w tym przenoszenia przychodów do podmiotów o niższym lub zerowym opodatkowaniu. Szczególnie obejmie on firmy, które mimo znacznych przychodów wykazują minimalne lub zerowe dochody. Są to między innymi zagraniczne korporacje, które płacą podatki poza Polską.
Od roku 2025 wprowadzone zostaną nowe obowiązki związane z Jednolitym Plikiem Kontrolnym dla podatników CIT. To przede wszystkim konieczność prowadzenia ksiąg rachunkowych wyłącznie w formie elektronicznej. Przedsiębiorca będzie także zobowiązany do corocznego przesyłania struktur JPK_KR_PD (Jednolity Plik Kontrolny Księgi Rachunkowe Podatek Dochodowy) i JPK_ST (Jednolity Plik Kontrolny Środki Trwałe) do organów podatkowych.
Obowiązek przesyłania JPK CIT będzie wprowadzany stopniowo, w trzech kolejnych latach podatkowych. W 2025 roku zacznie obowiązywać podatkowe grupy kapitałowe oraz podatników CIT, których wartość przychodu uzyskanego w poprzednim roku podatkowym lub obrotowym przekroczyła równowartość 50 mln euro. W roku 2026 obowiązek JPK CIT obejmie pozostałych podatników VAT, a w 2027 obligatoryjnie wszystkich podatników CIT.
Głównym celem tej zmiany jest usprawnienie kontroli podatkowej i zwiększenie transparentności finansowej przedsiębiorców. Fiskus będzie miał dostęp do standaryzowanych danych, co ułatwi wykrywanie błędów i nadużyć podatkowych.
Każdy przedsiębiorca jeszcze przed rozpoczęciem roku podatkowego 2025 powinien dowiedzieć się, z jakich nowych ulg i udogodnień będzie mógł skorzystać. Jedną z nich jest możliwość wyboru kasowego rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów. Kasowy PIT wchodzi w życie 1 stycznia 2025 r. Będą mogli wybrać go przedsiębiorcy, którzy wykonują działalność wyłącznie samodzielnie, jeżeli ich roczne przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 1 mln zł.
Aby wybrać tę formę rozliczenia, podatnik musi złożyć oświadczenie naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 lutego roku podatkowego. Kasowy PIT to rozwiązanie, które mogą wybrać przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą. Dzięki tym nowym przepisom będą oni płacić podatek dochodowy od osób fizycznych dopiero po faktycznym otrzymaniu zapłaty za wydany towar lub wykonaną usługę.
Jak nowe przepisy podatkowe 2025 zmienią rozliczenia i procedury administracyjne? Nowe przepisy podatkowe wprowadzone w 2025 roku mają przede wszystkim na celu uszczelnienie systemu podatkowego i poprawę ściągalności podatków. Firmy powinny możliwie jak najwcześniej przygotować się do nowych przepisów, inwestując w szkolenie personelu i odpowiednie narzędzia księgowe - związane m.in. z raportowaniem. To pozwoli na uniknięcie problemów natury administracyjnej w nowym roku podatkowym.