Sanepid: ABC bezpiecznego powrotu dzieci do przedszkoli
Grupy nie większe niż 12 dzieci, ten sam opiekun i sala dla każdej z nich i brak kontaktu między dziećmi a personelem pomocniczym - to niektóre rekomendacje głównego inspektora sanitarnego dla otwieranych jutro (6 maja) żłobków i przedszkoli.
Tylko w wyjątkowych sytuacjach grupa w przedszkolu może liczyć 14 dzieci. A minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć nie może mieć mniej niż 4 m2 na dziecko i każdego opiekuna. Do przestrzeni tej nie wlicza się kuchni, stołówki i łazienek. Każda grupa powinna spędzać dzień w wyznaczonej i tej samej sali, która przynajmniej raz na godzinę będzie wietrzona. Grupy nie powinny mieć ze sobą styczności, a w salach nie może być zabawek, przedmiotów ani sprzętów, których nie można uprać lub zdezynfekować (np. pluszaków). Trzeba też dokładnie czyścić lub dezynfekować przybory sportowe - piłki, skakanki czy obręcze.
Opiekunowie mają zachowywać między sobą co najmniej 1,5 m odległości. Z dziećmi i opiekunami grup nie może kontaktować się personel pomocniczy i kuchenny. Zaś przyprowadzający i odbierający dzieci nie powinni podchodzić do pracowników i innych dzieci na bliżej niż 2 metry. Obowiązuje też zasada, że jeden rodzic z dzieckiem ma przebywać na 15 m2.
Sanepid rekomenduje zakup przynajmniej jednego termometru na grupę, najlepiej bezdotykowego. Zaleca placówkom, by miały zapewnioną możliwość szybkiego kontaktu z opiekunami lub z rodzicami. Ci powinni wydać zgodę na zmierzenie temperatury dziecku, gdyby wystąpiły u niego niepokojące objawy.
Dzieci mają przebywać na świeżym powietrzu na terenie placówki, przy zachowaniu możliwie maksymalnej odległości i zmianowości grup, a sprzęt na placu zabaw powinien być regularnie czyszczony lub dezynfekowany. GIS przestrzega przed wyjściami grup na zewnątrz, np. na spacer do parku.
Zwraca uwagę na odpowiednią higienę, czyszczenie i dezynfekcję pomieszczeń i powierzchni. Przed wejściem do budynku powinien znajdować się pojemnik z płynem dezynfekującym wraz z informacją o obowiązkowym dezynfekowaniu rąk przez osoby dorosłe. Należy też pilnować, by każdy rodzic miał rękawiczki ochronne, zakryty nos i usta. A dzieciom przypominać o częstym i dokładnym myciu rąk.
Sanepid wskazuje, że do przedszkola i żłobka mogą uczęszczać tylko dzieci bez objawów chorobowych. Dziecka nie wolno też oddawać do placówki, kiedy w domu przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji.
RAMOWY PLAN ODMRAŻANIA GOSPODARKI
I etap
Trwa pierwszy etap odmrażania. W Polsce znów można wchodzić do lasów i parków a w sklepach może przebywać więcej niż wcześniej osób. Można też odwiedzać cmentarze, a do udziału w uroczystościach pogrzebowych dopuszczono 50, a nie jak przedtem pięć osób. W weekendy zniesiono godziny dla seniorów a starszym dzieciom, od 13. roku życia, pozwolono na samodzielne poruszanie się po ulicach.
II etap
Zostanie rozpoczęty 4 maja. Zgodnie z zapowiedziami rządu, zostaną otwarte hotele, hostele, schroniska i miejsca noclegowe. Po majówce będzie można wybrać się do muzeum i galerii, wypożyczyć książkę w bibliotece, zrobić zakupy w sklepie budowlanym. Pracę rozpoczną także galerie handlowe, mimo że miały ruszyć dopiero w III etapie.
Potrzebujący pomocy będa mogli liczyć na rehabilitację, a pracujący rodzice na pozostawienie dziecka w żłobku i przedszkolu. Zgodnie z wcześniejszymi sugestiami, ruszą też wypożyczalnie rowerów.
III etap
Wyczekiwane przez wielu otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych nastąpi w trzeciej fazie odmrażania. Wtedy też zostaną otwarte bary, restauracje i pracę rozpocznie cały handel. Wolno będzie organizować imprezy sportowe z udziałem najwyżej 50 osób i rozpocznie się stopniowy powrót do szkół. W rozmowie z Interią minister edukacji Dariusz Piontkowski nie wykluczył jednak, że szkoły wznowią działalność dopiero po wakacjach.
IV etap
Czwarty i ostatni etap obejmie otwarcie kin, teatrów, siłowni, salonów masażu i klubów fitnessu.
ew
MRPiPS uruchomiło specjalną infolinię dla samorządów nadzorujących placówki oraz dla dyrektorów i pracowników żłobków. Infolinia działa pod numerem (22) 461 60 68 od poniedziałku do piątku w godzinach 9 - 15.