Ile dziś jest warte 300 plus? Wyprawkę szkolną zjadła inflacja

Dla prawie 5 milionów właśnie zaczyna się nowy rok szkolny. Koszt wysłania dzieci do szkoły wzrósł w tym roku w Polsce o 15 proc. Spada także realna wartość świadczenia 300 plus, które obecnie wynosi już tylko 226 zł.

Uczniowie wracają do szkoły, ale rosnąca inflacja powoduje, że wydatki związane z wysłaniem dzieci do szkoły będą w tym roku bardziej obciążać rodzinny budżet. 

W ciągu ostatniego roku ceny w Polsce wzrosły przeciętnie o 16,1 proc. Za poważną część tego wzrostu odpowiada wzrost cen nośników energii i żywności. W ciągu roku znacząco poszły w górę także koszty ponoszone przez rodziców w związku z rozpoczęciem roku szkolnego.

- Według GUS wyposażenie mieszkania podrożało w ciągu roku o 8,7 proc., produkty i usługi z kategorii edukacja są droższe o 6,2 proc., a odzież i obuwie o 4 proc. Choć dzieci korzystają zwykle z ulgowych lub bezpłatnych przejazdów komunikacją, to ten kto dowozi dzieci do szkoły własnym transportem ponosi dziś znacznie wyższe koszty niż rok temu. Według GUS ta kategoria zanotowała w ciągu roku wzrost cen o aż 22,9 proc. To oznacza, że koszty wysłania dzieci do szkoły będą w tym roku o około 15 proc. wyższe niż rok temu - wylicza Paweł Majtkowski, analityk rynkowy z eToro.

Reklama

Wydatki związane z rozpoczęciem roku szkolnego rosną w wielu krajach pomimo pojawiającego się zagrożenia recesją, które zwykle skutkuje odwrotnym zachowaniem konsumentów. Według badania firmy Deloitte amerykańska rodzina wyda w tym roku z powodu powrotu dziecka do szkoły 8 proc. więcej niż rok temu. Będzie to też 27 proc. więcej niż w 2019 - ostatnim roku przed pandemią.

Jaka jest dziś wartość 300 plus?

Inflacja powoduje wzrost cen praktycznie wszystkich produktów i usług na rynku. Tym samym zmniejszyła się realna wartość świadczenia z programu Dobry Start, popularnie nazywanego 300 plus. 

Jest ono wypłacane w okresie od czerwca do września na każde uczące się dziecko w wieku do 20 lat, bez względu na dochody rodziców. Wynosi ono 300 zł i jego wartość nie uległa zmianie od startu programu w czerwcu 2018 roku. 

Brak waloryzacji tej kwoty, powoduje, że jej realna wartość cały czas spada. Obecnie to świadczenie jest warte już tylko 226 zł (około 75 proc. pierwotnej wartości) w cenach z czerwca 2018 roku, podczas gdy rok temu było to jeszcze 270 zł.  

- Jeśli w kolejnym roku inflacja będzie dwucyfrowa, wartość ta zmniejszy się do 210 zł, a gdy inflacja przekroczy 14 proc. r/r to spadnie poniżej 200 zł - dodaje analityk eToro.

Dla kogo jest wyprawka 300 plus?

Od jakiego wieku należy się 300 plus? Ze świadczenia w ramach programu Dobry Start mogą skorzystać rodzice i opiekunowie dzieci od 7. do 20. roku życia. W przypadku uczniów niepełnosprawnych 300 plus przysługuje nieco dłużej, czyli do 24. roku życia. 

Jak widać, nie obejmuje ono ani przedszkolaków, ani uczniów tzw. "zerówki". A co ze studentami? Okazuje się, że świadczenie dotyczy wyłącznie dzieci uczęszczających do szkoły. Nie dotyczy szkoły wyższej. 

Do kiedy składać wnioski o 300 plus w 2022 roku?

Wniosek o 300 plus można składać od 1 lipca do 30 listopada 2022 roku. A kiedy wpłyną pieniądze? To zależy od daty złożenia wniosku - jeśli zrobiliśmy to do 31 sierpnia, wypłata 300 plus nastąpi do 30 września, jeśli później - pieniądze wypłacone zostaną w ciągu dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku. Jak więc widać, określenie "wyprawka" jest nieco mylące. Bardziej chodzi o zwrot poniesionych wcześniej kosztów.

Krzysztof Maciejewski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkoła | wyprawka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »