Reklama

14. emerytura: Osiem milionów ludzi dostało już pieniądze

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że blisko osiem mln emerytów otrzymało już 14. emeryturę. Dodała, że na to świadczenie przeznaczono do tej pory 8 mld zł.

Maląg w środę przebywała z wizytą w Małopolsce, gdzie odwiedziła m.in. Myślenice. Natomiast po południu była z wizytą w Gorlicach, gdzie spotkała się z mieszkańcami.

Na konferencji prasowej minister podkreśliła, że 6 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości dowodzi tego, że odróżnia się on od poprzedników tym, że "ma plan i wdraża go w życie". - W naszym centrum działania jest przede wszystkim rodzina - dodała Maląg.

Przypomniała, że sztandarowym programem rządu jest Rodzina 500 plus. Jej zdaniem, program ten zmienił oblicze polskich rodzin. Zaznaczyła, że w ramach tego programu wydanych zostało do tej pory 165 mld zł. - Te miliardy złotych zmieniły oblicze funkcjonowania polskich rodzin - powiedziała.

Reklama

Wśród innych programów dla rodzin wdrożonych przez rząd wymieniła również Dobry start, Mama cztery plus i Maluch plus. Szefowa resortu rodziny podała, że rząd przeznaczył dotychczas 2 mld zł ma powstanie w kraju nowych miejsc opieki żłobkowej, dziś takich miejsc jest ponad 200 tys.

Maląg zwróciła uwagę, że rząd nie zapomina również o seniorach, dzięki którym, jak mówiła, możemy żyć w wolnym kraju. - Ta wolność nie jest dana raz na zawsze. Widzimy, co dzieje się na wschodniej granicy, na granicy z Białorusią. Staramy się przede wszystkim jako państwo polskie silnie strzec tej granicy, także granicy Unii Europejskiej - stwierdziła.

Minister podkreśliła, że rząd stara się wspierać finansowo seniorów, żeby mogli godnie przeżyć jesień życia. W tym kontekście wymieniła wsparcie w postaci 13. i 14. emerytury.

- Jeśli chodzi o 14. emeryturę, która jest właśnie wypłacana, to jesteśmy na finiszu tego świadczenia. W tym roku, jest ono po raz pierwszy wypłacane i mamy jeszcze dwa terminy wypłaty - 25 listopada i 1 grudnia. Na ten moment blisko 8 milionów emerytów to świadczenie ma już na swoich kontach. Wypłaconych zostało już ponad 8 miliardów złotych, a na to świadczenie mamy przeznaczone w sumie 11 miliardów złotych - powiedziała.

Zdaniem Maląg, mimo pandemii programy społeczne nie są ograniczane, czego dowodzi Polski Ład. Minister zaznaczyła, że zakłada on intensywny rozwój naszego kraju, a w jego centrum jest rodzina. - Bo wszystkie inwestycje, te inwestycje drogowe, infrastrukturalne związana z rozwojem lokalnym, czyli to, co jest potrzebne to przede wszystkim ma służyć rodzinie - przekonywała.

Minister wymieniła też programy w Polskim Ładzie, które bezpośrednio są dedykowane rodzinom, to m.in. gwarancja 100 tys. zł wkładu własnego na mieszkanie oraz rodzinny kapitał opiekuńczy.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

W ocenie Maląg wiele rodzin skorzysta również z obniżki podatków, które przewiduje Polski Ład. Jak dodała, na tym rozwiązaniu zyskają również emeryci. - To wszystko spowoduje, że przede wszystkim sytuacja Polaków ma się zmieniać na lepsze. My chcemy się dzielić z Polakami tym dobrostanem - podkreśliła szefowa resortu rodziny.

Maląg mówiła również, że ważnym punktem są inwestycje strategiczne, na które w pierwszym rozdaniu wydanych zostało 24 mld zł. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »