Dla kogo wcześniejsza emerytura? Sprawdź, czy spełniasz warunki
Pewne grupy zawodów nie muszą czekać do osiągnięcia wieku emerytalnego, aby przejść na emeryturę. Niektórym pracownikom świadczenie emerytalne będzie przysługiwać pięć lat wcześniej, jeżeli spełnią odpowiednie warunki. Kto może przejść na emeryturę pomostową?
Emerytura pomostowa potocznie nazywana wcześniejszą emeryturą umożliwia przejście na emeryturę na 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli w wieku 55 lat w przypadku kobiet i w wieku 60 lat w przypadku mężczyzn.
Na emeryturę pomostową mogą przejść osoby, które:
● wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przez co najmniej 15 lat po 31 grudnia 2008 r.,
● mają co najmniej 20 lat stażu ubezpieczeniowego (w przypadku kobiet) lub 25 lat stażu ubezpieczeniowego w przypadku mężczyzn.
Tak, jak wspomniano, emerytura pomostowa przeznaczona jest dla osób, które wykonywały pracę o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach. Praca w szczególnych warunkach według ustawy to “prace związane z czynnikami ryzyka, które mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia (...)". Czynniki te to m.in. siły natury lub procesy technologiczne.
Prace w szczególnych warunkach to m.in.:
● prace pod ziemią,
● prace na wodzie,
● prace pod wodą,
● prace w powietrzu,
● prace w warunkach gorącego/zimnego mikroklimatu,
● bardzo ciężkie prace fizyczne,
● prace w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego
● ciężkie prace fizyczne z dużym obciążeniem statycznym wynikającym z konieczności pracy w wymuszonej, niezmiennej pozycji ciała.
Z kolei praca o szczególnym charakterze to praca, która “wymaga szczególnej odpowiedzialności i sprawności psychofizycznej, których możliwość należytego wykonywania w sposób niezagrażający bezpieczeństwu publicznemu, w tym zdrowiu lub życiu innych, zmniejsza się przed osiągnięciem wieku emerytalnego na skutek pogorszenia sprawności psychofizycznej (...)".
Do pracowników zatrudnionych o szczególnym charakterze zalicza się m.in.:
● pilotów statków powietrznych, prace kontrolerów ruchów lotniczego,
● maszynistów pojazdów trakcyjnych,
● kierowców autobusów, motorniczych,
● kierowców pojazdów uprzywilejowanych,
● operatorów reaktorów jądrowych,
● członków zespołu ratownictwa medycznego, jednostek ochrony przeciwpożarowej itp.,
● nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych,
● personel sprawujący opiekę nad mieszkańcami domów pomocy społecznej, oddziałów psychiatrycznych i leczenia uzależnień.
Pełny wykaz zawodów uprawniających do wcześniejszej emerytury znajduje się w załączniku nr 1 i 2 do ustawy o emeryturach pomostowych.
Aby otrzymać emeryturę pomostową, konieczne jest złożenie wniosku EPOM osobiście w dowolnej jednostce ZUS-u, drogą pocztową lub w formie elektronicznej przez PUE ZUS. Wniosek należy złożyć nie wcześniej niż na 30 dni przed spełnieniem warunków do przyznania świadczenia lub zamierzonym terminem przejścia na emeryturę.
Do wniosku o emeryturę pomostową należy dodatkowo dołączyć:
● informacje o okresach składkowych i nieskładkowych,
● dokumenty potwierdzające okresy wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,
● dokumenty potwierdzające wysokość otrzymywanego wynagrodzenia,
● orzeczenie lekarskie o niezdolności do wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, jeśli orzeczenie to jest jednym z warunków przyznania wcześniejszej emerytury.
Po otrzymaniu wniosku, jego analizie oraz ewentualnym przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, ZUS wyda decyzję odnośnie emerytur w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.
WB