Dobrowolny ZUS? Łukasz Hardt: Idea antypaństwowa i antysystemowa

Idea tzw. dobrowolnego ZUS dla przedsiębiorców jest antypaństwowa, antysystemowa i, z punktu widzenia ekonomii dobrobytu, po prostu nieuzasadniona - przekonuje szef rady nadzorczej ZUS prof. Łukasz Hardt. Ekonomista jest zdania, że dobrowolność w opłacaniu składek "uderzałaby w powszechność systemu emerytalnego".

- System emerytalny działa sprawnie i jest odporny na konsekwencje zmian demograficznych. Prognozy sytuacji finansowej FUS (Fundusz Ubezpieczeń Społecznych - red.) nie powinny niepokoić, choć w najbliższych latach jego wydolność będzie malała - prognozuje Łukasz Hardt. Podkreśla, że narracja o ryzyku bankructwa systemu emerytalnego nie ma żadnego uzasadnienia.

- Wydolność funduszu będzie malała i konieczne będzie większe wsparcie ze strony Ministra Finansów - wskazał prof. Hardt.

Przewodniczący rady odniósł się również do obecnego w debacie publiczne pomysłu wprowadzenia "dobrowolnego ZUS". Jak zauważył, konsekwencje jego wdrożenia byłyby negatywne.

Reklama

Łukasz Hardt: Idea dobrowolnego ZUS jest antypaństwowa

- Idea tzw. dobrowolnego ZUS dla przedsiębiorców jest antypaństwowa, antysystemowa i, z punktu widzenia ekonomii dobrobytu, po prostu nieuzasadniona. Przedsiębiorcy już teraz mogą korzystać z różnych zwolnień i ulg, jeśli chodzi o możliwość opłacania składek ubezpieczeniowych. Co więcej, wysokość ich miesięcznej składki ZUS jest niezależna od tego, ile przedsiębiorca faktycznie zarabia, czyli de facto sam może decydować, ile płaci. Dobrowolność w opłacaniu ZUS uderzałaby w powszechność systemu emerytalnego - ocenił prof. Hardt.

Dobrowolny ZUS? Ten pomysł nie jest nowy

Dobrowolne składki do ZUS to pomysł, który pojawia się w debacie publicznej i najczęściej forsowany jest przez liberałów oraz przedstawicieli środowisk małego i średniego biznesu. Ci ostatni przekonują, że składki płacone przez przedsiębiorców do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nadmiernie ich obciążają, nie gwarantując przy tym godziwej emerytury.

Jednak ekonomiści zwracają uwagę, że dobrowolny ZUS niósłby wiele zagrożeń i mógłby doprowadzić do sporych kłopotów repartycyjnego systemu emerytalnego (opartego na finansowaniu obecnych emerytur przez składki obecnie pracujących).

Dodajmy, że pomysł "dobrowolnego ZUS" powrócił niedawno do debaty publicznej za sprawą inicjatywy rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw.

"Przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi powinni mieć możliwość wystąpienia z publicznego systemu ubezpieczeń społecznych" - apelował wiosną br. Rzecznik MŚP. Powstał nawet projekt odpowiedniej ustawy.

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | dobrowolny ZUS | składki do ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »