Emeryci dostaną darmowe posiłki. Rusza "Poczta Obiadowa". Kto może skorzystać?

Ze względu na stan zdrowia, trudności finansowe lub po prostu brak siły, osoby starsze często ograniczają swoje posiłki do najprostszych, łatwych w przygotowaniu dań. Niestety w wielu przypadkach nieodpowiednio zbilansowana dieta może prowadzić niedożywienia wśród seniorów. Mało kto jednak wie, że niektórzy seniorzy mogą skorzystać z darmowych, pełnowartościowych obiadów.

Na czym polega program "Poczta Obiadowa"?

"Poczta Obiadowa" to program realizowany przez Fundację Biedronki z myślą o starszych samotnych osobach, które mają trudności z samodzielnym przygotowaniem pełnowartościowych posiłków. Jego głównym celem jest przeciwdziałanie niedożywieniu wśród seniorów, którzy z powodu wieku, stanu zdrowia lub braku wsparcia bliskich osób, nie są w stanie zadbać o odpowiednią i zbilansowaną dietę.

Inicjatywa Fundacji Biedronka polega bowiem na regularnym dostarczaniu do domów seniorów pełnowartościowych posiłków: zarówno w wersji ciepłej, przeznaczonej do natychmiastowego spożycia, jak i w wersji schłodzonej, wymagającej jedynie podgrzania.

Program "Poczta Obiadowa" będzie realizowany od 2 czerwca 2025 r. do 29 maja 2026 r. Zgodnie z założeniami organizatora w tym czasie z darmowych obiadów ma skorzystać około 1300 seniorów z wybranych miast. Projekt będzie natomiast realizowany we współpracy z maksymalnie 10 organizacjami partnerskimi, które odpowiadają za lokalną koordynację, tj. wybór dostawców posiłków, ustalenie harmonogramu oraz dostarczanie obiadów do domów seniorów.

Reklama

Kto może skorzystać z darmowych obiadów dla seniorów?

Z programu "Poczta Obiadowa" mogą skorzystać osoby, które ukończyły 60. rok życia i aktualnie znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Szczegółowe zasady rekrutacji i kwalifikacji uczestników ustalają natomiast lokalne organizacje partnerskie, które będą odpowiadać za organizację programu w danym mieście. Oznacza to, że kryteria skorzystania z programu mogą różnić się w zależności od regionu. Obecnie nie wiadomo jednak, jakie będą dodatkowe warunki skorzystania z darmowych obiadów. 

Obiady dla seniorów - warunki przygotowania i dostaw

Posiłki dostarczane w ramach programu "Poczta Obiadowa" muszą spełniać określone wymagania dotyczące jakości, wartości odżywczych oraz bezpieczeństwa żywności. Posiłki mają być przygotowywane przez organizację pomocową we własnym zakresie lub przez wyłonionego przez organizację dostawcę, lub dostawców, pod warunkiem, że posiłki będą przygotowywane na podstawie menu opracowanego przez dietetyka.

Ponadto każdy obiad ma dostarczać odpowiednią ilość białka (18 proc.), tłuszczów (20 proc.) oraz węglowodanów (52 proc.). Jeden posiłek powinien mieć wartość energetyczną na poziomie około 700 kcal i powinien być zbilansowany, oparty na sezonowych, świeżych i jak najmniej przetworzonych produktach.

Zgodnie z regulaminem "Poczty Obiadowej" dopuszczalne są dwie formuły posiłków:

  1. Posiłki ciepłe - z racji tego, że są przeznaczone od razu do spożycia, powinny być dostarczane natychmiast po przygotowaniu. W ramach jednej dostawy organizacje pomocowe dostarczają jeden posiłek w godzinach od 10:00 do 15:00,
  2. Posiłki schłodzone - przygotowane do spożycia po podgrzaniu. W ramach jednej dostawy mogą być dostarczone 2 posiłki z terminem przydatności do spożycia min. 2 dni łącznie z dniem dostawy. Posiłki schłodzone powinny być dostarczane do domów osób starszych w godzinach od 7:00 do 13:00.

WB

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Emerytura | Biedronka | obiad | seniorzy | osoby starsze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »