Ile będą wynosić emerytury w przyszłości? ZUS przedstawił prognozy

Wysokość przyszłego świadczenia emerytalnego z pewnością nie będzie nawet zbliżona do naszego ostatniego wynagrodzenia, a stanowić będzie jego niewielki procent. Ile trzeba zarabiać, aby otrzymać wysoką emeryturę z ZUS? Niestety, nawet jeżeli nasza pensja przekracza 10 tys. zł miesięcznie, to nie ma co liczyć na dobre świadczenie.

Prognozy emerytur z ZUS-u nie są korzystne

Obecnie przeciętna emerytura, jaką wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wynosi, ok. 3500 zł brutto, co daje około 3000 zł "na rękę". Aż 40 proc. seniorów otrzymuje świadczenie emerytalne między 2000 a 3000 zł brutto, co niestety nie jest kwotą, za którą w dzisiejszych czasach można spokojnie wyżyć.

"Fakt" dotarł do prognoz ZUS-u dotyczących emerytury obecnych 19-50 latków. Okazuje się, że osoby, które dziś mają po 40-50 lat, kiedy przejdą na emeryturę, będą otrzymywać świadczenie jeszcze niższe niż obecni seniorzy.

Reklama

Ile dostaniesz emerytury przy zarobkach 10 000 zł?

Jak wynika z prognoz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, kobieta, która urodziła się w 1983 roku i obecnie zarabia 10 738 zł brutto, to gdy przejdzie na emeryturę w 2043 r., otrzyma zaledwie 3908 zł brutto świadczenia, co wynosi 44 proc. średniej pensji. Z kolei mężczyzna, który urodził się w 1993 roku i zarabia obecnie 10 585 zł, gdy przejdzie na emeryturę w 2058 zł, również otrzyma 44 proc. średniej pensji, czyli zaledwie 3903 zł brutto świadczenia emerytalnego.

Jaka emerytura przysługuje przy pensji ponad 10 000 zł?

Niestety, nawet jeżeli zarabiamy powyżej 10 tys. zł, to nie ma co liczyć na wysokie świadczenia. Kobieta urodzona w 1993 roku, która obecnie zarabia 13 115 zł brutto, gdy przejdzie na emeryturę w 2053 roku, otrzyma 3375 zł emerytury.

Nieco więcej otrzyma kobieta urodzona w 2005 roku, która zarabia 14 242 zł i przejdzie na emeryturę w 2065 roku, bo otrzyma 3900 świadczenia, co daje 44 proc. średniej pensji.

Ile trzeba zarabiać, żeby otrzymać 6 tys. emerytury?

Jak wynika z danych opublikowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, emeryturę przekraczającą 7 000 zł otrzymuje 259 tys. osób w Polsce, czyli około 5 proc. polskich emerytów. Ile trzeba zarabiać, żeby otrzymać tak wysokie świadczenie?

Z analiz "Faktu" wynika, że 40-letnia kobieta, która chciałaby otrzymywać świadczenie emerytalne w wysokości 6000 zł, musiałaby obecnie zarabiać 17 600 zł brutto miesięcznie.

Tyle wyniosą emerytury przedsiębiorców. Nowe prognozy

Dla osób, które przez całe życie zawodowe prowadziły działalność gospodarczą, podstawą wyliczenia są lata składkowe. To, ile dana osoba otrzyma emerytury, zależy od tego, w jakiej wysokości opłacała składki. ZUS podał prognozy dla przedsiębiorców, przy założeniu, że opłacali oni minimalne składki od prowadzonej działalności.

Z prognoz wynika, że mężczyzna, który urodził się w 1974 roku i przejdzie na emeryturę w 2039 r., otrzyma świadczenie w wysokości 1402-1646 zł brutto, co daje ok. 19,5-23 proc. średniej pensji. Jeszcze mniej korzystnie wygląda sytuacja kobiet urodzonych w 1979 roku, które w 2039 roku przejdą na emeryturę. Wówczas będą one mogły otrzymać 980-1173 zł brutto emerytury, co daje 13,7-16,4 proc. średniego wynagrodzenia.

Oznacza to więc, że po spełnieniu warunków do otrzymania najniższej emerytury, państwo będzie musiało podnieść świadczenia ww. osób do minimalnej emerytury, która obecnie wynosi 1780,96 zł.

Jak sprawdzić prognozowaną wysokość emerytury?

W celu oszacowania wysokości przyszłej emerytury możemy skorzystać z kalkulatora udostępnionego przez ZUS na stronie internetowej. Aby obliczyć prognozowaną emeryturę, będziemy jednak potrzebować danych, które możemy znaleźć m.in. na platformie PUE ZUS.

Informacje o prognozowanym świadczeniu możemy również sprawdzić na indywidualnym koncie PUE ZUS. Po zalogowaniu się do portalu należy wejść w sekcję Ubezpieczony, następnie przejść do Stanu konta, wybrać rok, wejść w zakładkę Szczegóły oraz wybrać Hipotetyczna emerytura.

Znajdziemy tam informacje o prognozowanej emeryturze, którą otrzymamy, gdy osiągniemy odpowiedni wiek emerytalny i staż pracy, i będziemy opłacać składki w takiej kwocie jak dotychczas, jak i otrzymamy także prognozowaną emeryturę, jaką otrzymalibyśmy teraz, gdybyśmy przestali pracować, a tym samym opłacać składki.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »