Ile wynosi zasiłek przedemerytalny? Żeby go otrzymać, musisz spełnić warunki

Zasiłek przedemerytalny to świadczenie wypłacane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych osobom, które utraciły pracę, nie nabyły prawa do emerytury i ze względu na swój wiek, mają trudności ze znalezieniem nowego źródła utrzymania. Jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi świadczenie?

Kto może otrzymać zasiłek przedemerytalny?

Zasiłek przedemerytalny przysługuje osobom, które utraciły pracę z powodu likwidacji lub upadłości zakładu pracy, albo niewypłacalności pracodawcy. Warunkiem uzyskania zasiłku jest co najmniej 6 miesięcy okres zatrudnienia oraz:

●      ukończenie 56 lat w przypadku kobiet i posiadanie okresów składowych i nieskładkowych wynoszących co najmniej 20 lat oraz 61 lat w przypadku mężczyzn posiadanie okresów składowych i nieskładkowych wynoszących co najmniej 25 lat,

●      ukończenie 55 lat w przypadku kobiet i posiadanie okresów składowych i nieskładkowych wynoszących co najmniej 30 lat oraz 60 lat w przypadku mężczyzn i posiadanie okresów składowych i nieskładkowych wynoszących co najmniej 35 lat,

●      posiadanie okresów składkowych i nieskładkowych wynoszących co najmniej 35 lat w przypadku kobiet i 40 lat w przypadku mężczyzn, niezależnie od wieku.

Reklama

Prawo do zasiłku przedemerytalnego przysługuje również osobom, które ogłosiły upadłość w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, którą prowadziły przez co najmniej 24 miesiące, a w dniu ogłoszenia upadłości ukończyły 56 lat (kobiety) lub 61 lat (mężczyźni).

Zasiłek przedemerytalny mogą również otrzymać osoby, które pobierały rentę z tytułu niezdolności do pracy, świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna z powodu śmierci osoby, którą się opiekowały. Warunkiem uzyskania świadczenia w tym przypadku jest sprawowanie opieki przez co najmniej 365 dni, ukończenie 55 lat (w przypadku kobiet) lub 60 lat (w przypadku mężczyzn) i posiadanie stażu pracy kolejno 20 lub 25 lat.

Świadczenie przedemerytalne otrzyma osoba, która spełnia przynajmniej jeden z w/w warunków oraz:

●      pobierała zasiłek dla bezrobotnych przez co najmniej 180 dni,

●      nadal pozostaje zarejestrowana jako osoba bezrobotna,

●      w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiły bez przyczyny przyjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

Pełny wykaz warunków, jakie należy spełnić do otrzymania zasiłku, znajduje się na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak złożyć wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego?

Aby otrzymać zasiłek przedemerytalny, należy złożyć wniosek na formularzu ESP do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Formularz można złożyć osobiście w ZUS-ie, drogą pocztową lub elektroniczną przez platformę PUE ZUS.

Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe na formularzu ERP-6, świadectwo pracy lub w zależności od indywidualnej sytuacji wnioskodawcy, postanowienie sądu o upadłości firmy, zaświadczenie o pobieraniu zasiłku pielęgnacyjnego przez co najmniej 365 dni itd.  

W ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji ZUS ma obowiązek wydać decyzję dotyczącą zasiłku przedemerytalnego.

Jaka jest wysokość świadczenia przedemerytalnego w 2024 r.?

Od 1 marca 2023 r. zasiłek przedemerytalny wynosi 1600,72 zł brutto, co daje 1350,70 zł na rękę. Kwota świadczenia podlega waloryzacji, dlatego od marca 2024 r. zasiłek będzie wypłacany w wyższej kwocie.

Kiedy ustaje prawo do zasiłku przedemerytalnego?

Podczas pobierania zasiłku przedemerytalnego dozwolone jest wykonywanie pracy zarobkowej, niemniej jednak uzyskiwane dochody mogą skutkować zawieszeniem świadczenia lub zmniejszeniem jego wysokości. Jeżeli osoba, która pobiera zasiłek przedemerytalny, osiąga przychody wynoszące powyżej 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, to wówczas prawo do świadczenia zostanie zawieszone.

Jeżeli zaś przychody będą wyższe niż 25 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ale nie przekroczą 70 proc., to wtedy świadczenie zostanie obniżone o kwotę przekroczenia dopuszczalnej kwoty.

Prawo do zasiłku przedemerytalnego ustaje również wtedy, gdy nabędziesz prawo do emerytury, osiągniesz wiek emerytalny, lub nabędziesz prawo własności, lub wejdziesz w posiadanie nieruchomości o rolnej powierzchni użytków rolnych przekraczających 2 ha przeliczeniowe.

WG

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »