Kiedy warto przeliczyć ponownie emeryturę i czy można na tym stracić?
Ponowne przeliczenie emerytury dla wielu seniorów stanowi możliwość podniesienia wysokości otrzymywanego z ZUS świadczenia. Niestety, po zmianie przepisów z przywileju tego mogą skorzystać tylko wybrane osoby. Jakie warunki należy spełnić? Kto może się starać o ponowne przeliczenie emerytury i ile wyniesie podwyżka?
- Obecnie minimalna emerytura wynosi 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 złotych na rękę
- Trudna sytuacja sprawia, że seniorzy szukają sposobów na zwiększenie domowego budżetu. Jednym z nich jest ponowne przeliczenie emerytury.
Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury mogą złożyć emeryci lub renciści powyżej 65. roku życia, którzy wciąż wykonują pracę zarobkową i podlegają ubezpieczeniu emerytalno-rentownemu. Od 2022 r. zmieniły się jednak przepisy, mówiące m.in. o częstotliwości przeliczania świadczeń. Do tej pory można to było robić raz na kwartał, obecnie jedynie raz w roku.
Wysokość świadczenia z ZUS uzależniona jest od publikowanych przez GUS tabeli, dotyczących średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Ostatnie tabele zostały opublikowane w kwietniu bieżącego roku i wynika z nich, że Polacy żyją coraz krócej. Trend tej jest niepokojący, jednak pozytywnie wpływa na wysokość świadczeń wypłacanych emerytom.
Aby jednak otrzymać wyższą emeryturę, należy złożyć wniosek o jej ponowne przeliczenie.
Należy pamiętać, że zgodnie ustawą z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych prawo do ponownego przeliczenia emerytury przysługuje tylko niektórym seniorom. Należą do nich osoby, które mimo osiągnięcia wieku emerytalnego nadal pracują i odprowadzają składki emerytalne.
ZUS przeliczy świadczenia także emerytom i rencistom, którzy posiadają dokumenty potwierdzające zatrudnienie przed 1999 r., które wcześniej nie zostały złożone.
Z ponownego przeliczenia emerytury nie skorzystają natomiast niepracujący emeryci, bez względu na wiek, staż pracy czy wysokość odprowadzonych składek.
Aby ZUS ponownie przeliczył wysokość świadczenia, należy złożyć odpowiedni wniosek. Obecnie, po zmianie przepisów można to zrobić jedynie raz w roku. Wcześniej możliwe to było nawet co kwartał.
Dla uspokojenia warto dodać, że zgodnie z ustawą, ZUS nie może obniżyć obecnego świadczenia, nawet jeśli ponowne przeliczenie na to wskazuje. W takiej sytuacji po prostu odrzuca złożony wniosek.
Czytaj również:
Kiedy wypłata 15. emerytury? Rząd zapowiada zmiany
Dodatkowe 200 zł do emerytury. Kto może je oytrzymać?
Zobacz także: