Nauczyciele nie są wyjątkiem
Ustawa o emeryturach i rentach z FUS nie powinna wyróżniać nauczycieli akademickich. Mają prawo do emerytury czy renty jedynie na ogólnych zasadach - głosi projekt stanowiska rządu, jaki zaopiniował dziś KSRM.
Od 1 lipca br. wypłaty rent i emerytur są zawieszane m.in. nauczycielom kontynuującym pracę już po nabyciu prawa do renty czy emerytury bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem na rentę czy emeryturę.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS dotyczy wyłączenia grupy nauczycieli akademickich ze stosowania przepisów znowelizowanej 21 stycznia 2000 r. ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
W swoim projekcie stanowiska rząd wskazuje na zapis w ustawie o szkolnictwie wyższym (z 12 września 1990 r.), który, jego zdaniem, nie powinien być utożsamiany z uprawnieniami emerytalnymi. Wedle ustawy stosunek pracy z mianowanym nauczycielem akademickim zatrudnionym na stanowisku profesora wygasa z końcem roku akademickiego, w którym ukończył on 70 lat. W tych sprawach nauczyciele akademiccy mają prawo do emerytury na zasadach ogólnych, czyli zgodnych z przepisami ustawy o emeryturach i rentach z FUS. W związku z tym możliwość otrzymywania renty lub emerytury po 1 lipca br. jest uzależniona od rozwiązania stosunku pracy, a ponowne nawiązanie stosunku pracy przez nauczycieli akademickich jest uzależnione od zawieszenia pobierania świadczeń emerytalno-rentowych.
Komitet Społeczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował dziś projekt stanowiska rządu.