Reklama

Niemcy chcą przechodzić na wcześniejszą emeryturę

Większość Niemców odrzuca pracę zawodową do 66. lub 67. roku życia. Wolą przejść na wcześniejszą emeryturę.

Zdecydowana większość starszych wiekiem pracowników chce wcześniej przejść na emeryturę. Wynika to z szeroko zakrojonych badań ankietowych przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Wuppertalu, o których poinformował dziennik "Welt am Sonntag". Największy sprzeciw przeciwko pracy w podeszłym wieku wykazują roczniki niemieckiego wyżu demograficznego. Z tej grupy tylko niecałe 10 procent osób chce pracować do osiągnięcia urzędowego wieku emerytalnego.

Pobierz darmowy: PIT 2018

Reklama

Jednoznaczne wyniki badań

W okresie między 2011 i 2018 rokiem naukowcy z Wuppertalu przeprowadzili trzykrotnie szeroko zakrojone badania na tej samej próbie reprezentatywnej osób. Ich wyniki są miarodajne i dają podstawę do wydania opinii o stosunku Niemców do właściwego, ich zdaniem, czasu przejścia na emeryturę.

Wynika z nich, że 30 procent ankietowanych życzy sobie przejścia na emeryturę już w 60. roku życia, 26 procent rozważa zakończenie pracy zawodowej w chwili ukończenia 63 lat, a tylko 15 procent uważa za słuszne przejście na emeryturę po ukończeniu 65. roku życia. W tej chwili wiek emerytalny w Niemczech wynosi 65 lat i 8 miesięcy i będzie stopniowo zwiększany w latach następnych do 67. roku życia.

Wesołe życie na emeryturze?

W badaniach tych uderza niezwykle pozytywne nastawienie ankietowanych do życia na emeryturze. Odnosi się ono zwłaszcza do, wspomnianej wcześniej, grupy osób z roczników niemieckiego wyżu demograficznego. Prawie połowa, bo 44 procent ankietowanych, wyraziła opinię, że poziom ich życia na emeryturze poprawi się w stosunku do tego, jakie prowadzą w tej chwili. Zaledwie 10 procent uczestników badań obawia się spadku obecnej stopy życiowej.

Ponad połowa (66 procent) ankietowanych podała, że na emeryturze będzie starała się żyć znacznie intensywniej i ciekawiej niż w okresie pracy zawodowej i ma wiele planów związanych z tym okresem. Dotyczą one głównie różnych hobby i zainteresowań, na realizację których do tej pory brakowało im czasu.

Tylko nieliczni (16 procent) obawiają się samotnego życia jako emeryci, a jeszcze mniej osób, bo 12 procent, podało, że na emeryturze może im grozić nuda.

ARD, dpa / pa, Redakcja Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »