Niemcy: Przybywa pracujących emerytów

W Niemczech z roku na rok przybywa seniorów, którzy mimo pobieranych emerytur nadal pracują. Dlaczego? Opinie są podzielone.

Coraz więcej niemieckich emerytów pracuje - wynika z danych ministerstwa pracy w Berlinie. W 2018 roku ok. 1,445 mln emerytów (8 procent) było czynnych zawodowo. W roku 2000 odsetek ten wynosił jeszcze tylko 3 proc.

Prawie połowa z zatrudnionych emerytów pracuje w minimalnym wymiarze godzin. Jedna czwarta ma pracę z pełnymi świadczeniami na ubezpieczenie społeczne. Podobny odsetek pracujących wykonuje wolne zawody lub prowadzi własną działalność gospodarczą.

Ministerstwo: Taki styl życia

Resort pracy - jak poinformował jego rzecznik - przewiduje, że zjawisko to będzie się nasilać. Tłumaczy to po części zmianami stylu życia, aktywnością osób starszych, chęcią utrzymywania kontaktów zawodowych i satysfakcją płynącą z pracy. Nie bez znaczenia są także względy finansowe - wyjaśnia rzecznik.

Reklama

Trendowi temu sprzyja fakt, że roczniki obecnych emerytów należą do roczników wyżu demograficznego. Zdaniem ministerstwa pracy emerytów zachęcają też wprowadzone ułatwienia w przedłużeniu swojej pracy zawodowej. Od 2017 roku niemieccy emeryci mogą w wieku 63 lat iść na emeryturę pomostową, czyli pracować w niepełnym wymiarze godzin i uzupełniać te dochody po części świadczeniami emerytalnymi.

Winny brak środków

Inaczej ministerialne dane analizuje opozycyjna partia Lewica. Dla niej na pierwszym miejscu motywem aktywności zawodowej seniorów jest brak pieniędzy. - Jeśli jedna trzecia seniorów po osiągnięciu wieku emerytalnego musi pracować przez pierwsze trzy lata, bo ich świadczenia nie starczają na życie, potrzebna jest jak najszybciej ustalenie minimalnej gwarantowanej emerytury - oświadczył Joerg Schindler z partii Lewica. Jego ugrupowanie domaga się, by minimalna emerytura dla każdego wynosiła co najmniej 1050 euro miesięcznie.

dpa/dom, Redakcja Polska Deutsche Welle

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: emeryci | praca na emeryturze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »