Nowy, europejski filar emerytalny. Projekt ustawy o OIPE już gotowy

Ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny (OIPE) ma zapewnić obywatelom Unii Europejskiej dodatkowe pieniądze na starość. W założeniu OIPE ma być produktem oszczędnościowym przypominającym np. krajowe programy w rodzaju IKE (Indywidualne Konto Emerytalne), jednak z możliwością inwestowania "ponad granicami". Rząd właśnie przyjął projekt odpowiedniej ustawy.

Rada Ministrów we wtorek przyjęła projekt ustawy o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym, który ma zapewnić nowe możliwości oszczędzania na emeryturę.

"Projekt ustawy przewiduje powstanie ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego (OIPE). Rozwiązanie ma zapewnić obywatelom Unii Europejskiej nowe możliwości oszczędzania na emeryturę. Jego największą wartością będzie możliwość inwestowania transgranicznego, a także przenoszenia OIPE przy zmianie miejsca zamieszkania, z jednego do innego państwa członkowskiego UE" - podano w informacji opublikowanej na stronach KPRM po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

Reklama

W komunikacie wskazano również, że w Polsce za produkt zbliżony do OIPE można uznać Indywidualne Konto Emerytalne (IKE), które funkcjonuje w III filarze emerytalnym. Dodano, że dlatego w OIPE zastosowane zostaną podobne rozwiązania podatkowe, jak w IKE.

"Wprowadzone zostaną zwolnienia z opodatkowania dochodów generowanych w czasie oszczędzania na subkoncie OIPE. Dotyczyć to będzie także dochodów powstałych w momencie wypłaty środków z takiego subkonta, po zrealizowaniu celu oszczędzania" - stwierdzono w komunikacie. 

"Roczny limit wpłat na OIPE będzie stanowił kwotę odpowiadającą trzykrotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok. Przykładowo, w 2023 r. wysokość wpłat na OIPE w naszym kraju wynosiłaby maksymalnie 20 805 zł" - dodano.

OIPE. Co z opodatkowaniem?

W komunikacie poinformowano, że w celu zachowania równości osób, które oszczędzają w ramach OIPE w Polsce i na terytorium innego państwa UE, wprowadzone zostanie zwolnienie z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym świadczeń z OIPE. Jednocześnie ustalono, że limit kosztów i opłat związanych z prowadzeniem OIPE będzie wynosił 1 proc. zgromadzonego kapitału.

Podano również, że w projekcie ustawy o OIPE znalazły się także przepisy, których celem jest realizacja rekomendacji Komitetu Stabilności Finansowej, jeśli chodzi o poprawę i wzmocnienie bazy kapitałowej spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (SKOK). Chodzi o spełnienie przez kasy wymagań dotyczących m.in. minimalnego poziomu funduszy własnych.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | OIPE | IKE | IKZE | PPK

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »