Od marca minimalna kwota tego świadczenia wzrosła. Komu przysługuje renta z KRUS?
Renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy jest wypłacana przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Żeby otrzymać rzeczone świadczenie, należy spełnić określone warunki. Komu konkretnie należy się wspomniana renta z KRUS i ile wynosi w 2025 roku? Po marcowej waloryzacji kwota poszła w górę.
Renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi (bądź domownikowi), trwale lub okresowo całkowicie niezdolnemu do pracy w gospodarstwie rolnym. Należy zaznaczyć, że warunkiem do otrzymania renty jest to, by owa niezdolność powstała w trakcie podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu (lub nie później niż w przeciągu 18 miesięcy od momentu jego ustania).
Co więcej, osoba ubiegająca się o przyznanie renty rolniczej musi podlegać powyższemu ubezpieczeniu przez okres:
- 1 roku – w przypadku, gdy całkowita niezdolność do pracy powstała do 20. roku życia;
- 2 lata – w przypadku, gdy całkowita niezdolność do pracy powstała od 21. do 22. roku życia;
- 3 lata – w przypadku, gdy całkowita niezdolność do pracy powstała od 23. do 25 roku życia;
- 4 lata – w przypadku, gdy całkowita niezdolność do pracy powstała od 26. do 30. roku życia;
- 5 lat – w przypadku, gdy całkowita niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat (co więcej, wymagany okres 5 lat powinien przypadać w czasie ostatnich 10 lat przed złożeniem wniosku).
Powyższe okresy nie obowiązują w przypadku ubezpieczonego, który podlegał ubezpieczeniu przez przynajmniej 25 lat. Warto wiedzieć również to, że o przyznaniu renty rolniczej z tytułu całkowitej niezdolności do pracy decyduje lekarz rzeczoznawca KRUS (I instancja) bądź komisja lekarska KRUS (II instancja).
Co więcej, jak wynika z informacji podanych na stronie rządowej: "Rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy przyznaje się jako rentę stałą, jeżeli całkowita niezdolność ubezpieczonego do pracy w gospodarstwie rolnym jest trwała i nie orzeczono celowości przekwalifikowania zawodowego".
Rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy wylicza się indywidualnie dla każdej uprawnionej osoby. Na całość świadczenia składa się część składkowa oraz część uzupełniająca. Pierwsza (składkowa) jest ustalana poprzez przyjęcie 1% emerytury podstawowej za każdy rok podlegania ubezpieczeniu. Z kolei druga (uzupełniająca) wynosi 95% emerytury podstawowej.
Co istotne, renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy nie może być niższa niż minimalna kwota emerytury pracowniczej. Oznacza to, że najniższa renta rolnicza wzrasta wskutek marcowej waloryzacji. Ile wynosi kwota rzeczonego świadczenia w 2025 roku? Od 1 marca, minimalna renta rolnicza z KRUS jest równa 1878,91 zł brutto.