Ponowne przeliczenie emerytury. Kto może złożyć wniosek?

Ponowne przeliczenie emerytury może skutkować uzyskaniem znacznie wyższego świadczenia emerytalnego. Z tej możliwości mogą jednak skorzystać tylko niektóre osoby, które spełnią wymagane warunki. Komu przysługuje ponowne przeliczenie emerytury? Jak złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury?

Kto może skorzystać z ponownego przeliczenia emerytury?

Prawo do ponownego przeliczenia emerytury przysługuje osobom uprawnionym do świadczeń emerytalno-rentowych, które w momencie składania wniosku:

●      nie dysponowały wszystkimi dokumentami potwierdzającym okresy ubezpieczenia,

●      obecnie mogą udokumentować zarobki za lata sprzed przejścia na emeryturę lub zarobki, jakie były uzyskiwane po przejściu na emeryturę,

●      które po przyznaniu świadczenia pracowały lub opłacały składki społeczne.

Reklama

Emeryturę przyznaną na nowych zasadach można ponadto rozliczyć ponownie, jeśli po przyznaniu świadczenia emeryt pracował lub podlegał ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z innego tytułu, lub uzyskiwał nowe dochody, które mają wpływ aktualnie na wysokość kapitału początkowego.

Ponowne przeliczenie świadczenia emerytalnego może być również opłacalne dla kobiet, które przed 1999 r. wychowywały dzieci. Wówczas w ich przypadku, możliwe może okazać się dodanie do kapitału początkowego maksymalnie 6 lat opieki.

Z ponownego przeliczenia skorzystać mogą też kobiety podlegające składkom w OFE, które przeszły na emeryturę przed 1 października 2017 r., a obecnie skończyły już 65. rok życia, ale nie osiągnęły podwyższonego wieku emerytalnego ustalonego dla mężczyzn. W takiej sytuacji kobiety mogą albo złożyć wniosek o ponowne przeliczenie, albo poczekać do momentu ukończenia 67. roku życia, ponieważ wtedy ZUS automatycznie ponownie przeliczy ich emeryturę.

Jak wygląda ponowne przeliczenie emerytury?

Zgodnie z informacjami na stronie ZUS ponowne przeliczenie emerytury polega na podzieleniu składek zapisanych na koncie po tym, jak dana osoba zaczęła pobierać świadczenie, przez średnie dalsze trwanie życia ustalone w dniu złożenia wniosku o przeliczenie świadczenia.

ZUS wskazuje również na to, że przy ponownym przeliczeniu emeryturę weźmie pod uwagę tylko te składki, które były zapisywane na koncie ubezpieczonego od miesiąca, w którym pierwszy raz pobierano emeryturę, do miesiąca, w którym złożono wniosek o ponowne ustalenie wysokości świadczenia.

Warto pamiętać, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie może obniżyć obecnego świadczenia, więc w najgorszym przypadku jedynie odrzuci nasz wniosek.

Jak złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury?

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury zgłasza się na formularzu ERPO, który dostępny jest na stronie internetowej ZUS-u, jak i w każdej placówce organizacyjnej Zakładu. Do wniosku należy dodatkowo dołączyć dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia oraz osiągane wynagrodzenia.

Wniosek należy złożyć osobiście, przez pełnomocnika lub drogą pocztową do właściwej jednostki ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma natomiast 30 dni od momentu wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji, na wydanie decyzji dotyczącej ponownego przeliczenia świadczenia.

WG

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »