Reklama

Przejście na emeryturę będzie coraz większym szokiem dla Polaków

Jak wynika z raportu OECD, w 2017 r. polski pracownik dostawał pierwszą emeryturę w wysokości 38,6 proc. jego ostatniej pensji. To jeden z najgorszych wyników wśród badanych państw. Średnia wysokość stopy zastąpienia w krajach OECD wynosiła 63 proc.

Przyszli polscy emeryci będą w coraz gorszej sytuacji, coraz bardziej odczuwalne będą skutki obniżenia wieku emerytalnego. Mamy najmłodszych emerytów w UE, za to zapłacimy niskimi emeryturami.

- Spadek dochodów będzie szokiem dla przechodzących na emeryturę - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. - Kto chce tego uniknąć, musi pracować dłużej i oszczędzać więcej.

Demontaż OFE też pogorszył sytuację. Program pracowniczych planów kapitałowych jest potrzebny, ale PPK nie zmieni wiele.

- Przede wszystkim musimy się sami zatroszczyć o własną emeryturę, jesteśmy na to skazani - ocenia ekspert XTB.

Reklama

- - - - -

19 sierpnia br. informowaliśmy: Ile państwo dołoży do każdej emerytury?

Każdemu, kto zdecyduje się zwiększyć swoją emeryturę poprzez udział w Pracowniczych Planów Kapitałowych, państwo będzie dokładać składkę powitalną i coroczną składkę lojalnościową.

- Udział Skarbu Państwa w PPK będzie się sprowadzał do składki powitalnej w wysokości 250 zł dla każdego, kto zdecyduje się wziąć udział w PPK i składki lojalnościowej w postaci dopłaty corocznej 240 zł - mówi w rozmowie z MarketNews24 Anna Gwiazda, Partner, Szef Praktyki Prawa Pracy w Kochański Zięba i Partnerzy.

Pracodawca będzie ponosić koszty związane z PPK w wysokości 1,5 proc. wynagrodzenia, z możliwością dobrowolnego zwiększenia do 2,5 proc. (łącznie maksymalnie 4 proc.).

Natomiast pracownik będzie wpłacać 2 proc. (0,5 proc) wynagrodzenia brutto, z możliwością podwyższenia o kolejne 2 proc. (łącznie maksymalnie 4 proc.) Ponadto przewidziane są dodatkowe wpłaty finansowane z Funduszu Pracy, wpłata powitalna - 250 zł jednorazowo na start oraz dopłaty roczne - 240 zł za każdy rok oszczędzania.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »