Reklama

Resort finansów przedstawi do połowy maja poprawiony projekt ustawy o PPK - Borys

- Ministerstwo Finansów przedstawi do połowy maja poprawiony projekt ustawy o PPK - poinformował w czwartek Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

- Prace idą zgodnie z harmonogramem, (...) poprawiony projekt MF przedstawi do połowy maja - powiedział w radiu Tok FM szef PFR.

Borys dodał, że jeśli prace w parlamencie przeciągną się do jesieni, to możliwe jest, że PPK powstaną od połowy 2019 roku.

Pracownicze Plany Kapitałowe wejdą w życie od początku 2019 r. i obejmą ponad 11 mln osób. Jak wynika z ustawy, łączne wpływy oszczędności na rynek kapitałowy z tytułu PPK szacowane są na 6 mld zł w 2019 roku, 12 mld zł rok później i 15 mld zł rocznie w kolejnych latach, przy założeniu minimalnej składki na poziomie 3,5 proc. wynagrodzenia.

Reklama

- - - - -

Przepisy dotyczące Pracowniczych Planów Kapitałowych mają być precyzyjne i zrozumiałe dla każdego. W resorcie finansów odbyła się kolejna tura uzgodnień z partnerami społecznymi i instytucjami finansowymi w sprawie PPK. Do projektu zgłoszono ponad tysiąc poprawek i jak dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa na kolejnym już spotkaniu nie udało się zamknąć tematu. Trzecie spotkanie w tej sprawie ma się odbyć w najbliższy piątek. Do wyjaśnienia pozostało jeszcze wiele kwestii - mówi ekspert do spraw ubezpieczeń i wiceprzewodnicząca OPZZ Wiesława Taranowska. Zastanawiano się na przykład nad płaceniem do PPK składek przez osoby najmniej zarabiające. Według ministerstwa finansów zasadne jest, by osoby najniżej uposażone były częściowo odciążone od płacenia składki na PPK. Ważnym elementem dyskusji był też sposób informowania pracowników, tak by orientowali się, co dzieje się z odkładanymi przez nich pieniędzmi.

Wiesława Taranowska zaznaczyła, że uzgodnienia są w połowie drogi ale najważniejsze jest, że rząd bardzo starannie pochyla się nad wszystkimi poprawkami zgłoszonymi przez partnerów społecznych i instytucje finansowe.

Pracownicze Plany Kapitałowe mają być jednym ze sposobów dobrowolnego oszczędzania na emeryturę obok IKE, IKZE i Pracowniczych Programów Emerytalnych. Zgodnie z projektem, do Pracowniczych Planów Kapitałowych zapisywani będą automatycznie wszyscy pracownicy bez względu na formę zatrudnienia, ale będą się mogli z programu wypisać. Po upływie dwóch lat znowu będą zapisywani i - znowu będą się mogli wycofać. Projekt przewiduje też, że składka odprowadzana na PPK nie będzie mogła być niższa niż 3,5 procent wynagrodzenia. Opłacana będzie i przez pracownika, i przez pracodawcę. Ma wynosić 1,5 procent wynagrodzenia ze strony firmy i 2 procent od pracownika. (IAR)

Pobierz za darmo program PIT 2017

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »