Rośnie kolejny dodatek do emerytury. Od marca ZUS co miesiąc wypłaci więcej

Comiesięczne wypłaty dodatku dla seniorów w postaci ryczałtu energetycznego to kolejne ze świadczeń z ZUS, które zostanie podniesione. Dodatek wypłacany jest co miesiąc, a już 1 marca jego kwota wzrośnie.

Od 1 marca rośnie kwota ryczałtu energetycznego, który wypłacany jest określonej grupie osób w celu zmniejszenia kosztów energii elektrycznej, cieplnej i gazowej. 

Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

Tę formę pomocy społecznej reguluje ustawa z 1991 roku. W myśl tych przepisów ryczałt energetyczny przysługuje: 

  • kombatantom,
  • ofiarom represji wojennych i okresu powojennego, żołnierzom przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach i zakładach pozyskiwania rud uranu, 
  • wdowom i wdowcom po uprawnionych, którzy są emerytami lub rencistami.

Świadczenie to może być zatem dziedziczone przez małżonków osób uprawnionych. Udzielenie wsparcia nie jest zależne od dochodów i spełnienia innych kryteriów. 

Reklama

Podwyżka ryczałtu energetycznego w 2025

Ryczałt energetyczny jest świadczeniem waloryzowanym co roku. Do końca lutego wynosi on 299,82 zł miesięcznie. Zgodnie z najnowszym komunikatem Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych już 1 marca ryczałt energetyczny wzrośnie do kwoty 312,71 zł miesięcznie. 

ZUS wypłaca ryczałt energetyczny bezpośrednio na konto osoby uprawnionej, jednak może przekazać także gotówkę. Wypłaty ryczałtu odbywają się w tych samych terminach, gdy wypłacane są świadczenia emerytalno-rentowe. W przypadku seniorów pobierających emeryturę lub rentę z ZUS ryczałt zostanie wypłacony wraz z tym świadczeniem.

Jak złożyć wniosek o ryczałt energetyczny?

Otrzymanie ryczałtu energetycznego wymaga złożenia wniosku. Chodzi o formularz ZUS-ERK, a także zaświadczenia:

  • o uprawnieniach od Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, 
  • zaświadczenie potwierdzające ich uprawnienia jako małżonków po kombatantach (w przypadku wdów i wdowców),
  • decyzję szefa lub kierownika tego urzędu.

Wdowy po złożeniu wniosku powinny dostarczyć dokument wystawiony przez właściwy organ wojskowy, natomiast żołnierze przymusowo zatrudniani także zaświadczenie Wojskowej Komendy Uzupełnień. 

A to niejedyne świadczenie, które przysługuje kombatantom. Mogą oni pobierać także dodatek kombatancki (maksymalnie 330,07 zł miesięcznie) oraz dodatek kompensacyjny (49,51 zł). Kombatanci mogą skorzystać także z innych programów pomocowych, w tym także dofinansowania do zakupu aparatów słuchowych czy leczenia uzdrowiskowego. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »